banner643

RAUF DENKTAŞ'IN SON YOLCULUĞU

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın naaşı Cumhuriyet Parkı'na defnedildi. Denktaş'ın mezarı için üç farklı yerden toprak getirildi. Rauf Denktaş'ın eşi, tabuta sarılırken gözyaşlarına hakim olamadı

RAUF DENKTAŞ'IN SON YOLCULUĞU
KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı son yolculuğuna uğurlamak için binlerce kişi caddeleri doldurdu.

Denktaş için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen tören ardından naaşı askerlerin omzunda top arabasına konuldu. Denktaş’ın naaşı buradan Selimiye Camii’ne götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Denktaş'ın cenazesinin taşındığı dakikalarda Lefkoşa semalarında beliren gökkuşağı ise görenlerin tüylerini diken diken etti.
Cenaze törenine Denktaş’ın ailesi ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 2’nci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan İrsen Küçük ve yetkililer, Türkiye’den de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli katıldı. Rauf Denktaş’ın cenaze törenine Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte eski genel başkanlar Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen de katıldı. Denktaş’ı son yolculuğuna uğurlamak için onbinlerce kişi sokakları doldurdu.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenecek tören için son aşamaya gelindi. Protokolün katılımı ile törenin başlaması bekleniyor. Törene KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan İrsen Küçük ile yetkililer, Türkiye’den de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, DSP Genel Başkanı Masum Türker, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici katılacak. Rauf Denktaş’ın cenaze törenine Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte eski genel başkanlar Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymende KKTC’ye geldi.

KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı'nın naaşı, Selimiye Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazı sonrası gerçekleştirilecek törenlerin ardından Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’na defnedilecek.
1957’de Rum EOKA örgütüne karşı kurulan TMT’nin liderliğini, Türkiye’deki Özel Harp Dairesi’nden gönderilen “Bozkurt” kod adlı Albay Rıza Vuruşkan’la yürüten “Toros” kod adlı Denktaş, böylece, ettiği "gizlilik yeminini" de TMT anıtının altına götürecek.

RUM KESİMİNDEN BİLE TOPRAK GETİRİLDİ

Törenin ardından Denktaş'ın naaşı Cumhuriyet Parkı'nda defnedildi. Denktaş'ın mezarı için üç ayrı noktadan toprak getirildi. Rum kesimindeki Hala Sultan Tekkesi'nden, oğlunun mezarından ve anavatan Türkiye'den toprak getirildi. Denktaş vasiyetinde oğlunun mezarının yanına defnedilmek istemişti.

CENAZE NAMAZI KILINDI

Denktaş için Selimiye Camii’nde cenaze namazı kılındı. Namaz ardından askerlerin omzunda camiden çıkarılan Denktaş’ın naaşı Salavatlar eşliğinde top aracına konuldu.

Denktaş’ın naaşı Girne Kapısı’na götürülüyor. Törenlerin ardından Denktaş’ın naaşı Türk Mukavemet Teşkilatı’nın (TMT) anıtının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda defnedilecek.

ANKARA LEFKOŞA'DA

Cenaze törenine Denktaş'ın ailesi ile KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, İkinci Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Başbakan İrsen Küçük ve yetkililer, Türkiye'den de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile CHP eski genel başkanları Deniz Baykal, Hikmet Çetin ve Altan Öymen katılıyor.

Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'ndaki tören sırasında Rauf Denktaş’ın eşi Aydın Denktaş'a başsağlığı dileklerini iletti ve açılan taziye defterini imzaladı.

Türkiye'den Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra çok sayıda bakan ve yüzlerce yetkili de Lefkoşa’daki törene katılıyor.

CHP ÖZEL UÇAK KALDIRDI

CHP heyeti Lefkoşa’ya özel uçakla gitti. Kılıçdaroğlu’nun başkanlığındaki heyette Baykal, Öymen ve Çetin ile bazı partililer de yer aldı.

Cenaze töreni nedeniyle Lefkoşa’da ve tören güzergahlarında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Lefkoşa’da yas nedeniyle kapatılan işyerlerine ve caddelere Denktaş’ın posterleri asıldı.

Denktaş'ın cenazesi dün Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'nde düzenlenen törenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na getirilmişti.

DÜNYADAN DA BİRÇOK KİŞİ KATILDI

Törende ayrıca Kırım Tatar Milli Meclis Başkanı Mustafa Kırımlıoğlu, Kosova’dan KDTP milletvekilleri Enis Kervan, Müferra Sinik ve KDTP Genel Başkan Yardımcısı Rifat Krasnic, Bulgaristan’dan HÖH milletvekili Remzi Osman , Ruşen Rıza, Necmi Ali, Afganistan Eğitim Bakan Yardımcısı Muhammed Patman, Katar Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Büyükelçi Abdullah El Cabir, Makedonya Devlet Bakanı Hadi Nezir, Makedonya Milli Birlik Hareketi Başkanı ve Milletvekili Erdoğan Saraç, İskeçe Müftüsü Ahmet Mete, Gümilcine seçilmiş Müftüsü İbrahim Şerif, Pakistan Ankara Büyükelçisi Haroon Shakuat ve Büyükelçilik Müsteşarı Muin Ülhak, Azerbaycan Devlet Bakanı Nazım İbrahimov ile milletvekilleri, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti heyeti, Ankara Gazeteciler Cemiyeti heyeti, Ankara Ticaret Odası heyeti, İstanbul Gazeteciler Derneği heyeti ile Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, Türk Musevi Cemaati Hahambaşı İsak Haleva ve Cemaat Başkanı Sami Erman da hazır bulundu.

