Türkiye bunları yaparken...

Suriye'de iç huzursuzluğun diplomatik yollardan çözümü için Hatay-Pekin-Moskova-Şam hattında kritik saatler yaşanıyor. Annan'ın Hatay'dan yapacağı açıklama beklenirken, Suriye'den "Türkiye'den silahlı militan girişi sürerken, Annan planı nasıl uygulanabilir?" açıklaması geldi.

Türkiye bunları yaparken...
Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın kritik Hatay ziyareti başladı. Doğan Haber Ajansı, ziyaret sırasında dün dört kişinin yaralandığı olayların yaşandığı sınır bölgesinden dumanlar yükseldiğini bildirdi. Annan'ın bugün içerisinde bir açıklama yapması bekleniyor.
Annan'ın altı maddelik planının uygulanması ve Suriye ordusu ile ağır silahların şehirlerden çekilmesi için verdiği süre bugün doluyor. Çekilmenin ardından 12 Nisan Perşembe sabahı ateşkes ilan edilmesi öngörülüyor. Suriye'deki çatışmalardan seken kurşunlar nedeniyle ikisi Türk, ikisi Suriyeli dört kişinin yaralandığı dünkü olayların yankıları ise sürüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan, Çin'de gelişmeleri yakından izliyor. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile bir araya geldi. Suriye yönetimi bugün ordunun şehirlerden çekilmeye başladığını açıkladı.
Dakika dakika bu sıcak günün gelişmeleri:

16.20 : DHA, ülkelerindeki iç çatışmalarda yaralanan ve getirildikleri Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedavi edilen iki Suriyelinin yaşamını yitirdiğini bildirdi.

16.05 : Kofi Annan, Yayladağı ilçesindeki çadırkentte Suriyelilerle görüştü. Sahra çadırında yapılan görüşmeler yaklaşık iki saat sürdü. DHA'nın haberine göre, yoğun güvenlik önlemi altında Suriyelileri selamlayan Annan'a doğru havadan bir cisim atılması dikkat çekti. Annan'a uzak bir noktaya düşen cismin terlik veya ayakkabı olabileceği ileri sürüldü. Bu durumdan haberi olmayan Annan, daha sonra otomobille kamptan ayrılıp, Hatay Havaalanı'na hareket etti.

16.00 : Kilis'te dünkü gelişmelerin ardından güvenlik nedeniyle geçici süreyle kapatılan Öncüpınar Sınır Kapısı'nın yeniden açıldığı bildirildi.

15.45 : Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Hatay'da temaslarda bulunan Annan'ı telefonla arayarak, Suriye'deki son gelişmelere dair görüşlerini aktardığı belirtildi.

15.35 : Suriye Ulusal Konseyi (SUK) sözcüsü Besma Kodmani, Cenevre'de düzenlediği basın toplantısında, ateşkesin kısmen uygulanmasını kabul edemeyeceklerini belirtti.

15.25 : Özgür Suriye Ordusu'nun sözcüsü, Reuters'a yaptığı açıklamada, Esad'a askeri birliklerini geri çekmesi için Perşembe gününe kadar süre verdiklerini belirtti.

14.55 : İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Şu ana kadar Esad rejiminin yapmış olduğu anlaşmalara bağlı kalma niyetinde olduğuna dair bir izlenim almadık" dedi. Hague açıklamasında, "Rejim, Suriye'nin sınırlarından çaresiz insanlara ateş ederek, Türkiye ve Lübnan'ın egemenliklerini ihlal etmiştir" dedi.

14.45 : Davutoğlu, Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe'ye Türkiye-Suriye sınırındaki olaylar hakkında telefonda bilgi verdi.

AFP'DEN DÜZELTME
14.20 : Fransız AFP ajansı, Muallim'in Türkiye'nin muhalif grupları silahlandırdığı yönündeki suçlamasını içeren sözlerine ilişkin bir düzeltme geçti. AFP'nin geçtiği düzeltilmiş metne göre, Muallim, "Türkiye, Suriyeli silahlı grupları topraklarında barındırıyor, onlar için eğitim kampları kurdu, Suriye sınırına yasadışı yollardan geçmelerine ve silah kaçırmalarına izin veriyor" dedi. AFP ayrıca Muallim'in, "Türkiye'den silah ve silahlı militan girişi devam ederken, Annan planı nasıl uygulanabilir?" sorusunu yönelttiğini de ifade etti.

