HAKKARİ'DE YİNE YÜREĞİMİZ YANDI

Hakkari-Çukurca Karayolu üzerinde bulunan Geçimli Jandarma Karokoluna 3 ayrı koldan saldırı girişiminde bulunan bir grup PKK’lı ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada 6 asker ve iki korucu şehit oldu. Saldırı sonucu ilk bilgiler iki korucunun şehit olduğu yönündeydi. Ancak, Hakkari Valiliği şehit sayısının 8 olduğunu açıkladı. Çatışmada ayrıca 15 asker ve 6 sivil yaralanırken, bölgedeki askeri yetkililer toplam 11 PKK'lının da öldürüldüğünü ifade edildi.

HAKKARİ'DE YİNE YÜREĞİMİZ YANDI
HAKKARİ-Çukurca Karayolu üzerinde bulunan merkeze bağlı Geçimli Jandarma Karakolu ile Çukurca İlçesi Karataş Karakolu ve Darsinki Tepesi’nde bulunan askeri üs bölgesine eş zamanlı saldırı düzenledi. Geçimli Karakolu’na 3 ayrı koldan saldıran bir grup PKK’lı terörist ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada ilk belirlemelere göre 2 köy korucusu şehit olurken, 1 asker ve 6 sivil yaralandı. Karakola saldıran teröristlerden 1’i ’Canlı bomba’, 3 PKK’lı ölü ele geçirildi.

4 KOLDAN SALDIRI

Kalabalık bir terörist grubu Hakkari-Çukurca Karayolu’nun 40’ıncı kilometresinde bulunan Geçimli Jandarma Karakolu’na dün saat 23.00 sıralarında 4 ayrı koldan saldırı düzenledi. Geçimli Karakolu’nun yanı sıra Çukurca İlçesi Karataş Karakolu ve Darsinki Tepesi’nde bulunan askeri üs bölgesine de aynı dakikalarda uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Bir grup PKK’lı terörist, sivil bir kamyonetle jandarma karakoluna doğru gitmeye çalışırken askerler ve köy korucuları tarafından fark edildi. Bunun üzerine çatışma çıktı.

CUMHURBAŞKANI GÜL'DEN İLK AÇIKLAMA...

SALDIRIDA SURİYE'NİN Mİ PARMAĞI VAR?

KILIÇDAROĞLU, SALDIRI İLE İLGİLİ KONUŞTU...

HÜKÜMETTEN SALDIRI İLE İLGİLİ İLK AÇIKLAMA

2 KORUCU ŞEHİT

Çıkan çatışmada köy korucuları Faruk Çiftçi ile Cabbar Duman şehit oldu. Çatışma sırasında evleri karakolun yakınında bulunan ve akraba oldukları belirtilen Şehzenan, Necdet, Şerife, Kıymez ve Mizgin Ölmez, Abdurahman Dayan ile Jandarma Er Serhat Koca yaralandı. Yaralı asker ve siviller ambulanslarla Hakkari Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı.

KADIN PKK’LIDAN İNTİHAR EYLEMİ

Çatışma sürerken ’Canlı bomba’ eylemi düzenlemek isteyen bir kadın PKK’lı Geçimli Karakolu nizamiyesine yaklaşarak üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi. Kadın tedörirst parçalanarak ölürken, karakol nizamiyesinde bulunan bazı askerler de yaralandı. Karakol çevresinde bir süre devam eden çatışmalarda 2 PKK’lı ölü ele geçirildi.

PKK’lı diğer grupların Çukurca İlçesi Karataş Karakolu ve Darsinki Tepesi’nde bulunan askeri üs bölgesine uzaktan taciz ateşi açarak düzenlediği saldırıda ölen veya yaralanan olmadığı ifade edildi. Bölgede yer yer çatışmalar sürerken, yetkililer saldırı ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Yaralıların Hakkari Devlet Hastanesi’ne getirilmesi üzerine sabaha karşı çok sayıda yaralı yakını da hastane önüne akın etti. Çevik kuvvet polisi ise hastane çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı.

