40 bin öğretmene kadro müjdesi

TBMM'de kabul edilen “torba teklif”le 40 bin öğretmene kadro müjdesi geldi.

40 bin öğretmene kadro müjdesi
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, bazı  kanunlarda değişiklik yapılmasına dair “torba teklif”, bazı değişikliklerle  kabul edildi.

Teklife göre, 1999 yılındaki Marmara depreminde ağır hasar gören iş  yerleri karşılığında kendilerine teslim edilen iş yerlerini son 2 yıl içinde  kullanmayanlardan, borç taksitlerini 3 kez üst üste ödemeyenlerin hak sahipliği,  İl İdare Kurulu kararıyla düşürülecek. Hak sahipliği düşürülenlerden tazminat  alınmayacak. Hak sahipliğinin düşürüldüğü tarihe kadar ödenen tutar faiziyle  birlikte hak sahibine geri ödenecek.

Verilen bir önergeyle, seçim yasaklarını ihlal edenlere verilen hapis  cezalarının adli para cezasına dönüştürülmesine ilişkin hüküm tekliften  çıkarıldı.

Seçimlerle ilgili dava açma süresi olarak öngörülen 2 yıllık süre, 6 ay  olarak değiştirilecek.

YURT-KUR Yönetim Kurulu'na, yurt ihtiyacını karşılamak üzere verilen 5  yıla kadar kiralama yapma yetkisi, 12 yıla çıkarılacak.

40 bin öğretmen, 30 bin polis

Milli Eğitim Bakanlığı'na tahsis edilen serbest öğretmen kadrolarından  boş bulunan 40 bin öğretmen kadrosuna, 2012 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe  Kanunu'ndaki sınırlamalara tabi olmadan 2012 yılı içinde atama yapılabilecek.

Teklifle, Milli Eğitim Bakanlığı'na 30 bin öğretmen, 950 Şube Müdürü  kadrosu; ÖSYM Başkanlığı'na 5 Başkanlık Müşavirliği ve 2 adet Daire Başkanlığı;  YURT-KUR Genel Müdürlüğü'ne 5 Genel Müdürlük Müşaviri kadrosu ekleniyor.

Verilen önergelerin kabul edilmesiyle; Bilim, Sanayi ve Teknoloji  Bakanlığı'nın merkez teşkilatına 149, taşra teşkilatına 8, yurtdışı teşkilatına  10 olmak üzere toplam 167; Diyanet İşleri Başkanlığı'na 25 başkanlık müşaviri,  Emniyet Genel Müdürlüğü'ne polis memuru alımı için 30 bin, ÖSYM Başkanlığı'na 7,  Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'ne 5 müşavir, Yüzüncü Yıl  Üniversitesine 300 kadro ihdas edilecek.

TÜBİTAK'ın görevleri

Teklifle, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK)  görevleri yeniden belirleniyor.

Kurum; kuluçka merkezi, teknoloji merkezi, teknoloji transfer ofisleri,  proje geliştirme ve bilgi aktarma merkezleri, bilim merkezi, bilim parkı ve  benzerlerini kurmak ve desteklemek, yurtdışı irtibat büroları kurmak, destek  programları oluşturmak, işbirliği ağları ve kümelenme faaliyetlerini desteklemek,  proje pazarı, bilim fuarı, yarışma ve benzeri etkinlikler düzenlemek ve  desteklemek gibi görevleri yapacak. Ayrıca ödül, burs ve teşvik ikramiyesi  verecek, Bilim Kurulu tarafından belirlenecek usul ve esaslar doğrultusunda  teminat alınmaksızın hibe ve kredi olarak sermaye desteği sağlayabilecek, ön  ödemede bulunacak.

TÜBİTAK Başkanı'nın görev süresi 3 yıldan 4 yıla çıkarılıyor. Bu  düzenleme, yürürlüğe girdiği tarihte görevde olan başkan için de uygulanacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı'na “Basın ve  Halkla İlişkiler Müşavirliği ve Başkanlık Müşavirliği” kadroları eklenirken, bu  kadrolar istisnai memur kadrosuna dönüştürülüyor.

Teklifle, uygulamadaki tereddütleri gidermek amacıyla, 2012 yılında  Yükseköğretime giriş ve yerleştirmede adayların merkezi sınavlardan almış olduğu  puanlara ilave edilecek ortaöğretim başarı puanları, YÖK Genel Kurulu'nun aldığı  karar uyarınca belirlenen usul ve esaslara göre hesaplanacak.