14.15: Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, ülkelerinden kaçan Suriyelilerin kaldığı Reyhanlı ilçesindeki çadırkentte incelemelerde bulundu.

14.00 : Kofi Annan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na ait askeri bir helikopterle Hatay Havaalanı'ndan hareket edip, Kilis'e gitti. Kilis'in Öncüpınar Gümrük Sahası Hac Konaklama Tesisleri'ne kurulan konteyner kenti havadan inceleyen Annan, iki tur attı. Altı dakika süren turun ardından Kofi Annan, Hatay'ın Yayladağı İlçesi'ne geçti. Annan'ın ziyareti sırasında dün çatışmaların meydana geldiği Suriye sınırından dumanların yükselmesi de dikkat çekti.

13.55 : Fransa’dan yapılan açıklamada Suriye’nin Annan’ın barış planını uygulamadığı belirtildi.

ABD'Lİ SENATÖRLER DE HATAY'DA
13.45 : Suudi Arabistan yönetiminden bir yetkili, Erdoğan’ın Cuma günü Riyad’da Suudi Kralı Abdullah’la bir araya geleceğini doğruladı. Yetkili, görüşmenin gündeminin ana maddesinin Suriye olacağını söyledi.


13.30 : Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, ülkenin çeşitli kentlerinde ordunun muhaliflere karşı düzenlediği  operasyonlarda çoğunluğu Humus kentinde olmak üzere 17 kişinin öldüğünü bildirdi. Hama, İdlib ve Humus'ta operasyonların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyleyen yerel aktivistler, ordunun Halep'in çevre mahallerine ağır silahlarla saldırmaya başladığını, banliyölerde 50'den fazla patlamanın meydana geldiğini ve güvenlik güçlerinin çok sayıda evi yıktığını aktardı.

13.00 : Suriye'deki gelişmeleri izlemek için Kuzey Lübnan'da sınırda çekim yaparken, dün Suriye topraklarından açılan ateşte hayatını kaybeden kameraman Ali Şaban'ın cenazesi Beyrut'ta toprağa verildi. Cenaze töreni, gazetecinin çalıştığı El Cedid televizyonu önünde, yüzlerce Lübnanlı gazetecinin katılımıyla yapıldı.

12.30 : ABD'li senatörler John McCain ve Joe Lieberman ile Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da Hatay'a geldi.

"TÜRKİYE'DEN İNGİLTERE'YE DESTEK"
12.20 :
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Davutoğlu ile konuştuğunu ve Türkiye'deki Suriyelilere yönelik saldırıları kınadığını bildirdi. Hague, Twitter'daki mesajında, "Esad güçlerinin Türkiye'deki Suriyelilere yönelik saldırısını kınamak ve İngiltere'nin desteğini sunmak için Türkiye'nin Dışişleri Bakanı'yla konuştum"


12.10 : Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, Annan'ın bugün Suriye barış planıyla ilgili BM Güvenlik Konseyi'ne mektup göndereceğini açıkladı.

12.00 : BM Mülteciler Yüksek Komiserliği Ürdün ofisi müdürü Arafat Cemal, Ürdün'deki Suriyelilerin sayısının 100 bine ulaştığını bildirdi. Cemal, AA muhabirine telefonda yaptığı açıklamada, Ürdün'deki Suriyeli sayısının 100 bine ulaştığını, bu sayının artmasından endişe ettiklerini söyledi.

ANNAN HATAY'DA
11.50 :
Annan, inceleme yapmak üzere Hatay'a ulaştı.


11.30 : Moskova'daki görüşmenin ardından Lavrov ve Muallim ortak bir basın toplantısı düzenledi. Muallim, Şam yönetiminin Annan planını uygulamaya başladığını ve ordunun kentlerden çekilmekte olduğunu söyledi. Suriye yönetiminin siyasi diyaloga hazır olduğunu vurgulayan Muallim, ateşkes sürecinin uluslararası gözlemcilerin Suriye'ye gelişi ile başlaması gerektiğinin altını çizdi. Muallim ayrıca, Annan'ın kendisine ateşkesin "silahlı grupların" silahsızlandırılmasının ardından yürürlüğe gireceğini söylediğini belirtti.  Muallim, Annan'dan muhalif grupların da ateşkese bağlı kalacağı yönünde teminat vermesini istediklerini vurguladı.

