Türkiye ve birçok yabancı ülkeden 200 sporcunun katıldığı Türkiye Dağcılık Federasyonu'nun Artos Ultra Sky Maratonu; 50K Artos Ultra Sky Maratonu, 30K Akdamar Koşusu, 15K Vizontele Koşusu, Gevaş Kent Meydanı'ndan 3 farklı etapta başlıyor. Uluslararası Koşu Federasyonu (ISF) tarafından onaylanan ilk maratonda, koşucular Artos Dağı ve Van Gölü'nün eşsiz manzarasında koşu deneyimi yaşıyor.

Artos Dağı'nın çok güzel ve zorlu bir parkur olduğunu söyleyen Hülya Soysal, “İzmir'den yarışıyorum. Bugün Akdamar 30K Koşusuna katılacağım. Van'da ilk kez. Burada olduğum için çok mutluyum. O sahneye baktım, oldukça zor görünüyordu. Umarım buradan güzel başarılar ve güzel anılarla ayrılırım. 50K Artos Ultra Sky Maratonu bittikten sonra yarışma ödül töreni ile devam edecek. tsyd.org

Ultra Sky Trail nedir ?

100 km'lik parkur, Julian Alpleri'ndeki daha fazla dağ yolunu keşfetmenize izin verecektir. Parkurunuza ünlü Bled Gölü tarafından yönetilen Radovljica'da başlayacak, ardından Kranjska Gora'daki bitiş çizgisine ulaşana kadar yukarıda Sava Vadisi'nin nefes kesici manzarasına sahip bazı zirveleri geçeceksiniz. Julian Alpleri'nin, güzel Avusturya zirvelerinin ve dağ vadilerinin  nefes kesici manzaralarından daha fazlası olacak.

Radovljica'da başlıyorsunuz ve birkaç kilometre sonra Sava Nehri boyunca devam ediyorsunuz - önünüzde ilk tırmanışla - Jelovica platosuna. Geniş ormanları geçecek ve bir sonraki varış noktanız olan Bled'i göreceğiniz Babji Zob'a gideceksiniz. Babji Zob'dan iniş oldukça dik olduğundan dünyaca ünlü göle hızla ulaşacaksınız. Yol sizi daha sonra kalenin ve adacığın muhteşem manzarasının keyfini çıkaracağınız gölün güney kısmına götürecektir. Geçidi geçmenizi ve ardından Žirovnica'dan Stol'a kadar yarışınızın en büyük tırmanışına geçmenizi bekleyen 1700 m'lik bir yükseklik  var.