Okul öncesi göz muayenesine dikkat!

Okula yeni başlayan çocukların mutlaka görme testinden geçirilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, iyi görmeyen öğrencinin derslerinde başarılı olamayacağı gibi arkadaş çevresiyle de uyum sağlamayabileceği uyarısında bulunuyor.

Okul öncesi göz muayenesine dikkat!
Özel Medline Konya Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Fethi Energin, görme kaybı yaşayan çocuğun okulda mutlu ve başarılı olamayacağını belirterek, okula başlayan çocuklar için anne-babalara önemli tüyolar veriyor.

Okula başlamadan mutlaka göz kontrolünden geçilmesi gerektiğini belirten Energin, özellikle ilk kez okula başlayacak çocuklarda göz probleminin olup olmadığına bakılmasının çok önemli olduğunu belirtiyor. Okul çağındaki çocuklarda en sık ise; şaşılık, göz tembelliği ve kırma kusurları görülüyor. Okula başlayacak olan çocukların yaklaşık yüzde 10'unda yaşına göre okuma-yazma zorluğu tespit edildiğini belirten Energin, bunun altında en sık yatan nedenin ise görme problemlerinden kaynaklandığını söylüyor.

Okul çağında en sık görülen üç görme problemi...

Şaşılık

Şaşılık, halk arasında öncelikle estetik bir sorun olarak görülse de tedavi edilmediğinde görme tembelliğiyle sonuçlanabilir. Şaşılık iki gözün bakılan objeye aynı anda yönelememesidir. Bir göz bazen veya sürekli içe veya dışa doğru kayar. Şaşılık görme tembelliği, çift görme, derinlik hissinde azalma gibi fonksiyonel bozuklara yola açabileceği gibi psikososyal negatif baskılara da yol açar. Özgüven eksikliği, arkadaşlarıyla kötü etkileşim düzeltilmemiş şaşılığı olan çocukların yaşadığı problemlerdir. Yapılan çalışmalar şaşılığın çocuğun üzerindeki negatif psikolojik-sosyal etkilerinin ortalama 6 yaş civarında başladığını göstermiştir.

Göz Tembelliği - Ambliyopi

Tıp dilinde ambliyopi denilen ve halk arasında göz tembelliği olarak bilinen sorun şaşılık veya ek gözdeki kırma kusuru ile birlikte gözün sık görülen rahatsızlıklarından biridir. Ambliyopi, az gören gözün çocukluk çağında gerekli şekilde tedavi görmemesi olarak tarif edilebilir. Görme tembelliğinin oluşumunda şaşılık veya iki gözün görme kalitesindeki farklılık önemli rol oynar. Bu durum tedavi görmezse zayıf olan gözde görme eksikliği olur.

Kırma kusurları

Gözlükle düzeltilebilen görme kusurları kırma kusurları başlığı altında toplanır. Basit ve ilerleyici olmak üzere iki tipi vardır.

Miyopi: Uzağı bulanık görmek. Basit tipi okul çağı miyopsisi de denir. 10-11 yaşlarında görülür. 21-22 yaşlarında durur. İlerleyici tipinde yüksek numaralar ve düzensiz ilerleme vardır.
Hipermetropi: Yakını ve uzağı net görememek.
Astigmatizma: her iki kusurun da tek eksende görülmesi halidir.

Çocuğunuzda görme problemi olduğunu nasıl anlarsınız?
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479