Kamil Koç'u bastı, Nilüfer'i parçaladı!

Metro Turizm'in sahibi Galip Öztürk'ün bir numaralı sanık olarak yer aldığı iddianamenin önemli bir bölümünü, Ulusoy, Varan, Kamil Koç gibi rakip firmaların baskı ve şiddet uygulanarak devre dışı bırakılması suçları oluşturuyor.

Kamil Koç'u bastı, Nilüfer'i parçaladı!
İddianamede büyük ölçekli firmaların yanı sıra, şehirlerarası taşımacılık yapan kooperatiflerin de devre dışı bırakılarak, yerlerini 'Mini Metro' markasının aldığı anlatıldı. Harem Otogar ihalesine fesat karıştırmakla suçlanan Üsküdar Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Türkmen ile Samsun'un Ayvacık İlçesi Belediye Başkanı Mustafa Belur, rüşvet almakla suçlanan sanıklar arasında.
Galip Öztürk'ün liderlik ettiği suç örgütünün Esenler Otogarı, Harem, Samsun, Çanakkale, Erzincan, Kırıkkale, Çarşamba ve Havza otogarlarını işlettiği bilgisi iddianamede yer aldı. Söz konusu terminallerin yıllık geliri 200 milyon dolar olarak hesaplanıyor.
RAKİP FİRMALARI BASKI ALTINA ALDI
Galip Öztürk'ün başında bulunduğu Metro Holding, şehirlerarası otobüs taşımacılık işini Metro Turizm markası ile yürütüyor. Grup, bir süre önce Asya Tur ve Hakiki Koç firmalarını da bünyesine kattı. İddianamede, Galip Öztürk'ün talimatları ile hareket bazı sanıkların, rakip firmalara karşı kimi zaman şiddet uyguladıkları, firmaların yazıhanelerinin yağmalandığı anlatıldı. Söz konusu firmalar arasında Ulusoy, Varan, Kamil Koç, Nilüfer ve Pamukkale gibi Metro Turizm'in rakibi firmalar yer aldı. Şehirlerarası taşımacılık yapan firmaların yanı sıra şehir içi taşımacılık yapan küçük ölçekli firmaların ise son yıllarda geliştirilen 'Mini Metro' markası ile devre dışı bırakıldığı anlatıldı.
İddianamede ayrıca Galip Öztürk'ün hakim ortak konumunda olduğu Avrasya Terminal İşletmeleri isimli şirketin işlettiği terminallerde büyük rahatsızlıklar olduğu ifade edilerek “Bazen kavga, kurşunlama gibi şiddet içeren eylemlerin gerçekleştiği, bazı il ve ilçelerdeki otobüs terminallerini de işletmeye başladığı görülmüştür” denildi.
BASKIN YAPILDI, KURŞUNLADI
Anılan faaliyetler nedeni ile Metro Turizm hakkında Rekabet Kurulu'nca çok sayıda soruşturmanın yürütüldüğü, 2.5 milyon liralık cezanın kesildiği anlatılan iddianamede “Suç örgütünün var olan gücü nedeniyle, bazı otobüs firmalarının iflas etmemek için Metro Turizm ve Galip Öztürk'ü şikayet etmekten çekindiği anlaşılmıştır” denildi.
'YAZIHANENİ TAŞLARIM' DEDİM
Sanıklardan Fatih Kalaycı ile Erkan Şahin arasında geçen 28 Ocak 2012 tarihli konuşmada, Ulusoy'a ait tabelanın söktürüleceği, yerine 'Mini Metro' tabelasının astırılacağı ifade ediliyor. Görüşmede Şahin “Bu adam şimdi geliyor Ulusoy'la şey yapmaya, yani tabelayı işte söktüreceğiz büyük ihtimal” diyor; Kalaycı ise “Oy oy oy iyi yeni Mini Metro cazip geldi o zaman” diyor, Şahin devamında “Mini Metro'nun cazip gelmesinden daha ziyade biraz ağır konuştum ona dün akşam. Tabanca çekmeme gerek yok. 'Taşlarım' dedim. 'Burada otururum; taşlarım a ha burada' dedim” şeklinde konuştu.
PARA TRANSFERİ İHALEDEN BİR GÜN SONRA
Samsun'a bağlı Ayvacık Belediye Başkanı Mustafa Belur da rüşvet karşılığı toplu taşıma ihalesine fesat karıştırmakla suçlanan bir diğer isim.
İddianamede 'Samsun-Ayvacık', 'Ayvacık-Çarşamba' arasındaki taşıma ihalesi şartnamesinin Metro Turizm'in kazanacağı şekilde düzenlediği vurgulandı. Diğer minibüs sahiplerinin ihaleden haberlerinin olmadığı vurgulanan iddianamede 11 Kasım 2010'da yapılan ihaleyi Metro Turizm'in 100 bin lira bedelle kazandığı anlatıldı.
