Çelebi, aynı zamanda iç piyasada tüketimin artırılmasını hedeflediklerini vurgulayarak, “Türk Somonundan maksimum katma değeri sağlamak için yeni bir proje üzerinde çalışıyoruz. Bu projeyle somonun sadece iç organlarının oluşturduğu yüzde 3’lük kısmı atık olarak değerlendirilecek, derisinden kılçığına kadar her bölümü katma değerli ürüne dönüştürülecek” dedi.

İstanbul’da Türk Somonu ve Trabzon Gastronomisi Anlatıldı

TTSO Başkanı Erkut Çelebi, İstanbul'da düzenlenen F İSTANBUL- Gıda, İçecek Ürünleri ve Üretim Teknolojileri Fuarı kapsamında, Trabzon Gastronomisi ve Trabzon Somon İhracatı konulu söyleşiye katıldı. Moderatörlüğünü İpek Dağıstanlı'nın yaptığı söyleşide, somon üreticisi ve ihracatçısı Tayfun Denizer ile Şef Murat Aslan da yer aldı.

Çelebi, Trabzon'un deniz avcılığı ile özdeşleştiğini belirterek, “Deniz avcılığının yanı sıra son zamanlarda somon yetiştiriciliği ve ihracatı da artış gösteriyor. Biz marka değeri açısından Türk Somonu diyoruz. Karadeniz’de yetişen somon, deniz suyunun özellikleri sayesinde Norveç somonuna göre daha besleyici, protein ve yağ bakımından daha zengin” dedi.

Türk Somonunun İç Pazarda Tüketimi Artırılıyor

Erkut Çelebi, Türk somonunun iç piyasada da daha fazla tüketilmesi gerektiğini belirterek, “İç piyasada tüketimin artması için somonun işlenmiş olarak pazara sunulması planlanıyor. Çocuklarımıza balık yedirmemiz gerekiyor. Bu balığı çocukların seveceği şekilde hazırlamalıyız. İhracatçılarımızın karşılaştığı sorunları da çözmeye çalışıyoruz. Ayrıca, somon ihraç ettiğimiz ülkelerin de üretimlerini artırmaya yönelik çalışmalar yürütmesi büyük bir tehdit oluşturuyor. Bu yüzden yeni pazarlar bulmak için çaba sarf ediyoruz. Üreticilerimizin, ürettiği balığı işleyecek tesislere sahip olması da katma değerli ihracatın artırılması açısından büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Atıksız Üretim Projesi

Başkan Çelebi, Türk Somonu üretiminden maksimum katma değeri sağlamak amacıyla önemli bir proje hazırladıklarını belirtti. “Bu proje kapsamında balığın sadece yüzde 3’ü atık olarak değerlendirilecek. Kılçığından derisine kadar her parçası çeşitli amaçlarla kullanılacak. Örneğin, derisinden çanta yapılacak. Sadece iç organlarının oluşturduğu yüzde 3’lük kısım atık hale gelecek. Böylece üründen en yüksek katma değeri elde etmiş olacağız” dedi.

Başkan Çelebi ve TTSO Yönetim Kurulu Üyesi Selami Ayyıldız, fuarda ünlü şeflerin yer aldığı somon pişirme etkinliklerine katıldı, stantları ziyaret ederek sektördeki yeniliklerle ilgili bilgi aldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı’yı makamında ziyaret etti. TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Hamdullah Çuvalcı’yı makamında ziyaret etti.

Kaynak: TTSO