Trabzonspor’da Divan Başkanı Ali Sürmen’in bu konuyla ilgili verdiği yanıtı da görmeyen Türkkan, “Arap sermayesi, kendilerine Doğu Karadeniz’de ikinci bir İsrail kuruyor” iddiasında bulundu…
İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşım bir hayli ilginç bulundu. 
Trabzonspor’un Katarlılara satılacağı iddiasını, “Komplo teorisyenlerini aratmayacak bir şekilde” farklı bir boyuta taşıyan Türkkan, ““Bugün size, Türkiye’yi nasıl peşkeş çektiklerini anlatacağım. Türkiye’yi derken Türkiye’nin vatan topraklarını nasıl peşkeş çektiklerini anlatacağım"  dedi. 

TRABZONSPOR’UN SATILACAĞI İDDİASI
“Bu sefer vesile kılınan Trabzonspor. Katar Emiri’nin aklına bu sefer Trabzonspor düşmüş, Trabzonspor’u 665 milyon Euro’ya satın almak istediği iddia ediliyor. Ancak bu iddia, bugüne kadar Trabzonspor tarafından da yalanlanmadı. Peki, Trabzonspor için normalde 95 milyon Euro değer biçen Katar Emiri, bunun 7 katını, yani 665 milyon lira, civarında bir ödeme yapmayı neden istiyor?” diye sordu… 
 
TRABZONSPOR’UN SATILACAĞI BİLGİSİ BULUNMAMAKTADIR
Ancak bu noktada Türkkan’ın Trabzonspor buna cevap vermedi söylemiyle bordo – mavililerin açıklamasını atlamış gibi görünüyor. 
Bordo – Mavililerde bu iddiayla ilgili 3 gün önce Trabzonspor Divan Başkanlık Kurulu Başkanı Ali Sürmen bir açıklama yaptı. Sürmen, kendilerine ulaşan böyle bir teklifin olmadığını söyledi. Sürmen, “Divan olarak bize ulaşan böyle bir bilgi kesinlikle bulunmamaktadır. Her şeyin tartışılması elbette doğaldır ancak böyle bir teklif yok. Olsa dahi bu konuda söz sahibi, Trabzonspor Genel Kurulu’dur” ifadelerini kullanmıştı. 

ARAPLAR RAHATSIZ OLMAMIŞTI
Ardından “Komplo teorisyenlerini aratmayacak bir şekilde” veriden yoksun olarak düşüncelerini paylaşan Türkkan, ““Cevap basit. Arap sermayesi, kendilerine Doğu Karadeniz’de ikinci bir İsrail kuruyor. Kendilerine yeni bir dünya yaratıyorlar. İkinci bir İsrail sözüm birilerini rahatsız edebilir. Ama hatırlatmak istiyorum, İsrail’de böyle kurulmuştu. Parça parça topraklarını ederinin üzerinde satan Araplar da rahatsız olmamıştı ilk başta. Aynı bizde olduğu gibi. Ama şimdi dedelerinden kalan topraklarda mülteci durumuna düştüler. Vatanlarını kaybettiler” diye konuştu. 

ANTALYA TRABZON’UN 20 KATI, AMA KİMSE BAHSETMİYOR 
Burada yeniden araya girmek gerekirse Türkiye’de yabancılara konut satışında ilk 5’de Trabzon yer almıyor. TUİK’in 2022’nin Aralık ayında yayınladığı verilere bakıldığında Ocak – Aralık 2022 dönemlerinde Türkiye’de yabancıların en fazla konut aldığı il 24 bin 953 ile İstanbul oldu. Ardından ise 21 bin 860 konut ile Antalya geldi. 
Mersin’de 4 bin 316, Ankara’da 2 bin 687, Bursa’da 2002, Yalova’da 1817, İzmir’de 1322, Trabzon’da 1019, Muğla’da 1007 ve Aydın’da ise 956 konut satışı gerçekleşti. 
Bu noktada yabancılara ikinci sırada gelen Antalya’yı Türkkan’ın dile getirmemesi ise dikkat çekiyor. Zira Antalya, yabancılara konut satışında Trabzon’un neredeyse 20 katı… 


"SİLAHLA DEĞİL, PARAYLA GELİYORLAR"
Türkkan, ifadelerine şu şekilde devam etti: 
“ O zamanlar Filistin'de en verimli araziler 20 küsür Arap simsar eliyle alınmıştı. Kimse toprağını doğrudan Yahudilere satmamıştı. Ama o satın alanların arkasında olan bir gün o toprakların sahiplerini kovdular, kendileri yerleştiler. Trabzon başta olmak üzere Türkiye’nin kuzeyinde Körfez sermayesi olarak görülen Arapların akın akın gelmesi doğa sevgisiyle açıklanabilecek bir durum değil. Bunu önce bir aklınıza yazın. Ekonomi bozulur, yine düzeltirsin. 

Arı sende olduğu sürece balı istersen Bağdat’tan getirtirsin. Toprak sendedir, mülkiyeti vatanın öz evlatlarındadır, sorun değil.  Ama o mülkiyeti verirsen, önüne geçemeyeceğiniz sonuçlar çıkar ortaya. Hele ki iklim değişikliğiyle Körfez ülkeleri kendilerine yatırım adı altında yeni ülkeler ararken sonuçları varın, siz düşünün. Kendilerine yeni bir ülke yaratıyorlar. Silahla değil, bu kez parayla geliyorlar.

“BU SATIN ALMALAR HAYRA ALAMET DEĞİL"
Bir Allah’ın kulu da çıkıp ‘Bu ülke pazar tezgahı değildir, bedeli kanla ödenmiştir, tapusu şehitlerle alınmıştır. Öyle bir vatan toprağındasınız sizler’ demiyor, diyemiyorlar. Merhum Süleyman Demirel’in bir lafı vardı: ‘Enflasyon ahlakı bozar, devleti bozar’ demişti. Ev kiralarından, araba stokçuluğuna varıncaya kadar siz düşünün bu lafın derin anlamını. Üç-beş kat daha fazla kazanmak için vatan toprakları, şirketleri, hatta Trabzonspor örneğinde olduğu gibi spor kulüpleri dahil böyle peş peşe satan çok olduktan sonra satın alınmayı bekliyor. 

Bu gidiş, bu satın almalar ülkemiz adına hiç hayra alamet değil.  O yüzden ülkemizin geleceği adına, Türkiye’ye teknoloji, üretim, bilgi ve tecrübe getirmeyen tüm yabancı yatırımları düzenleyen ve filtreleyen hukuki düzenlemeleri bir an önce hayata geçirmek zorundayız”