16 YILDIR TURİZMLE UĞRAŞIYORUM
TÜRSAB ile aynı yaşta olduğunu belirterek konuşmalarına başlayan Başkan Adayı Ali Bilir TÜRSAB’ın kuruluş yılı olan 1972 yılında dünyaya geldiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:
İstanbul'da belediye başkan yardımcılığı belediye meclis üyeliği görevlerinde bulundum. Eşim İle birlikte 11 yıl bankacılık sektöründe hizmet verdim. Milletvekili aday adayı oldum, aday gösterilmedim.  
Ardından turizim işine girdim, 16 yıldır turizim işiyle uğraşıyoruz. 16 yıldır TÜRSAB’ın içindeyim. 

DELEGELERİMİZ BİZE GÜVENDİ
Her komitesinde bulundum bir çok komitede görev aldım, sonrasında mevcut başkanımız ile birlikte bir yola çıktık. Sizlerden oy istedik.
Bu yolun adı değişim hareketiydi. Sektörün bir çok sorunu vardı, bu sorunları çözmek için delegelerimizden oy istedik. Mevcut başkanımız ile birlikte delegelerimiz bize güven verdi oy verdi yönetime geldik. 

f5dfb99d-489e-44b8-892d-3892a933e057

VERDİĞİMİZ SÖZLERİ…
Fakat iki dönem geçirdiğimiz süreç içinde, verdiğimiz sözleri yerine getirme noktasında maalesef başarılı olamadık. Başkanımız getirdiğimiz önerileri kabul etmemekte ısrar etti, mevcut sorunlara ürettiğimiz çözüm önerilerinin hayata geçmesinde hep ‘yasa çıksın yasa çıksın’ dedi. 
BİR ÇOK SORUNU ÇÖZECEKTİK
Halbuki yasa çıkmadan da biz bir çok şeyi değiştirebilirdik, mevcut yasaya ek yönetmeliklerle bu işi çözebilirdik. Bunu başkanımıza kabul ettiremedik. Yeni acenteler açılmayacak, koltuk sayısı yetmeyen acenteler da hizmet verebilecek, uçak bileti kesen acentelerimiz uçak firması i̇le kendi firmaları arasında yaşadıkları fiyat farkını gidereceğiz, bunun gibi bir çok sorunu çözecektik. 

YASAYI MAZERET GÖSTERDİ
Bunu çözmek için işbirliğine ihtiyacımız vardı. Biz işbirliği yapmak yerine, yani başkanımız işbirliği yapmak yerine hep çatışma siyasetini ön planda tuttu. 
Göreve gelirken söz verdiğimiz, vaatlerde bulunduğumuz delegelerimiz bize “ne yapıyorsunuz?” dedi. "Hani verdiğiniz sözler nerede. Biz sizi bunun için mi seçtik?” demeye başladılar. 
Başkanımızı uyardık “Yasayı beklemeyelim mevcut yasada yapacağımız birkaç değişiklikle turizim işiyle uğraşan acentelerimizi rahatlatabiliriz” dedik. Fakat o hep yasayı mazeret gösterdi “yasa değişmeli” dedi.

İki dönem önce seçime girerken yarıştığımız insanların, başkanımıza bizlere olmadık hakaretleri olmadık kötü davranışları sergilediği insanlarla bizim başkanımızın kolkola girdiğini gördük. 
Önceki yönetimde görev alan bizim karşımızda olan insanların çalışan olarak işe alındığını gördük. 

90f04ab4-22bd-4e0e-862e-22c5fe38ce0b

“SİZ BİZİ ELEŞTİRENLERLE…”
Her ne kadar karşı çıksak da başkanımızın kararıdır diyerek saygı duyduk. 
Fakat sorunlara bir çare olamadığımız için başkanımızı sorunların çözümlerine ikna edemediğimiz için, bizi göreve getiren delegeler “siz ne yapıyorsunuz?” dedi. “Siz bizi eleştirenlerle kolkola giriyorsunuz bize rakip çıkanları işe alıyorsunuz sorunlarımızı çözmek yerine sorunların üstüne sorun ekliyorsunuz” dedik. Biz bunu başkanımıza anlatmaya çalıştık fakat olmadı bizi dinlemedi.

BİZİ ORAYA SEÇEN DELEGELERDİ
İşin sonunda bir değişim hareketini destekleyen delegelerimiz artık bize ‘senin orada ne işin var’ demeye başladı.
 Ben de bunun üzerine başkan yardımcılığı görevinden istifa ettim. Fakat yönetim kurulu üyeliğim devam etti. Çünkü bana başkan yardımcılığı görevini veren Firuz bey idi. Fakat bizi oraya seçen delegelerdi. 

Delegelerimizin verdiği oya saygısızlık yapmamak adına ben de yönetim kurulu üyeliğinden istifa etmedim. Başkan yardımcılığından istifa ettim. Biraz ara verdikten sonra delegelerimiz “değişim için siz bizi i̇kna etmiştiniz şimdi sorumluluk alma zamanı sizde” diyerek başkanlığa aday olmamız yönünde baskı yaptılar. Biz de mevcut sorunların giderilmesi için, verdiğimiz sözleri yerine getirmek için, başkanımızla çözemediğimiz sorunları, başkanımızı ikna edemediğimiz konuları ve sorunları çözmek ve sözlerimizi yerine getirmek için adaylığımızı açıkladık. 

4ea0d1bd-a855-419c-9373-779f8493f338

BÜYÜK BİR GAFLET İÇİNDEDİRLER
3 Aralık 2022 tarihinde genel kurul, 4 Aralık 2022 tarihinde seçimimiz var. Biz de bunun için yollara düştük. Giresun ilinde yaptığımız toplantı ile adaylığımızı açıkladık. 

Ben orada doğdum orada büyüdüm. Benim babamın mezarı orada anam orada, onların duasıyla yola çıkmak istedim bunu bile “bölgesel ayrımcılık yapıyor” diye kullandılar. 

Böyle bir şey söz konusu değil biz doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle güneyiyile bir bütünüz. Bunu kullanmak i̇steyenler büyük bir gaflet içindedirler.

OLMAK İSTEDİĞİM YERDEYİM
Bugün burada Trabzon’dayım, çok güzel bir şehirdeyim, olmak istediğim yerdeyim komşumun şehrindeyim. Burada olmaktan mutluluk duyuyorum. 

37 bölge 81 vilayet çalışma yapacağım ama Trabzon benim için çok önemli. Volkan başkanım benim için çok önemli. Her yerde Volkan Kantarcı ismini söylüyorum çalışmalarını örnek gösteriyorum, gayretini takdir ediyorum. Bugün burada olması benim için gurur verici bir olay.

Tek amacım var, verdiğimiz sözleri yerine getirmek, turizim işiyle uğraşan acentelerimizin şikayetlerini taleplerini isteklerini arzularını yerine getirip turizim de bir adım daha öne çıkabilmenin gayreti ne uğraşını vermek. 
Emin olun başka bir gayem arzum amacım yok. 

BİZE KARŞI OLANLARI İŞE ALDI
Fakat acentelerimize verdiğimiz sözler var.  Göreve gelirken onlardan istediğimiz oy karşılığında yapacağımız işler var, vaatler var, yerine getirmemiz gereken görevler var bunları yerine getirmek için maalesef mevcut başkanımız gereken hassasiyeti göstermedi, bizim “olmaz” dediğimiz insanlarla kolkola girdi, bize karşı olan insanları işe aldı, yapmamız gereken ve çözüm yollarını ürettiğimiz her işte bize yasa çıkmadı diyerek duvar oluşturan bir başkanımız var. 

Biz bunu kabul edemedik ve delegelerimize verdiğimiz sözleri yerine getirmek adına yeni bir oluşumla beyaz bir sayfa açarak yola çıktık. 
Bütün sorunları biliyoruz çözümlerini de biliyoruz fakat bu çözümlerin çatışma ortamında hayata geçmeyeceğinin de farkındayız uzlaşıyla bunları çözmek için göreve talibiz.

BAKANLIĞA DİLEKÇE YAZMIŞ
Mevcut yönetim seçimlere girerken bir önceki genel kurulda aldığımız kararları hiçe sayıyor. Ne demişti “seçime katılacak tüm delegeleri seyahat ve konaklama masraflarını TÜRSAB olarak biz karşılayacağız” demişti. Şimdi mevcut yönetim “biz bunu karşılayamayız, paramız yok” diye Kültür ve Turizim Bakanlığı'na dilekçe yazmış. “Bütçemiz yok” demiş. Böyle bir şey olabilir mi? 

Aslında amaçları sadece kendilerine oy vermek isteyen insanları seçime getirmek onların masraflarını karşılamak kendilerine oy vermeyecek insanların masraflarını karşılamamak. Aman bu konuda uyanık olun sizleri aradıklarında kesinlikle seçime katılacağınızı söyleyin.
 
BURADA BİR OYUN VAR
Burada bir oyun var, sakın bir oyuna gelmeyin seçime katılacağınızı söyleyin masraflarınızı genel merkezimiz karşılayacaktır bundan şüphe etmeyin. Çünkü bir önceki seçimde de böyle olmuştur. 
Eğer genel kurulda biz kararı almış isek, bir sonraki genel kurula katılacak her delegenin masrafını karşılayacağız demişsek genel merkezimiz bunu karşılamak zorundadır sakın bunu unutmayın. 

Ortahisar Belediyesi çalışanları promosyonlarını ne zaman alacak? Başkan Genç tarih verdi Ortahisar Belediyesi çalışanları promosyonlarını ne zaman alacak? Başkan Genç tarih verdi

Temiz bir sayfa açmak için sorunlarınızın çözümü için çatışmak için değil çözüm bulmak için biz yola çıktık ve bu yolda sizlerin desteğini istiyoruz.
 Lütfen bizden desteklerinizi esirgemeyin. 

ALİ BİLİR OLARAK SÖZ VERİYORUM
Siz çok halisane bir şekilde bizlere bu uğurda destek verdiniz fakat mevcut başkanımızla birlikte biz sizin taleplerinizi önerilerinizi şikayetlerinizi ve dileklerinizi yerine getiremedik. Ne kadar uyardıysam yapamadık. Şimdi ben Ali Bilir olarak söz veriyorum, sorunumuz neyse çözümü neyse bunu en yetkili mecralarla görüşerek yoluna koymak adına göreve talibim. Bu konuda desteklerinizi istiyorum ve herkese bunu anlatmanızı istiyorum. 

Eğer biz turizmciler bu ülkeye bir kazanım sağlıyorsa bunun karşılığını almak adına, taleplerimizin gerçekleşmesi adına gereken her şeyi yapacağıma söz veriyorum. 

SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN YOLA ÇIKTIK
Şimdi burada diyorlar ki bize destek verenlerin uçak biletlerini konaklama masraflarını karşılayacağız. Sadece yeni bir acente kurulumunda 100.000 TL alan bir yapıdan bahsediyoruz. 

Bu yapı için inanın 10 milyon, 20 milyon çok önemli rakamlar değil sadece bunu kendi çıkarları için kullanmak adına bu tür girişimlerde bulunuyorlar sakın buna aldanmayın. 

Genel kurula katılacağınızı özellikle belirtin ve gelin oyunuzu kullanın değişim için sorunlarınızın çözülmesi için bizlere destek olun. Biz sizlerin içinden çıkan biriz. Derdinizi biliyoruz sorunlarınızı biliyoruz. Çözümlerini biliyoruz. Eğer bu sektörü ayakta tutmak istiyorsak eğer bu sektörün sorunlarına çözüm bulmak istiyorsak hep birlikte hareket etmeliyiz.
Ben burada sizlerin sorunlarına çözüm bulmak için yola çıktım 37 bölge 81 vilayet.

MEVCUT BAŞKAN, BEN SEÇİLİRSEM… 
Bir hesap yaptım 46.000 km yol kat edeceğim.  Bunu neden yapıyorum benim size bir sözüm var ben sizden iki dönem önce mevcut başkanımız için yetki isterken sözler verdim bunları yerine getiremedik bunları yerine getirmem gerekiyor. Bu sektörün düze çıkması için bir şeyler yapmamız gerekiyor ben yarını düşünerek hareket etmiyorum bir hesap bir pazarlık içinde değilim. 

Fakat mevcut başkanımız bana zaten ben seçilirsem altı ay sonra milletvekili adayı olacağım sonra bakan olmak istiyorum dedi. 
Ben de kendisine altı ay için neden delegelerinizi yoruyorsunuz aday olmayın onlar sizi destekler siyaseten gelmek istediğiniz yere sizi getirir dedim ama kabul etmedi.

TÜRSAB, BİRİLERİNİN BASAMAĞI DEĞİLDİR
Bir hesap içinde bir pazarlık içinde bizim sektörümüz böyle bir şeyi kabul etmez. TÜRSAB birilerinin basamağı değildir. Sıçrama tahtası hiç değildir. Birilerini milletvekili yapmak için birilerinin bakan olma hayalini gerçekleştirmek istediği yer değildir. Kendisine bunu söyledim. Aday olma delegelerimiz seni her yerde destekler dedim fakat kabul etmedi. 
Bugün gelinen noktada biz bembeyaz bir sayfa açmak için verdiğimiz sözleri yerine getirmek için yola çıktık. Sizlerin desteğini bekliyoruz. Bölgesel ayrımcılık yapmadan, Türkiye'nin 81 ilinde dünyayla rekabet edecek bir yapı kurmak istiyoruz. Bunun için sizlerin halisane duygularına düşüncelerine fikirlerine önerilerine ihtiyacımız var. Bizleri bu yolda destekleyin ve emin olun hiçbir art niyetimiz yok. Sadece sizlerin dertlerine derman olmak sektörümüzün önündeki engelleri aşmak için ve bu konuda bu yolda burada istişare edeceğimiz kanalları sonuna kadar kullanmak için bu yola çıktık. 
Başka bir düşüncemiz asla olamaz”