TRABZON (AA) - Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) tarafından Trabzon'un Endüstri Bölgesi ilan edilmesi için başvuruda bulunuldu.

Meclis Başkanı Şadan Eren ve Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu'nun girişimleriyle TR61 Yeşil Endüstri Bölgesi Projesi'nin 4737 Sayılı Endüstri Bölgeleri Kanunu kapsamında ilk kez Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na başvuru yapan il Trabzon oldu.

Eren ve Hacısalihoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü'ne başvuru evraklarını teslim etti.

Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü Daire Başkan Vekili Orhan Kılınç, Şube Müdürü Kemal Oğuz ve Uzman Eyüp Güder tarafından kabul edilen başvuruyla, Trabzon Endüstri Bölgesi ilan edilmek için müracaat eden ilk il olma özelliğini kazandı.

Hacısalihoğlu, yaptığı açıklamada, bugünün tarihi bir gün olarak kayıtlara geçtiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Evraklarımız incelendi ve kamunun yapması gereken formalitelerin hızlı şekilde yerine getirilmesi hususunda bakanlıkla işbirliği yapma kararı aldık. Odamızdan bir görevli bu işle ilgilenecek. Uzmanımız sürekli bakanlıkla irtibat halinde olacak. Kamuya ait yazışmalar da dahil, nereden giderse gitsin tüm yazışmaların bizlere iletilmesi suretiyle bu yatırımın hızlandırılması adına gerekli çalışmalar başlatılmış oldu. Önümüzdeki günlerde de formalitelerin tamamlanması ve yatırım programına alınması konusunda bakanlığımızın görüşü var. Amacımız programa alınmasıyla birlikte yatırımı harekete geçirmek olacaktır."

TR61 Yeşil Endüstri Bölgesi'nde yerel yatırımcılara da büyük oranda yer ayrıldığını anımsatan Hacısalihoğlu, "Özel sektörün geleceğe dönük yatırım programlarını dikkate almak suretiyle burada kendilerini özellikle teknolojik yatırımlara hazırlamaları çok önemli bir konu. Bu nedenle tüm iş camiamıza yeniden sesleniyorum, yerel yatırımcılara ayrılan belli bir bölüm var. Bu yerlerin dolacağına inanıyorum. Yoksa buralar boş kalırsa bu yatırımın da anlamı olmaz." ifadelerini kullandı.

Hacısalihoğlu, toplam alanın bin 800 dönüm olduğunu ancak bakanın isteği üzerine alanın büyütüldüğüne dikkati çekerek, "Son olarak alanımız 2 bin 771 dönüm olarak projelendirildi. İleride burada bir liman kurulduğu takdirde, yanaşacak büyük gemiler 22 metrelik derinliğe ihtiyaç duyduğu için tüm bu çalışmalar yapıldı." dedi.