61SAAT HABER SERVİSİ

Saadet Partisi Trabzon İl Başkanı Şakir Şahintaş, 61saat.com’u ziyaret ederek açıklamalarda bulundu.

İSTİŞARELER SONUCU GÖREVE LAYIK GÖRDÜLER

Şahintaş, göreve geliş sürecini özetlerken, “Genel Merkez’den gelen ekibin yapmış olduğu istişareler sonucunda bu göreve layık gördüler. Böyle bir görevle bize geldiler. Biz kabul ettik. Görev istenmez, verilir. Bizden bir önceki başkanımız Cevat Kurt kardeşimiz Trabzon’da aktif çalışmalar yapan, çalışmalarıyla ses getiren bir kardeşimiz. Cevat kardeşimizin sağlık sorunları vardı. Zaman zaman ifade ediyordu. Dinlenme ihtiyacını da Genel Merkez uygun gördü. İnşallah biz de bu güveni boşa çıkarmamak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

TÜRKİYE’DE İŞLER İYİ GİDİYOR MU?

Ülkenin genel siyaset durumuyla ilgili Şahintaş, “Türkiye’de işler iyi mi gidiyor… Türkiye’de iyi giden şeyler mutlaka var. Kimse inkar edemez. Nasıl baktığınıza da bağlı. Kafanızı dışarıya çıkardığınızda, koca koca binaları görürsünüz, lüks araçları görürsünüz. Ticarette büyük takımlar döner, baktığınız zaman güzel şeyler elbette var. Bunları kimse inkar edemez. Geçmişte yaşanan bazı sıkıntılar vardı, rahatlayan alanlarımız mutlaka var. Dünya genelinde Türkiye konuşulduğu zaman ön planda olduğu durumlar var. Ama gerçekten milli gelirimiz açısından rakamları nüfusa böldüğümüzde çok büyük ticaretler varmış gibi gözüküyor. Rakamsal olarak doğru şeyler. Adamın evinin önünde lüks bir araba var ama bu araba gerçekten bu arkadaşın mı… Biz o arabaların birçoğunun krediyle alındığını, karşılığında daha büyük borçlar olduğunu görüyoruz. Tereddütler yaşıyoruz. Uzun zamandır gerginlik politikası var. Insanların inançlarıyla ilgili baskılı dönemler oldu. Gerginlikler vardı ama toparlandı. Şimdi sanki bilinçli gerginlik politikası izleniyor. Siyaset istenilen noktada gitmiyor. Her projesi olan sunma, anlatma fırsatı verilse sonrasında da projeden faydalanıp ülkenin menfaatine çevirmek iktidarın işidir. Ama fikri sunduğunuz zaman kim olduğunuza, hangi görüşte olduğunuza bakılıyor. Yönetimsel olarak ille de benim adamım olsun, ben ne dersem o olsun mantıcıyla hareket ediliyor. Ehliyet, liyakat ve adaletin dikkate alınmadı ön planda. Bu üçünün olmadığı yerde kalkınmanın gerçek anlamda olması çok zor” diye konuştu.

195ebac1-b54b-497a-a943-55b6ed64e896

ALGILAR VE DÜŞMANLAR ÜRETEREK…

2023 seçimleriyle ilgili Şahintaş, “Bir kar topu ve buz kütlesi düşünün… Kar topu ve buz kütlesi yumuşama eğiliminde. Kar topundan ne kadar dağılma noktasına gelir önümüzde epey zaman var. Yumuşamanın olduğu aşikar. İktidar kendi gücüyle yetmeyince MHP ile olan çimentoda gevşeme olduğunu görüyoruz. Bu da ufak bir depremde neler çıkacağını biliyoruz. Vatandaşımızın sağ duyu ile düşünmesine fırsat vermeden yeni yeni algılar, düşmanlar üreterek bu süreci götürmeye çalışıyorlar. Vatandaşlar sükunetle takip ettiği zaman çok daha farklı sonuçlar alınacağına inanıyorum. Şubat ayından beri bir araya gelen millet ittifakı var. Türkiye’de 6 tane birbirine benzemeyen parti 84 madde üzerinden uzlaşı sağladı. Türkiye için çok önemli bir şey. Türkiye’de uzlaşı kültürüne ihtiyaç var. Uzlaşıyı istemeyen ekipler var. 6 tane parti uzlaşabildiğini, Türkiye’nin sorunlarına ortak bakabildiğini gösterdi. İktidarın seçim kazanabilmesi için tek alternatifi var. Muhalefet ittifakının dağılması” ifadelerini kullandı.

