Sezon başında Şampiyonlar Ligi'nin formatını hazırlayan Hypercube firmasının gerçekleştirdiği değer artırıcı çalışma sonrasında, TFF Yönetim Kurulu'na sunduğu rapor ile belirlenen yeni format, eleme turları, grup müsabakaları ve final aşamalarından oluşacak.

Tek Maç Eleme ve Swiss Sistem

Yeni formatta, eleme ve final aşamaları tek maç eleme usulüyle oynanacak. Grup müsabakaları ise 24 takımın katılımıyla, 6 takımlı 4 grupta Swiss Sistem'e göre düzenlenecek. Mevcut statüdeki eleme turlarında seri başı takımın kendi sahasında oynaması kuralı yeni statüde uygulanmayacak.

Grup Aşaması ve Torbalar

Grup aşamasına geçişte, 24 takım lig ve başarı sırasına göre 3 torbaya ayrılacak. Her torbadan 2'şer takım alınarak, 6 takımlı gruplar oluşturulacak. Her grup içindeki takımlar, A, B ve C torbalarından birer takımla olmak üzere toplam 3 maç yapacak. Grup müsabakaları sonucunda ilk 2 sırayı alan takımlar çeyrek finale yükselecek.

UEFA Temsilcileri ve Eleme Turları

Gelecek sezon ülkemizi UEFA kupalarında temsil edecek 5 takım doğrudan grup müsabakalarına katılacak. Diğer 19 takım ise eleme turları sonrasında gruplarda yer alma hakkı elde edecek.

TFF Başkanı Hacıosmanoğlu’ndan ilk açıklama! Bize bir adım gelene… TFF Başkanı Hacıosmanoğlu’ndan ilk açıklama! Bize bir adım gelene…

Süper Kupa da Yenileniyor

2023-2024 Süper Kupası, Süper Lig şampiyonu ile Türkiye Kupası şampiyonu arasında oynanacak. Ancak sonraki sezonlardan itibaren Süper Kupa yeni formatıyla oynanacak. Yeni formata göre Süper Kupa, 2024-2025 sezonu Süper Lig şampiyonu ile Süper Lig ikincisi ve Türkiye Kupası şampiyonu ile Türkiye Kupası finalistinin katılacağı dörtlü final şeklinde düzenlenecek.

Kaynak: İHA