Verilen önergeyle, teklifin, sürücü belgesi alınmasındaki eğitim şartı  maddesinde, 8 yıllık temel eğitimin kaldırılması nedeniyle değişikliğe gidildi.  Buna göre, sürücü belgesi alacaklarda, 8 yıllık temel eğitimi bitirme şartı  yerine, en az ilkokul düzeyinde eğitim alma şartı aranacak.

Yardımlar haczedilemeyecek

Sivil havacılık alanında iç hukukta kanunlarda aynı konuda farklı  hükümler olması durumunda, uluslararası sözleşme ve protokol hükümleri  uygulanacak.

Sosyal güvenlik kuruluşlarına tabi olanlar veya bu kuruluşlardan aylık  alanlardan fakir ve muhtaç durumda bulunanların hane içindeki kişi başına düşen  geliri, 16 yaşından büyükler için belirlenen aylık net asgari ücretin üçte  birinden az ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma yardımı alabilecek. Afetlerden  zarar görenler ile şehit yakınları ve gaziler de bu yardımlardan  yararlanabilecek.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Fonu'ndan yapılan yardımlar,  geri ödemeye tabi proje destekleri ile yaşlılık ve özürlülük yardımları kişinin  muvafakati olsa bile haczedilemeyecek.

TBMM Başkanlığı'nca milletvekilleri, yasama organı eski üyeleri ile  dışarıdan atanan bakanlara verilen kimlik belgesi, tüm resmi ve özel kuruluşlar  tarafından resmi kimlik olarak kabul edilecek.

Elektrik dağıtım şirketleri

Teklifle, özelleştirme sonrası elektrik dağıtım şirketlerinin sayısının  artmasından kaynaklanan bu şirketlerin yatırım ve işletme faaliyetleri açısından  denetlenmesindeki boşluğun giderilmesi, sokak ve caddelerin aydınlatma  bedellerinin ödenmesinde yaşanan sorunların giderilmesi amacıyla düzenleme  yapıldı.

Buna göre, elektrik dağıtım şirketlerinin her türlü denetimi Enerji ve  Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca yapılacak. Bakanlık bu denetimi, yetkilendireceği  kamu kurum ve kuruluşları ile denetim şirketleri aracılığıyla  gerçekleştirebilecek. Bu kapsamda düzenlenecek denetim raporları, Enerji Piyasası  Düzenleme Kurumu'na bildirilecek; denetim raporu sonucuna göre gerekli yaptırım  ve işlemler Kurul tarafından karara bağlanacak.

Teklifle, yatırımların gerçekleştirilmesi aşamasında çeşitli güçlüklerle  karşılaşılması nedeniyle taahhüt edilen yatırımları ve istihdamı tam olarak  gerçekleştiremeyen yatırımcıların kredi imkanlarından yararlanarak yatırımlarını  tamamlamalarına imkan sağlanması ve bu konuda idareler ile yatırımcılar arasında  uygulamada ortaya çıkan hukuki ihtilafların giderilmesi amacıyla da düzenleme  yapıldı.

Yatırımcılara bedelsiz olarak devredilen ve yükümlülüklerin yerine  getirilmemesi nedeniyle devir işlemi iptal edilerek tapuda eski maliki idare  adına tescil edilen ancak davası devam eden ve idarece herhangi bir tasarrufta  bulunulmamış taşınmazlar hakkında da bu hükümler uygulanacak.

Yatırımcılara bedelsiz olarak verilen ve uzatılan ön izin süreleri ile 49  yıl süreli tesis edilen irtifak hakkı veya verilen kullanma izinlerindeki  yatırımı tamamlama süreleri; yükümlülüklerin yatırımcının kusuru dışında kamudan  kaynaklanması halinde, öngörülen sürelerin bitim tarihinden itibaren 3 yıla kadar  ilave süre verilmek suretiyle uzatılabilecek.

ÖSYM'nin kuracağı veya iştirak edeceği şirketten sınav faaliyetlerinin  yürütülmesine yönelik olarak yapılacak mal ve hizmet alımları, Kamu İhale Kanunu'ndan muaf tutulacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510