Gönderilen ihbarnamede şu ifadelere yer verildi:

Sayın Muhatap,

Müvekkil Dilan Polat ve Engin Polat'a atfen 'Tüm mallarına el konuldu! Yurtdışına ada çıkamayacaklar!" başlıklı "https://www.61saat.com/tum-mallarina-el-konuldu-yurt-disina-da-cikamayacaklar" url linkli haberiniz 15.10.2023 tarihinde internet sitenizde yayımlanmıştır. Söz konusu haber ile müvekkiller Engin Polat ve Dilan Polat hakkında gerçekle ilgisi olmayan açıklamalarda bulunulmuştur. Bahsi geçen haberler gerçeği yansıtmadığından ne ifade hürriyeti ne de basın özgürlüğü kapsamında değerlendirilebilir.

İfade hürriyeti herkesin görüşünü açıkça beyan edebilmesine hizmet etmektedir. Ancak bu özgürlük bir başkasının kişilik haklarına saldırıda bulunam özgürlüğünü de bahçetmetedir. Haber sitenizde yayını yapılan yazılar basın özgürlüğü kapsamında değerledirilemez. Zira Anayasa'nın 28.Maddesi ile güvence alınta alınan basın özgrülüğü sınırsız bir özgürlük olmayıp kişilik haklarına saldırıda bulunulması da yasal ve hukuki bir zorunluluktur. Basının bir kimsenin kişilik haklarına saldırıda bulunulmaması da yasal ve hukuki bir zorunluluktur. Basının bir kimsenin kişilik haklarına müdahalede bulunabilmesi için kamu yararının varlığı aranır. Basın özgürlüğü ile kişilik hajklarının çatışması durumunda ölçü kamu yararı olmalıdır. Kamuoyunu ilgilendirmeyen, güncel olmayan, gerçeğe aykırı olan, sansasyon amacına hizmet eden açıklamalar kamu yararına hizmet edemez. Ayrıca kamu yararı bulunsa bile açıklama biçim itibari ile bağlamından koparılarak yapılmış ise yine kamu yararına hizmetten söz edilemez. 

Müvekkili nezdinde kamuoyunda meydana gelen karalama kampanyaları sebebi ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığında soruştma başlatılmış olup bu bu soruşturma dosyası yetkisizlik kararı verilmesi sebebi ile İStanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına iletilmiştir. Müvekkil hakkındabaşlatılan soruşturma dosyasyı sehven İstanbul Cumhuriyeti Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu'na kaydedilmişse de bu kaydın sehven yapıldığı hemen sonrasında anlaşılmış ilgili dosyanın müvekkiler aleyhine yürütülen kısmının tefrik edilmesine karar verilmiştir. Haber içeriğinde beyan ettiğinizin aksine müvekkil aleyhine başatılan herhangi bir terör soruşturması bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra medyada yapılan haberlerde belirlildiğinin aksine müvekkiller aleyhine yürüyülen soruşturma dosyalarının hiçbirinde, silah kaçakçılığı, örgüt kurma, uyuşturucu satıcılığı veya sağlayıcılığı ve mail oder sisteminin hukuk dışı yönetmlerle kullanılması gibi bir inceleme söz konusu değildir. Nitekim İstanbul Anadolu Adliyesinde soruşturma süreci devam eden dosya bakımından bu iddiaları destekleyen herhangi bir delil de elde edilmiş ve müvekkillerin şahsına yönelik bir karar da verilmemiştir. Bu sebeple tarafınıza yapılan gerçeği yanıstmayan her türlü haber müvekkil aleyhine yürütülen bir kararlama kampanyasından öteye geçmemektedir. Bu karalama kampanyasının yürütülmesi sebebi ile müvekkiller ve müvekkillerin sevk ve idaresindeki şirketler yüksek miktarda maddi ve manevi zarara uğramıştır"

İhtar ede Vekili

Av.Enes Çetinkaya