Havanın aydınlanması üzerine helikopter desteğinde yoğunlaştırılan operasyonların devam ediyor.


GAZETECİLER ÇATIŞMANIN ORTASINDA KALDI

Terör örgütü PKK'nın Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki karakollara eş zamanlı düzenlediği saldırıda, operasyonları takip etmek üzere bölgede görev yapan Türkiye Gazetesi Muhabirleri Adem Demir ve Osman Sağırlı çatışmanın ortasında kaldı.

Araçlarına PKK militanları tarafından ateş açılan muhabirler, teröristler tarafından canlı kalkan olarak kullanılmaya çalışıldı. Teröristlerin elinden kurtulan Demir ve Sağırlı, Geçimli Köyü'ne sığınarak kurtuldu.

TÜRKİYE GAZETESİ MUHABİRLERİ ADEM DEMİR VE OSMAN SAĞIRLI, YAŞADIKLARI DEHŞETİ ŞÖYLE ANLATTI:

PKK'nın dört koldan gerçekleştirdiği saldırı gece saat 23:30 sıralarIında başladı. Yaklaşık 3 saat devam eden çatışmalarda örgüt üyeleri de ağır zaiyat verdiler. Saldırının organize ve oldukça planlı olduğunun yakın tanıkları ise bizler olduk. Gündeş, Çukurca ve Hakkâri yol ayrımını geçtikten yaklaşık  2 ya da 3 kilometrede yer alan Köprülü Sınır Taburu'nu geçtikten sonra yer alan Kurudere mevkinde teröristler tarafından alı konulduk. Aracımızı yola bariyer yaparak bizleri de sel sularının Zap'a aktığı menfezde bekleten teröristler, iki saat boyunca ölüm kalım savaşı yaşattılar.

ÖLÜMÜ HİSSETMEK

Teröristler bizi durdurduktan sonra ilk önce kimlik kontrolü yaptılar. Bu eylemin ardından bizi serbest bırakacaklarımı sandığımız sırada arabadan indirerek menfeze koydular. Burada bizi niye tuttuklarını kısaca anlattıktan sonra “endişelenmeyin tarihi bir ana tanıklık edeceksiniz. İşimiz bittikten sonra sizleri serbest bırakacağız” dediler. Nasıl bir eylem yapacaklarını ısrarla sormamıza rağmen bilgi vermedikleri gibi menfezden çıkmamıza da müsaade etmiyorlardı. Ancak ciddi ve boyutları oldukça geniş bir eylemin içinde olduklarını telsiz konuşmalarından anlıyorduk. Telsiz konuşmalarında bazı kod isimler verilerek birbirlerine bilgi ve talimat veren biri kadın üçü erkek toplam dört terörist, diğer taraftan da yola döşedikleri kablolarla  meşgul oluyorlardı.

Silah sesleri gelmeye başlayınca endişeli halimiz katlandı. Konuştuğumuzda ise “burada bir şey yok. Çatışma başka yerde” diyerek bizleri sakinleştirmeye çalıştılar. Ancak bunun koca bir yalan olduğu birkaç dakika içinde ortaya çıktı. Çünkü, Çukurca Köprülü Sınır Taburu'ndan Hakkâri istikametinde yer alan Geçimli Karakolu'na yardıma gelen zırhlı araçlar, mayınla patlatıldı. Ve birden karşılıklı çok çetin çatışmalar yaşandı. Bizler menfezde yankılanan roket atar ve mayın sesleriyle adeta şok olurken, her an ölümü tadacağımızı düşündük.

BİZİ CANLI KALKAN YAPTILAR..

Bulunduğumuz mevkide çatışma dakikalar sürdü. Bu arada menfezin içinde şahadet getirmeye başladık. Aramızdaki konuşmalarda 2003 Irak savaşında yaşadığımız bomba patlamaları hatırımıza geldi. Artık teröristlerin bizleri canlı kalkan yaptığı, çıkan çatışmada havadan atılacak bombalarla menfezin içinde ölüp gideceğimiz kesindi. İkimiz, ne yapacağımız şaşırmış vaziyetteydik. Aşağı gitsek Zap Nehri, yukarı çıksak teröristler vardı. Patlamalar adeta kulaklarımızı sağır etmişti. O arada helikopterler yukarıdan bomba atmaya başladı.

