Bağış:İlerleme raporunu kendimiz yazacağız

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ilerlemeyi, AB yolunda attıkları reform adımlarıyla değerlendirdiklerini belirterek 'İlerlemeyen AB'nin hazırladıkları raporu ciddiye almadıklarını söyledi.

Bağış:İlerleme raporunu kendimiz yazacağız
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ilerlemeyi, AB yolunda attıkları reform adımlarıyla değerlendirdiklerini belirterek, ''İlerleyemeyen bir AB'nin Türkiye için hazırladığı bir ilerleme raporunu çok da ciddiye almayı hiç gerekli görmüyorum'' dedi.

Kabataş Lisesi Vakfı Feriye Sosyal Tesisleri'nde, ''Dünya Çeviri Haftası'' nedeniyle düzenlenen etkinliğe katılan Bağış, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bağış, yarın yapılacak AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi'ne ilişkin soru üzerine, kongrede, Türkiye'nin son 10 yılına damgasını vuran bir iktidar partisinin, bir halk hareketinin gelecek döneme yönelik mesajlarının vurgulanacağını söyledi.

''Dünya Çeviri Günü'' nedeniyle etkinliğe davet edildiğini belirten Bağış, yarınki kongrede çevirmenler sayesinde o mesajların dünyanın farklı dillerine çevrileceğini, Türkiye'den verilen dostluk ve kardeşlik mesajlarının bütün dünyaca algılanması için çevirmenlerin devreye gireceklerini kaydetti.

Çevirmenler Günü ile AK Parti kongresinin 30 Eylül'e denk gelmesinin çok güzel bir şey olduğunu ifade eden Bağış, ''Çünkü bu mesajların bütün dünya tarafından algılanması gerekir. Bugün Türkiye, doğunun en batılı ülkesi, batının ise en doğulu ülkesi konumundadır. İçerisinde bulunduğumuz bu güzel şehir, Avrupa'nın en Asyalı, Asya'nın ise en Avrupalı şehridir. İşte Türkiye'nin bu farklı kültürünü dünyaya aktarmak için yine çevirmenlere ihtiyaç duyuyoruz'' şeklinde konuştu.

Bağış, kongrenin, parti olarak hücrelerinin yenilenmesi ve daha da güçlenmesi için gelecek 10, 20 ve 100 yıla yönelik projelerin önlerine çıkması adına çok önemli olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Yarın hem doğudan, hem batıdan, hem kuzeyden, hem güneyden birçok konuk gelecek. Partimiz her geçen gün daha da büyüyor. Evet, son dönemde de katılımlar var. Ama biz 75 milyonun partisiyiz. Çünkü bu partiyi millet kurdu, tabelasını da kendi astı. Tamamen milletin değerleriyle siyaset yaptığımız için, milletin mesajlarını ilgili yerlere taşıdığımız için böyle destek gördük. Cumhuriyet tarihi boyunca AK Parti gibi her girdiği seçimden gücünü artırarak çıkan bir başka parti çıkmamıştır. Bunun sırrı da milletin değerleriyle hemhal olmaktır. Kongrede göreceksiniz, ülkemizin ve milletimizin değerlerini bütün dünyaya duyurmak konusunda önemli bir gün yaşanacak.''

-''Çok coşkulu ve görkemli bir kongre olacak''-

Partiye katılan yeni isimler konusundaki soru üzerine, kongre gününün beklenmesini tavsiye eden Bağış, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çok coşkulu ve görkemli bir kongre olacak. Arkadaşlar siyaset, fikirlerle, eylemlerle alakalıdır, bireylerle değil. Onun için şahıslara odaklanmak yerine yarın orada Sayın Başbakanımızın vurgulayacağı mesajlar çok önemli, onlara odaklanın. Tabii ki partimiz her geçen gün zenginleşiyor. Ama bu parti 'A' kişisiyle, 'B' kişisiyle değil, 75 milyonla çok güçlü bir parti oldu. Bundan sonra da 75 milyonun gücüyle çok farklı noktalara gitmeye devam edecek. Bölgede Türkiye'yi bir umut olarak gören insanlara umut vermeye devam edecek. Bakın Türkiye'nin İslam kültürüyle demokratik kültürü bir arada yaşatabilmesi ve bu konuda başarıyı ortaya koyabilmesi, bölgemizde nasıl rüzgarlar ortaya koydu. İnsanlar özgürlük için, demokrasi için, serbest piyasa ekonomisinde çocuklarını daha iyi yetiştirebilmek için hayatlarını riske atarak devrimler yapmaya başladılar. Türkiye'nin başarıları da başkalarına ilham kaynağı oldu. Onun için biz, 'Durmak yok, yola devam' demek zorundayız. AB sürecinde attığımız reform adımları da ülkemizin kalkınması için çok önemli. O yüzden bakanlık olarak 'Durmak yok, reforma devam' diyoruz.''

-İlerleme raporu-

AB'nin ilerleme raporu konusundaki soruya karşılık Bağış, rapor çıktığı zaman değerlendireceklerini vurgulayarak, şu anda Avrupa Birliği Komisyonu ile ilerleme raporu taslağı üzerinde müzakerelerin devam ettiğini söyledi.

İlerleme raporunun 27 ülkenin katkılarıyla hazırlandığını kaydeden Bağış, şöyle devam etti:

''Bu ülkeler arasında Türkiye'ye bakış açısı farklı olan ülkeler var. Bir tanesi bizim diplomatik ilişkilerimizin olmadığı ve tanımadığımız bir ülke. Bu rapor üzerinden Türkiye'ye birtakım mesajlar vermek veya sorunlu göstermek için birtakım çabalar içinde olabilirler. Ama buna karşılık biz de raporumuzu kendimiz hazırlayacağız. Yıl sonunda kendi ilerleme raporumuzu kendimiz hazırlayacağız. Bizim için önemli olan budur. Biz ilerlemeyi AB yolunda attığımız reform adımlarıyla değerlendiriyoruz. Kaç tane yasa meclisten geçmiş, kaç tane düzenleme yürürlüğe girmiş, hangi adımlar atılmış, insan hakları adına, ifade özgürlüğü adına, serbest pazar ekonomisi adına, hijyen, gıda, çocuklarımızın oyuncaklarının daha sağlıklı olması konusunda neler yapılmış son bir yılda, onun dökümünü halkımızla, milletimizle paylaşacağız. İlerleyemeyen bir AB'nin Türkiye için hazırladığı bir ilerleme raporunu çok da ciddiye almayı hiç gerekli görmüyorum.  Ama şu da bir gerçek, bozuk bir saat bile günde iki defa doğruyu gösterir. İlerlemeyen bir Avrupa bile bizim göremediğimiz bir açıdan birtakım eksiklerimizi görebilir, onları da değerlendiririz. Ondan sonra da hep beraber o yorumu yaparız.''
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510