915b7c04-f4bb-4966-a475-dc48e3c8d3be

6’LI MASANIN ADAYI KİM OLACAK?

6’lı masanın çıkaracağı adayla ilgili Şahintaş, “Adayla ilgili bir gündemi olmadı 6’lı masanın. Oradaki her aday Türkiye’de cumhurbaşkanı olabilecek seviyede. Önceliği cumhurbaşkanını geri çekip aynı yetkilerle başka isim koymak değil. Yeni bir kurum oluşturarak yeni isim olacak. Aynı yetkiler olmayacak. Yetkilerin bir kısmını parlamentoya devredecek ve kabul edecek bir aday olacak. Komisyonda ciddi çalışmalar var. 84 tane maddenin uzlaşı ile çıkması Türkiye açısından ümittir. Üzerinde durulan ana konu budur. 6’lı masanın aday belirleme sıkıntısı yoktur. Belirlememe gibi bir kararı vardır” dedi.

SİSİ VE HDP GÖRÜŞMELERİ…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sisi ile görüşmesi ve Devlet Bahçeli’nin, Ak Parti-HDP görüşmesi ile ilgili Başkan Şahintaş, “Bunlar doğru adımlar. Doğru ama bunların siz tersini yaptığı zaman da doğrunun bu olduğunu söylüyorduk” dedi.

TRABZON’UN SAHİLE VE KENT MERKEZİNE SIKIŞMAMASI LAZIM

Trabzon hedefi ve oluşturduğu yönetimi ile ilgili Şahintaş, “Biz Saadet Partisi olarak geçmişten kaynaklanan tecrübelerimiz var. Vatandaşın gerçek derlerini bilmek ve uzlaşı kültürü ile teşkilat deneyimleri açısından tecrübelerimiz var. Bu seçimde önemli aksilik olmazsa millet ittifakı olarak seçime gireceğiz. İnşallah en yakın zamanda Trabzon’da ortak proje, ortak söylem adına bir çalışmamız olacak. Trabzon’da işsizliğin olduğu ve Trabzon’da üretilen ürünlerin değer kaybının olduğu ortadadır. Trabzon’da üretilen fındığı başka ürünlerle kıyasladığımızda değer kaybı var. Fındığın alım gücü düştü. Bu da Trabzon’un önemli bir sorunudur. Üretime dayalı çalışma az. Turizmle işi çözelim diye bakıyorlar. Kısa zamanda işimize yarar ama uzun vadede baktığımızda bizim gelecek nesillerimizin Trabzon’a bağlılıklarını bozmadan yarına taşıyabilmeleri için burada karnının doyması lazım. Trabzon’a mal olan ürünlerin üretilmesi lazım. Trabzon’un sahile ve kent merkezine sıkışmasının önüne geçilebilecek adımların atılması lazım” diye konuştu.

dd59d71c-153e-4f75-baf2-86ff54d53a87

BİZE ÇOK BÜYÜK OY KAZANIMI OLACAK

İktidar partisi Trabzon’da milletvekili sayısında kayıp yaşar mı sorusuna ise Şahintaş, “Aşikar ve net. O gözüküyor. Trabzon’da Saadet Partisi’nin geçmişten bari tavrı ve icraatleri belli. Geçmiş dönemde Saadet Partisi’ne oy vermezken bile ezik hisseden vatandaşlar, ben görüyorum ki vekil çıkaramayacak o yüzden bu seçimde farklı siyasi partilere oy vermiştiler. Özellikle ittifak kurarak ve gücü ortaya çıkınca mevcut iktidarın kaybedeceği gözükünce bize çok büyük bir oy kazanımı olacağını bekliyoruz” dedi.