Silahlı eylem 01.35 gibi sona ererken birden dört olan terörist sayısı 6'ya çıktı. Bizi menfezden çıkartıp araca bindirmeye çalıştılar. Onların gelmesine itiraz ettiğimizde ise zorla araca bindirerek ve hatta aracımızın arka camını patlatarak tehditle yola koyulmamızı istediler.

Kurudere mevkiinden yaklaşık 2 kilometre araçla yol aldıktan sonra inip bir yerde kısa süre gizlendiler. Bu arada telsiz görüşmeleri sürüyordu. Andok, Harun, Kamuran, Dicle, Kava, Brusk gibi kod isimler kullanarak kendi aralarında anlaşmaya çalışırlarken arkadaşlarının da kayıp verdiğini söylüyorlardı. Tekrar bizi araca bindirip götürmek istediler. Fakat isteklerini kabul etmeyince bizi darp edip şarjörlerini değiştirdiler. O arada telsizden gelen bir bilgi neticesinde hemen yanı başımızda bazı evler arasından kaçıp gittiler.

DEHŞET MANZARA

Teröristlerden kurtulduk ama içinde bulunduğumuz durum bitmek bilmiyordu. Geçimli Köyü'nde sığındığımız evde; bölgedeki hareketliliğe bire bir tanık olduk. Ambulansların biri geldi biri gitti. Tanklar, kirpiler, kopra türü zırhlı araçlar çatışmaların yaşandığı yerlere akın ettiler. Havadan ise helikopterler ha bire ring yapıyorlardı. Silah sesleri sabahın 05:00'ine kadar devam etti. Saat 05:15'te Geçimli karakoluna geldiğimizde ise tam bir dehşet tablosuyla karşılaştık. Karakol ağır hasar görmüştü. Karakolun üst bölgesindeki mevzilerinde ise dumanlar yükseliyordu. Yetkililerden edindiğimiz ilk bilgiler; ağır kayıpların olduğu yönündeydi. Verilen bilgilere göre 8 asker ve 2 korucu şehit olurken 15 asker de yaralanmıştı. Bu yaralı askerlerin 6'sının durumu ise ağırdı.

Hakkâri Tugayı adeta Geçimli'ye akın etmişti. Etrafta bir sürü zırhlı araç dururken askerler de bir taraftan can yoldaşlarına ağlıyor diğer taraftansa olup bitenleri anlamaya ve inceleme yapmaya çalışıyorlardı.

"15 GÜN SONRA TERHİS OLACAKTI"

Hakkari'nin Geçimli köyündeki karakola teröristlerce düzenlenen saldırıda Jandarma Er Metin Çevik şehit oldu. Geçimli köyündeki askeri karakola teröristlerce düzenlenen saldırıda,  şehit olan er Metin Çevik'in, Başören köyü Çömetenler Mahallesi'nde yaşayan ailesine acı haberi askeri yetkililer verdi.
Anne Çevik ise, taziye ziyaretine gelenlere, en son oğluyla telefonda  görüştüklerinde kendisine oruç tuttuğunu ve hiç bırakmadığını söylediğini ifade  etti. Baba Recep Çevik, 2 kız, 1 erkek çocuğu olduğunu belirterek, “Oğlum yaklaşık 15 gün sonra terhis olacaktı. Türk halkının başı sağ olsun, acımız büyük” dedi.

ŞEHİT ASKERLERDEN 6'SININ İSİMLERİ

Şehit olan askerlerden altısının kimliği belirlendi; Uzman Çavuş Ahmet Kurak, Uzman Jandarma Kamil Çelikkaya, Jandarma Er Burak Mevlüt Tütüncüoğlu, Jandarma Er Metin Çevik, Jandarma Er Hakan Oktay ve Jandarma Er Yaşar Karadağ...Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498