İhaleden bir gün sonra Başkan Mustafa Belur'a para transferinin yapıldığı belirtilen iddianamede 12 Kasım 2010 günü yapılan şu konuşmaya yer verildi:
Erdem Yücel (Metro Holdin yöneticisi): “Bankaya baktırtsana bir, gönderttim gelmiş mi senin şeyin”
Mustafa Belur: “Heee hemen bir baktırayım abi”
E.Y.: “Baktır da bana bir haber ver”
M.B.: “Tamam abi teşekkür ederim; allah razı olsun abi”
Bu görüşmeden 20 dakika kadar sonra Erdem Yücel'i arayan Mustafa Belur şu bilgiyi veriyor: “Bu A. V. diye bir isimden gelmiş doğru mu abi” diyor Yücel ise “İsim mühim değil sana gelmiş mi gelmemiş mi” diyor, Belur ise “He, he yani onu şey yapayım dedim yani A. V. isim… Tamam abi teşekkür ederim” der ve paranın hesaba yattığını bildirir.
Mustafa Belur'un ifadesinde söz konusu paranın kaynağını açıklayamadığı bilgisi de iddianamede yer alıyor.
'PEKİ ABİ EMREDERSİNİZ'
İddianamede Galip Öztürk'ün talimatları doğrultusunda hareket ettiği ifade edilen Belediye Başkanı Mustafa Belur'un Öztürk'e yönelik “Peki abi emredersiniz”, “Aynen emrinizi uygulamaya çalışırım abi”, “He siz nasıl emrederseniz abi” şeklindeki ifadeleri dikkat çekti.
astırılacağı ifade ediliyor. Görüşmede Şahin “Bu adam şimdi geliyor Ulusoy'la şey yapmaya, yani tabelayı işte söktüreceğiz büyük ihtimal” diyor; Kalaycı ise “Oy oy oy iyi yeni Mini Metro cazip geldi o zaman” diyor, Şahin devamında “Mini Metro'nun cazip gelmesinden daha ziyade biraz ağır konuştum ona dün akşam. Tabanca çekmeme gerek yok. 'Taşlarım' dedim. 'Burada otururum; taşlarım a ha burada' dedim” şeklinde konuştu.
'ULUSOY VE KAMİL KOÇ, TAYYİP BEY DÜŞMANI'
İhalesine fesat karıştırılan Harem Otogar'ı ile ilgili 30 Temmuz 2011'de Galip Öztürk ile eski milletvekili Mustafa Baş arasında geçen görüşmede Öztürk, Ulusoy ve Kamil Koç gibi firmaların daha düşük kira alarak ihaleyi iptal ettirmek istediklerini söyleyerek “Bunların Başbakan'ın (Tayyip Erdoğan) düşmanı olduklarını hatırlatmak lazım” diyor.
Galip Öztürk aynı gün yine aynı konuda görüştüğü eski milletvekili Mehmet Mustafa Açıkalın'a da Üsküdar belediye başkanını tanıyıp tanımadığını sorarak “Şimdi bu Ulusoy, Kamil Koç cephesi o bize muhalif olan bu CHP'liler… Tayyip bey düşmanları…Gitmişler Üsküdar belediyesine diyorlar ki 'Üsküdar belediye başkanıyla anlaştık biz, bu ihaleyi iptal ediyor; burayı bize veriyor' diye... Şimdi sen belediye başkanımızla bir görüşsen… Başkanımızı bir konuda uyarman lazım… Neticede karşında bir Tayyip bey düşmanı adamla muhatap olduğunu bilsin yeter; gerisi önemli değil” diyor.
'NİLÜFER'İ PARAMPARÇA EDECEĞİM'
Bir diğer rakip firma olan Nilüfer Turizm'e ilişkin aralarında konuşan Galip Öztürk ve Mustafa Altunhan şirkete karşı uygulayacakları plan üzerinde duruyor. Altunhan “Vallaha başkanım işte bu Nilüfer'e karşı strateji hazırlıyorum” diyor, Öztürk “Ya öyle yapmamız lazım evet bunlara” diyor; Altunhan “Ama emin ol bu sefer onu paramparça edeceğim” diyor Öztürk ise buna karşılık “Sen edersin valla” diyor.
KAMİL KOÇ'U ZONGULDAK'TAN GÖNDER
Galip Öztürk'ün, adamlarına talimat vererek Kamil Koç'un Harem'deki yazıhanesinde cam-çerçeveleri indirttiği bilgisine yer verilen iddianamede Galip Öztürk ile Gökhan isimli adamı arasında geçen 24 Aralık 2010 tarihli şu konuşmaya yer veriliyor:
G.Ö.: “Gökhan oğlum, Kamil Koç Zonguldak'tan gidene kadar bu işi yapacağız. Sen biran önce onu gönder de adam gibi geç oraya bak.”
G. : “Ben gideyim değil mi abi” ,
G.Ö.: “Sen benim kardeşimsin. Diyorum ki sen Kamil Koç'u adam gibi bir gönder oradan, ondan sonra geç işinin başına. Bak haberin olsun ne kadar geç gönderirsen bana o kadar zarar verirsin.” hurriyet
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner480