İnternette gezen 6 büyük tarih yalanı!

Murat Bardakçı, Habertürk'teki köşesinde internette dolaşan tarihi efsaneleri yazdı.

İnternette gezen 6 büyük tarih yalanı!
Tarihi Google'dan öğrenenlere kızan Bardakçı, Yavuz'dan Mimar Sinan'a; Atatürk'ten, Hz. Muhammed'e bir çok isimle ilgili internet palavralarını yazdı.

İşte Bardakçı'nın "Birkaç internet palavrası daha" başlıklı yazısı

Geçen gün internette dolaşan ve "geyik" denen ama çok kişinin, özellikle de gençlerin inandığı bazı tarihî yalanlardan sözettim ve bu uydurmalara iki de örnek
verdim: Fatih Sultan Mehmed in Ayasofya Vakfiyesi'nde binayı cami olmaktan
çıkartanlara lânet ettiği yolunda ifadelerin bulunduğu iddiası ile Pirî Reisin
meşhur haritasını tâââ Amerika'ya kadar giderek çizdiği palavrasını...

YAVUZ SULTAN SELİM KÜRT DÜŞMANI MI
Yazımdan sonra yine dünya kadar e-mail aldım. Okuyucularım internette dolaşan ve akıllarına takılan benzer iddiaların doğru olup olmadığını soruyorlardı... Bu
iddialardan bazılarının nasıl birer kuyruklu yalan olduğunu, aşağıda tekrar ama
son defa yazıyorum: Yavuz Sultan Selim in İran seferi dönüşünde Muş
taraflarında bir çeşme yaptırıp çeşmenin üzerine Kürtler'in aleyhinde
ifadelerle dolu bir kitabe diktirdiği iddiası: Tamamen yalandır, böyle kitabe
metni olarak ortaya atılan dörtlük de zaten vezni bile baştan aşağıya bozuk bir
20. asır, hattâ 2000'ler uydurmasıdır!

MİMAR SİNAN-MİHRİMAH SULTAN YALANI
Mimar Sinan'ın Kanunî Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan'a âşık olduğu, Mihrimah'ın emri ile İstanbul'un iki yakasında inşa ettiği iki camiyi bu gizli aşkına vâsıta yaptığı ve Mihrimah'ın doğum günü olan 21 Mart'ta camilerden güneşin batışı ile ayın doğuşunun ardarda görülebildiği iddiası: Bu da yalandır, hem de nasıl bir yalan! Mihrimah Sultan'ın bırakın doğduğu gün, dünyaya hangi sene geldiği dahî bilinmemektedir! Üstelik böyle bir aşk zaten imkânsızdır, zira o devirde Mimar Sinan bile olsa bir görevlinin emrinde çalıştığı padişahın kızını öyle uluorta görmesi ihtimali sözkonusu değildir.

SULTAN AHMET CAMİİ'NİN 16 ŞEREFESİ VAR
14 sayısının Birinci Ahmed'in hayatında çok önemli bir yerinin bulunduğu, hükümdarın 14 yaşında tahta çıkıp 14 yıl hüküm sürdüğü ve yaptırdığı Sultanahmed Camii'nin 14 şerefeli olduğu iddiası: Palavradır! Sultanahmed Camii'nin 14 değil, 16 şerefesi vardır; inanmayan olursa gidip sayabilir!

HZ. MUHAMMED'İN TÜRBESİNİ ATATÜRK YIKTIRMADI PALAVRASI
Atatürk'ün 1930'larda Suudi Kralı İbn Suud'a "Hazreti Muhammed'in türbesini yıkmaya kalkarsan ordumu tepene gönderirim" diyen bir mektup yolladığı yolundaki balon: İddiayı bundan birkaç sene önce bir iktisat profesörü ortaya attı, Dışişleri Bakanlığı'nda hadisenin orijinal belgesini gördüğünü ama kopyasını almasına izin verilmediğini söyledi. İbn Suud'un peygamberin mezarını yıkmayı düşünmesinin imkânsızlığını bir tarafa bırakın, Türk birliklerinin tâââ Mekke'ye kadar nasıl gidecekleri, İngiliz idaresindeki Irak ile Fransız mandası altındaki Suriye'den nasıl geçecekleri düşünülmeden, özellikle o dönem Türkiyesi'nde din ile ilgili uygulamalar bile hatıra getirilmeden ortaya atılan bu tuhaf iddia da palavradan ibarettir. Üstelik, arşivlerde de bu konu hakkında tek bir belge yoktur!

ATATÜRK'ÜN VASİYETİ SÖYLENTİSİ
Yine, Atatürk ile ilgili bir iddia, Atatürk'ün vefatından 50 sene sonra açılmak üzere gizli bir vasiyet hazırladığı ama vasiyetin ortaya çıkmasının önlendiği söylentisi: Yukarıda sıraladığım diğer bütün uydurmalar gibi bu şehir efsanesi de hayâlîdir ve palavradır. Atatürk'ün tek bir vasiyeti vardır ve vasiyetin elyazısı ile olan tek nüshası zaten yayınlanmıştır. Ama, konunun bilinmeyen bir başka tarafı daha mevcuttur: Miras bırakanın mallarının tamamını istediği şekilde dağıtabilmesi 1938'de yürürlükte olan medenî kanunun mirasla ilgili maddelerindeki "mahfuz hisse" şartına ters düştüğü için vasiyetin uygulamaya konması maksadıyla önceden bir başka özel kanun çıkartılmış, Atatürk vasiyetnamesinde yeralmayan öteki gayrimenkullerini bu kanun uyarınca daha önceden elinden çıkartmıştır. İşte, son birkaç seneden buyana ortaya atılmış olan böylesine tuhaf iddiaların aslı astarı yoktur; tekrar söyleyeyim, hepsi palavradır! İnanıp inanmamak da artık
ferâsetinize kalmıştır!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510