11.10 : Toplantıda Muallim'den önce söz alan Lavrov, Suriye yönetimine Annan planını uygulama konusunda "daha kararlı" davranması çağrısı yaparken, yabancı ülkelerin de planın uygulanması konusunda muhalif gruplar üzerindeki baskıyı artırması gerektiğini vurguladı. Muhalif grupların tutumunu eleştiren Lavrov, tüm tarafları planı uygulamaya davet etti.

11.05 : AFP haber ajansı, Suriye'nin kuzeydoğusunda altı askerin silahlı gruplar tarafından öldürüldüğünü bildirdi.

10.50 : Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun yaşanan son gelişmeler üzerine Çin gezisini yarıda keserek Türkiye'ye dönüyor.

ERDOĞAN SUUDİ ARABİSTAN'A GİDİYOR
10.30 :
hurriyet.com.tr Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı, Erdoğan'ın Çin ziyaretinin ardından Suudi Arabistan ve Rusya'ya gitmesinin gündemde olduğunu bildirdi. Erdoğan'ın planlanan Suudi Arabistan ziyareti Esad rejimine karşı atılacak uluslararası adımlara Arap ülkelerinin liderlik etmesi ve bu çerçevede koordinasyonun sağlanması amacını taşıyacak.


10.20 : Çin, Suriye-Türkiye sınırında dün yaşanan olaydan dolayı "kaygı duyduğunu" açıkladı.

10.00 : İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü yaptığı açıklamada, verilen sürenin dolmasına rağmen ordunun çekilmeye başladığı yönünde hiçbir girişim olmadığını öne sürdü.

09.50 : Davutoğlu'nun ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton ile telefonda görüştüğü bildirildi. Davutoğlu, görüşmede, Suriye sınırındaki son gelişmelerin kaygı verici olduğu mesajını iletti.

08.30 : Reuters haber ajansına konuşan diplomatlar, Suriye rejimine verilen sürenin bugün gece yarısına kadar uzatılabileceğini ifade etti.

"SINIR İHLALİ OLUŞMUŞTUR, GEREKEN ADIMLARI ATACAĞIZ"
07.20 :
Erdoğan, Türkiye-Suriye sınırında dün yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, “Çok açık, net bir sınır ihlali artık oluşmuştur, bu da ortadadır. Bu sınır ihlaline yönelik olarak da bizler de son değerlendirmeleri yapacağız. Çevre ülkelerle diplomasimiz de devam ediyor ondan sonra da atılması gereken adımları tabii ki atacağız” dedi.


06.30 : ABD, yaptığı açıklamada sınırda yaşanan olayı kınadı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, “Suriye rejiminin sınır ülkelerindeki sığınmacılara yönelik tüm saldırılarını şiddetle kınıyoruz ve bugünkü olaylara dair haberlerden kesinlikle öfke duyuyoruz” dedi.

06.00 : Annan'ın önerdiği ateşkesin 12 Nisan Perşembe günü TSİ 06.00'da başlaması öngörülüyor. Ateşkesin başlamasından 48 saat önce ise ordunun kentlerden çekilmesi gerekiyor. Bu süre bu sabah saatlerinde doldu.

05.00 : Kritik güne dün Suriye-Türkiye sınırında yaşanan olayların gölgesinde giriliyor. Sınıra yakın bir bölgede Suriye ordusu ile muhalifler arasındaki çatışmalardan seken kör kurşunlar biri polis diğeri tercüman iki Türk ve iki Suriyelinin yaralanmasına neden oldu. Ayrıca sınırdan Türkiye'ye kaçmaya çalışan Suriyelilere açılan ateş sonucu iki Suriyeli hayatını kaybederken, 20'den fazla yaralı var.

Anahtar Kelimeler:
türkiye bunları yaparken
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498