Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, Bakanlığın ilerleden süreçte politikalarına ilişkin önemli mesajlar verdi.

Bakan Kacır’ın açıklamaları şu şekilde:

İnşallah Kabine’deki diğer Bakan arkadaşlarımızla el ele vereceğiz. Biz Türkiye yüzyılında milli teknoloji hamlesinin, Türkiye’nin kritik teknolojileri yerli imkanlarla üretebilmesinin en önemli unsurlardan biri olduğunu değerlendiriyoruz.

Pandemi dönemi dünyada tedarik zincirlerinin yeniden ele alınmasını göstermiş oldu. Türkiye’yi yeni tedarik merkezi olarak değerlendirme noktasıan geldi. Biz bunun önümüzdeki yıllarda Türkiye’miz için fırsata dönüşmesi için gayret ediyor olacağız. Cari açık meselesinin ortadan kalkması için yapısal adımları hızlandırıyor olacağız.

Bu yıl savunma ve havacılık tarafı 6 milyar dolara yüksek teknoloji ihracatı 8 milyar dolar seviyesine çıkmış olacak. Geçtiğimiz dönemde başlattığımız program teknoloji odaklı sanayi hamlesi programıydı. 919 ürünü listeledik bu 919 ürün Türkiye’nin 60 milyar dolar ithalat yaptığı ürünler. Biz bu ürünlerin hangileri Türkiye’de üretilebilir. Ürettiğimizde dünya piyasalarında rekabet gücü kazanma imkanımız içlerinden hangileridir bunlara odaklandı.

YENİ DÖNEMDE EKONOMİDE HANGİ ADIMLAR ATILACAK?

Makine sektöründen kimya sektörüne, sağlık teknolojilerine kadar 5 farklı çağrıda KOBİ’lerimizi destekledik. Bugüne kadar önemli neticeler elde ettik. 200’e yakın projeyi program kapsamında destekledik bunların sayılarını artıracağız. Çok daha fazla yatırımın, Türkiye’nin cari açığını kapatmaya dönük hayata geçmesi için çaba göstereceğiz. Bizim önümüzdeki dönemde yeni ekonomi yönetiminde oynayacağımız en önemli rol Türkiye’nin teknoloji seviyesi yüksek ürünleri kendi imkanları ile üretebilmesine yönelik destek ve teşvikleri en etkin şekilde uyuglamak, nokta atışı işler yapabilmek, küresel pazarlara Türkiye’nin yüksek teknoloji ürünlerini kuvvetli ihraç eden bir ülke olmasını sağlamak.

KOBİ’lerimize 1 yıl ödemesiz 36 ay vadeli 300 bin liraya kadar acil destek kredisini doğrudan seferber ettik. Yeni sanayi alanları oluşturmamız kritik deprem bölgesinden bahsediyorum. OHAL kararnamesi kapsamında yeni sanayi alanları kuruyoruz. Hem mevcut sanayi sitelerimizin yerinde dönüşümünü desteklerken, yeni sanayi alanları ile şehrin potansiyelinin harekete geçmesini sağlıyoruz. Yaklaşık 18 aylık dönemde deprem bölgesinde sanayinin deprem öncesi seviyenin üzerine çıkacağını ümit ediyorum.