'1 cent' için insan sağlığıyla oynuyorlar!

İçecek pazarının yüzde 12,5'ini oluşturan metal kutulu içecekler, üzerlerinde koruma kapağı olmaması nedeniyle tehlike saçıyor. Milyon dolarlık sosyal sorumluluk projelerine imza atan üreticiler ‘1 cent'lik maliyeti ödememek için insan sağlığını riske atıyor.

'1 cent' için insan sağlığıyla oynuyorlar!
Hakan GÖKSEL'in haberi

KHS paketleme şirketinin verilerine göre İçecek pazarının yüzde 12,5'ini oluşturan kutulu içecekler, üzerlerinde koruma kapağı olmaması nedeniyle tehlike saçıyor. Üreticiler '1 cent'lik maliyeti ödememek için insan sağlığını riske atıyor. Kapakların açılması esnasında mikroorganizmaların içeceklere ya da ağza teması hastalıklara davetiye çıkarıyor ve enfeksyon riskini barındırıyor.

Akademik bir araştırmaya da konu olan metal kutulu içeceklerin insan sağlığı üzerindeki etkisi riskin küçümsenemeyeceğini ortaya koydu. İnsan sağlığı için '1 cent'i çok görenler diğer taraftan milyon dolarları sosyal sorumluluk projelerine yatırıyor.

Kutulu içeceklerdeki tehlike

Kutulu içecek pazarında 1 cent maliyete katlanılmadığı için vatandaşı bekleyen tehlikeleri, Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi'nden Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Baysal anlattı.

Toptancı, market, bakkal, büfe ve depolardan, firma ya da marka dikkate almadan 100 metal kutu ambalajlı içecek toplayıp, araştırma yapan Baysal, ağızla doğrudan temas eden metal kutulu içecek ambalajlarının yol açabileceği enfeksyon risklerini bir raporla ortaya koydu!

Baysal'a göre teneke kutuların dış ortamlarda saklanma koşulları, kutuların üzerinde enfeksyon barınma riskini arttırıyor.

'Sarılık ve Tiberküloz'a neden olabilir!

Baysal "Kutu içeceklerin kapakları üzerinde genelde direkt hastalık oluşturmayan, ancak fırsatçı enfeksiyon yapabilen mikroorganizmalar bulunmakta. Kapak bölgesinde bulunan veya kapak açımı sırasında içeceğe bulaşan bu mikroorganizmalar, sindirim, solunum ya da ağız bölgesinde bulunabilecek çatlaktan vücuda girerek, solunum idrar yolu enfeksiyonu, hatta sarılık ve tüberküloz gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir." dedi.

Kapak deyip geçmeyin risk sanılandan daha büyük

Araştırmalarında elde ettiği mikroorganizmaların, sorunlar konusunda ciddi ipucu verdiğini ifade eden Baysal "Ancak rutin dışı tetkiklerle belirlenebilen mikroorganizmaların ve özellikle virüslerin varlığının da bu sonuçlara eklenebileceği düşünüldüğünde, riskin sanılandan daha büyük olduğu açıktır.

Üretimden raf satış aşamalarına kadar metal kutu ambalaj, özellikle dudakla temas edilen kapak civarına kolonize olan mikroorganizmalarla temas edebilmektedir. Dudağın metal içecek kutuları ile teması, gündelik hayatta hastalık oluşturmayan, fakat fırsatçı enfeksiyon yapabilen mikroorganizmaların vücuda alınmasını sağlayabilir. Kullanım öncesi son aşamada, ellerle olan temas sırasında mikroorganizmaların kapak bölgesine bulaşması da önemlidir" dedi.

Riski Azaltmak İçin hangi önlemler alınabilir?

Kutulu içeceklerin yol açabileceği sağlık riskinin çeşitli önemlerle azaltılabileceğini belirten Baysal, şu önerilerde bulundu:

"Üretim aşamasında eklenebilecek basit bir koruyucu tabakanın kullanılması ya da alternatif kapak geliştirilmesiyle mikroorganizmanın vücuda geçmesi minimalize edilebilir. Başta İtalya olmak üzere bazı ülkelerde koruyucu ambalaj uygulamasına geçilip bu sorun aşılmıştır.

Enfeksiyon hastalıklardan korunmada en önemli unsur olan etkin el yıkama alışkanlığı, tüketiciyi bu tür enfeksyonlardan önemli ölçüde koruyacaktır. Kutu içecek açılmadan, ağza değecek kısmın güzelce yıkanması önemlidir. Bu da yapılmadığı takdirde hiç olmazsa kutu içeceğinin bardağa boşaltılarak içilmesi tercih edilebilir."

Arjantin'de yazılı içecekler üzerinde yazılı uyarı yer alıyor

Dünyada kutulu içeceklerde insan sağlığına olumsuz etkilerin önünü alabilecek tedbirleri alan ülkeler de mevcut. Arjantin metal kutu içecekler ile ilgili uyarı yazısı önlemi aldı.

Arjantin'de 2008 yılından beri metal kutu içecekler üzerinde tıpkı sigaralarda olduğu gibi uyarı yazısı bulunuyor. Üretici tarafından konulması zorunlu olan bu uygulama tüketicileri metal kutuların sağlıklarına verebileceği zararlar ile ilgili uyarıyor.

Tüketici, Kapağa Karşı İstekli...

Kutulu içeceklerle ilgili alınan tedbirlerden biri de Teksas'ta uygulanıyor. Teneke, metal kutu içeceklerin üzeri koruma maksatlı bir folyo kapatıldıktan sonra satışa sunuluyor.

Metal Kutu İçecek Pazarında En Hızlı Büyüyen 2. Ülke Türkiye....

Rexam kutu ambalaj şirketinin verilerine göre 2010 yılında dünyada 277 milyar kutu içecek satışa sunuldu. Türkiye, bir yılda metal kutu içecek pazarında %11.4 büyüyerek, 1.9 milyarlık kapasiteye ulaştı. Genç nüfusun çoğunlukta olduğu ülkemizde hızla büyüyen kutu içecek pazarı yanında sağlık risklerini de getirmesi bekleniyor.  Bilinçli tüketiciler insan

1 Cent'i çok gören üretici sosyal sorumluluk projelerine milyonlar yatırıyor

Dünyanın en büyük markalarını barındıran içecek sektörü, sadece içecek pazarında değil sponsorluklarda da rekabet ediyor... Tüketiciler, üreticilerin ağaca kuşai kaplumbağa verdikleri değeri insana da vermesini istiyor. İşte sosyal sorumluluk projelerinden bazıları

"Haiti Umut Projesi (7.5 Milyon Dolar)" " Hayata Artı Gençlik Fonu (1,5 Milyon Dolarlık)"  "Yaşayan Nehirler Yaşayan Ege" " Çocuklarımızın Meyve Bahçesi" "Coca Cola'dan Su İçin (20 Milyon Dolar)" "Ortadoğu İnsani Yardım Projesi (30 Milyon Dolar)" "GAP Gençlerine 1 Milyon Dolarlık Proje" "Kızlarımız Okuyor", "Kaplumbağaların Korunması", "Çoruh Vadisi kuş gözlem festivali", "Türk Tiyatrosunun Yaşam Sponsoru","Efes Turizm Etkinlikleri", "Efes Uluslar arası Film Festivali"  milyon dolar ödenen projelerden arasında yer alıyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498