TÖRENDE PROTOKOL TAZİYE DEFTERİNİ İMZALADI

Cumhurbaşkanı Gül, TBMM Başkanı Çiçek, Başbakan Erdoğan ve diğer konuklar Denktaş’ın naaşının başında durarak Denktaş’ın ailesine taziyelerini sundu.

"Yataklara düştü gene Kıbrıs gene Kıbrıs"

Denktaş’ın naaşı Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan ayrılmadan önce protokolün taziyelerini kabul eden Aydın Denktaş, oldukça duygusal anlar yaşadı, zaman zaman gözyaşlarına hakim olamadı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile kucaklaşarak kafasını Gül’ün göğsüne yaslayan Aydın Hanım, daha sonra aile fertlerini tek tek Cumhurbaşkanı Gül’e takdim etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile el sıkışan Aydın Hanım, Onur Öymen’le konuşurken gözyaşlarına boğuldu.

67 yıldır eşini hep desteklediğini ve her zaman arkasında durduğunu kaydeden Aydın Hanım, "Beni bıraktı gitti ama, beni bıraktı..." diye gözyaşı döktü.

"Onun için şimdi bir dinlenme oldu" diyen Aydın Denktaş, şu ifadeleri kullandı:

"Hayatı boyunca zaten yoruldu, yoruldu, yoruldu. Nihayet yataklara düştü, gene mücadele etti, aklı fikri Kıbrıs, Kıbrıs... ’Hristofyas’ diye bağırdığında yer gök inledi hastanede..."

Aydın Denktaş, Denktaş’ın naaşı, Cumhurbaşkanlığı’ndan Selmiye Camisi’ne götürülürken ve Selimiye Camisi’nden Girne Kapısı’na nakledilirken, tekerlekli sandalye ile taşındı.

SABAHA KADAR SAYGI GEÇİŞİ YAPILDI, NÖBET TUTULDU

Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda dün katafalka konan Rauf Denktaş’ın naaşı önünde halkın sabaha kadar saygı geçişi sürdü. Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın çocukları ve torunları da taziyeleri kabul etti.

Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın tabutu başında hem askerler hem de üst düzey devlet görevlileri tarafından saat 09.30’a kadar ihtiram nöbeti tutuldu.

İŞ YERLERİ KAPALI

Bu arada, Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın cenaze töreni nedeniyle, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndan Selimiye Camisi’ne ve Selimiye Camisi’nden Girne Kapısı’na kadar olan güzergahta bulunan tüm işyerleri, KKTC Başbakanlığı’nın
kararıyla, 08.00-14.30 saatleri arasında kapalı olacak.

Denktaş’ın vefatının ardından ilan edilen yas nedeniyle, resmi kurum ve kuruluşlarla, tüm resmi ve özel okullar da bugün kapalı. KKTC’de Cuma gününe kadar yas ilan edilmişti. Bu süre zarfında bayraklar da yarıda kalacak.

Öte yandan, KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Denktaş’ın vefatı nedeniyle www.raufdenktas.com adresli web sitesi faaliyete geçerken, [email protected] e - mail adresi aracılığıyla da taziyeler iletilebiliyor.

TÜRKİYE'DEKİ CAMİLERDE SALA VERİLDİ

KKTC’nin 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için Türkiye’de tüm camilerde sala verildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Basın Müşavirliği’nden alınan bilgiye göre, başkanlıkca, Denktaş’ın son yolculuğu öncesinde mütfülüklere talimat verildi. Talimata göre, yurttaki tüm camilerde KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı için öğle namazından önce sala verildi.

13 Ocak Cuma günü hayata gözlerini yuman Rauf Denktaş, bugün düzenlenecek törenin ardından KKTC’de defnedilecek. Denktaş’ın vefatı sonrasında, hem KKTC’de, hem de Türkiye’de bayraklar da yarıya indirilmişti.

DENKTAŞ İÇİN KİM NE DEDİ?

Cumhurbaşkanı Gül: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu onurlu mücadelesinde, Anavatan Türkiye’yi her zaman yanında bulacaktır"

TBMM Başkanı Çiçek: Milli dava için verilen mücadeleyi dün olduğu gibi bugün de Kıbrıslı Türk kardeşlerimize fikir ve gönül birliği içinde sürdüreceğiz"
-
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: Önünde saygı ile eğiliyoruz

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel: TSK, sizin aziz hatıranızı sonsuza dek yaşatacaktır
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner480