61SAAT SPOR SERVİSİ

Abdullah Avcı yönetimindeki Trabzonspor, Dünya Kupası nedeniyle Süper Lig’e verilen arada Hull City ile karşılaştı. Bordo mavili takım 1-0 öne geçtiği karşılaşmadan 1-1’lik eşitlikle ayrıldı. Trabzonspor’un golü Trezeguet’ten, Hull City’in golü ise Ozan Tufan’dan geldi.

A Spor ekranlarında Trabzonspor ile Hull City arasında oynanan karşılaşmayı değerlendiren Ulaş Özdemir dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

TRABZONSPOR’UN TRANSFER MÜHENDİSLİĞİ…

Trabzonspor’un transferlerine dikkat çeken Ulaş Özdemir, ‘’Teknik direktörler sezon başlamadan önce, kamp başlamadan önce bir oyun planı hazırlarlar. Bu oyun planına uygun oyuncu profilleri belirlerler. Mevcut kadroda olan oyuncular ve ona dahil edilecek oyuncular ile birlikte bu plana uygun bir organizasyon yapmaya çalışırlar. Burada bir transfer mühendissizliğinden bahsedebiliriz. Mevcut kadrodaki oyuncuların ve yeni oyuncuların birbirleriye çok tekrar yapmaları gerekiyor. Tekrarlar her zaman oyun planını güçlendirir.’’ ifadelerine yer verdi.

TRABZONSPOR’UN TRANSFERE İHTİYACI VAR MI?

''Kazanan ve kaybeden kadro olarak ayırmak gerekiyor. Oyuncu kadronuz iyiyse, üretiyorsa ve sahada problemleri çözüyorsa o kadronun içerisindeki 2-3 oyuncu çok kötü görünmez. Onlar da o iyilerin arasında göze batmazlar. Geçen sezondan Berat Özdemir’i örnek verebiliriz. Orta sahada çok istenilen bir performans gösteremese bile sonuçta o kadronun içerisinde iyi gözüktü. Bu sezon öyle değil çünkü bu sezon hemen hemen oyuncuların tamamına yakınının performansları kötü olduğu için oyunun olmayışıyla beraber eğer bu sorunu transfer ile çözeriz dediğiniz an yine yanılgıya düşebilirsiniz. Sonuçta devre arasında alacağınız oyunculardan da istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Trabzonspor’un öncelikle bir oyuna ve plana ihtiyacı var. Sadece bu da yetmiyor. Trabzonspor’un sürdürülebilir oyun ve oyun kültürü oluşturması gerekiyor. Bunu tek maç veya iki maç özelinde değerlendiremeyiz. Bu takımın transfere ihtiyacı var mı yok mu sorusunun cevabı Trabzonspor’un sürdürülebilir oyunundan geçiyor. Mevcut kadroya transfer yapılmasını doğru bulmuyorum. Trabzonspor öncelikli olarak saha içerisindeki sorunlarını çözmeli çünkü bu sorunlar çok büyük. Savunmanız, orta sahanız, kanat oyuncularınız, santraforlarınız birbirleriyle senkron tutturamadı. Son oynanan ve 1-1 beraberlikte sonuçlanan Ankaragücü maçında Trabzonspor 8 ve 12.dakikalar arasındaki bölüm dışında oyun oynayamadı. Hull City maçındaki ilk yarıdaki oyunun 25 dakikalık bölümünü Trabzonspor’un 35-40 dakikada çıkarması gerekiyor.''

HÜSEYİN TÜRKMEN OYUN AKLI OLARAK KENDİSİNİ GELİŞTİREBİLİRSE...

Bordo mavili takımın Hull City maçında olumlu sinyaller verdiğini ifade eden Ulaş Özdemir, ‘’Trabzonspor dün olumlu sinyaller verdi. Abdullah Avcı sorunları bildiğini ve çözmek için planları olduğunu belirtti. Vitor Hugo ve Hüseyin Türkmen uyumu bence dün gayet iyiydi. Hüseyin Türkmen eğer kendisini oyun aklı anlamında geliştirebilirse Trabzonspor’un o bölgede başka bir stopere ihtiyacı olmaz. Abdülkadir Ömür dün ilk yarına inanılmaz bir performans ortaya koydu. 10 numara olarak sahanın her yerine bastı. Fiziksel, tempo ve oyun aklı olarak bence çok iyiydi. Çok beğendiğim oyuncular arasına Abdülkadir Ömür’ü koyabilirim. Sakatlıktan yeni dönmesine rağmen Bruno Peres ile Trezeguet uyumunu çok beğendim. Bu uyumu Larsen - Trezeguet ile yakalayamadık. Eren - Trezeguet ile de bu uyum olmadı. Bence Peres iyi bir tercih olacak gibi duruyor ama Larsen’i de hemen çöpe atmıyorum. O da kaliteli bir oyuncu ve iyi bir performans ortaya koydu. Trabzonspor’un oyunu hep geriye doğru gittiği için mevcut oyun içerisinde kötü göründü. Marek Hamsik için sezon başındaki fikrimdeyim. Artık 40-45’leri zor görecek gibi duruyor. Dolayısıyla belki ikinci yarılarda tercih edilebilecek bir oyuncu haline dönebilir.’’