TTSO’nun Haziran ayı meclisinde söz alan Meclis Üyesi Ahmet Çebi, Nace Koduyla ilgili TTSO Yönetim Kuruluna verdiği dilekçeyle ilgili konuştu.

31 Mayıs 2022’de verdiği dilekçeye cevap alamadığını belirten Çebi, Genel Sekreteri Ali Rıza Kul’un cevaplaması istemiyle sorular sordu.

Çebi, “31 Mayıs 2022 tarihinde Yönetim Kuruluna Meslek Komitesi üyelerimizin de imzası ile vermiş olduğumuz Nace Kodu değişikliği hakkında ki yazılı dilekçemize bunca zamandır cevap alamadık.

Ayrıca, aynı konu ile ilgili bir başka Komite Meclis Üyesi arkadaşımız da Nace Kodu ve Komite Değişikliği, Faal ve Askı durumunda olan firmalar için nasıl yapılabileceğini yazılı olarak sormasına rağmen bugüne kadar bir cevap alamamıştır.

YORUMSUZ OLARAK SİZ DEĞERLİ MECLİS…

MERSİN - Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Yörüklerle buluştu MERSİN - Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Yörüklerle buluştu

Dolayası ile bir meclis üyesi olarak bu denli önemi yüksek bir konuda sorulan soruları, cevap alamamak oldukça üzücü ve düşündürücüdür.
Konuyu yorumsuz olarak siz değerli meclis üyesi arkadaşlarımızla paylaşmak istedim.

Bu noktada cevap alamadığımız bu konuları sayın Genel Sekterimize sizlerin huzurunda sormak istiyorum.

Sayın Genel Sekreterim Meclisin huzurunda bizleri Nace Kodu Değişikliği ve askıdan olan bir firmanın Nace Kodunu nasıl değiştirebileceği konusunda bilgi verir misiniz?

2022 Yılı Nisan ayında Yönetim Kurulu Kararı ile yapılan Nace Kodu Değişiklikleri ve buna bağlı olarak üyelerin Komite Değişikliği hakkında sizleri bilgilendirmek istiyorum.

2022 Yılı Nisan ayında 100’e yakın üyenin belirli gruplarda Nace Kodu ve buna bağlı olarak meslek komitesi usulüne uygun olmadan Yönetim Kurulu Kararı ile değiştirilmiştir.

Ancak başka üyelerimiz tarafından Nace değişikliği kriter ve kurallarına göre yapılmış olan başvurular, Yönetim Kurulu tarafından halen Nace Kodu ve Komite Değişikliği yapılmayan örneklerde mevcuttur. Bu durum bir çelişki değil midir?

VERGİ DAİRESİ İLE İLGİLİ…

Nace Kodları üyelerin ticaretin, sicil gazetesinde yazan meslek tanımlamalarına göre belirlenir ve Vergi Dairesine başvuruda bulunulur.
Vergi Dairesi ilgili Nace Kodunu belirleyip, Vergi levhasına yazar. Sonra ilgili belgelerle, ticaret Odasına Başvuru yapılır ve Kod Değişikliği Talebi istenir.

Ticaret ve Sanayi Odaları da Nace Kodlarına göre TOBB Tarafından belirlenen Meslek Komitelerine o üyeleri dağıtılır” dedi.

TİCARET SİCİL GAZETESİNDE BELİRTMEK ZORUNDADIR

TTSO’da yönetmelik, usul ve esaslarına uygun olmayan Nace Kodu Değişikliği olduğu iddiasında bulunan Çebi, “TTSO’da Yönetim Kurulu kararı ile yapılan kanun, yönetmelik usul ve esaslarına uyun olmayan Nace Kodu Değişikliği içni bir kaç örnek vermek istiyorum.

  • Şahıs Firmalarında üyenin değişiklik yapmış olduğu Nace Koduna uygun faaliyetini Ticaret Sicil Gazetesinde belirtmek zorundadır.
  • Vergi Dairesi Tarafından Nace kodu vergi levhasında değişmeyen üyelerin, Nace kodu ve buna bağlı olarak Komiteleri Değiştirilemez.
  • Askıda bulunan üyeler, Borcunu ödemeden hiç bir işlem yaptıramaz.
  •  Odamız Yönetim Kurulu tarafından yapılan Nace ve Komite değişikliğinden sonra Vergi Dairesinden yapılan değişikler usülsüz işlemlere tabi olup, ayrıca suçtur. Böyle bir durum söz konusudur.

Askıda bulunan ve vergi dairesinden reesen kapalı olan bir firmanın Nace Kodu değiştirilmiş olup, bir şikayet sonucunda üyemiz geriye dönük 5 yıllık vermediği tüm beyannameler için en az 150 bin TL’den başlayan cezalarla karşı karşıya gelecektir. Bunun bedelini kimler, nasıl ödeyecektir.
Ticaret ve sanayi Odaları, Yönetimleri, Kanunen hiç bir üyesinin Nace Kodunu ve buna bağlı olarak Komitesini üyenin tek başına dilekçesi ile veya hiç bir evrak olmadan yönetim kurulu kararı ile değiştirme yetkisi yoktur” ifadelerini kullandı.

GENEL SEKRETER KUL: CEVAP GENEL SEKRETERLİK TARAFINDAN VERİLECEK

TTSO Genel Sekreteri Ali Rıza Kul ise, “Gerekli inceleme Genel Sekreterlik tarafından yapılmakta. Ahmet beyin dilekçede beyan ettiği 22.06.2022 tarihli. Meslek Komitesi toplantısı yapılmadığı için şu anda konuyla ilgili araştırmalarımız devam ediyor. Bu dilekçeye cevap Genel Sekreterliğimiz tarafından verilecektir. Konuyla ilgili araştırmalarımız devam ediyor.

Listelerle ilgili Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından bütün doalara gönderilen çalışmalar var. Bu talimat çerçevesinde bütün listerle ilgili gerekli çalışma yapılıyor. Veb sitesi üzerinden planlanıyor. Veb sitesi üzerinden kullanıma açılacak. Nihai liste oradaki liste olacak. O listeyi dikkate almanızı arz ediyorum.

Ahmet beyin konuşmasında bahsettiği askıda ki üyelere nasıl işlem yapıldı veya nasıl hizmet verildiği ile ilgili. Üyemiz, odamızın üyesi, üyelikten çıkma durumu vergi dairesinden kaydının silinmesi, Ticaret Sicilinden Kaydının silinmesiyle oluşmaktadır. Ya da kişiye ulaşılamıyorsa meclis kararıyla odamızın üyeliğinden çıkartılıyor. Askıdaki üyelere hizmet veriyoruz. Hiç bir üyemizi biz mağdur bırakmadık. Sadece sistem üzerinden askıda üyeler faaliyet belgesi alamıyor. Ama buraya geldiklerinde herkes, odamız hizmetlerinden yararlanıyor” dedi.