İnternet üzerinde kişisel verilerin güvenliği ve gizliliği kullanıcıların önemsediği ve etkili çözümler aradığı bir konu haline geldi. Kullanıcıların internet üzerinde çerez politikaları ve gizlilik sözleşmeleri konusunda mahremiyetten yana olan tavrı, bilişim dünyasını yeni çözümler aramaya yöneltti. Vpn veya diğer popüler çözümler halen kullanılsa da kullanıcılar daha kolay ve onları yormayacak yazılımları sıkça tavsiye ediyor ve çözüm olarak kullanıyor. Bu konuda son dönemde oldukça iddialı ve kullanıcıların gizlilik isteklerini karşılayan bir ekosistem karşımıza çıktı. Utopia !

Utopia Nedir ?

Utopia kullanıcıların gizliliği manifestosuyla peer-to-peer ağ ağına dayalı bir ekosistem ile karşımıza çıkıyor. Güvenlik konusunda etkili bir yazılıma sahip olan Utopia, karşımıza kişisel verilerin gizliliği ve anonimliği sağlama ideasıyla çıktı. Sadece anonimlik değil, mesajlaşma servisi aplikasyonu olarak da karşımıza çıkan ekosistemde kullanıcılar kendi araların mesajlaşabiliyorlar. Böylelikle kullanıcılar hem anonim kalmış oluyor, hem de şifrelenmiş bir sistem ile gizliliklerini korumuş oluyorlar. Utopia’nın özellikleri sadece bunlarla sınır değil. Utopia blockhain konusunda da oldukça iddialı.

Utopia ile Blockhain

Utopia sadece anonimlikte değil kripto para gönderip alma işlemlerinde de sizlere yardımcı oluyor. Crypton adlı kripto parayı kullanıcılar Utopia ile birbirlerine gönderebiliyorlar. Aynı zamanda kullanıcılardan da para alabiliyorlar. Üstelik bu işlemler sırasında kimliğiniz de gizlenmiş oluyor. İlerleyen zamanlarda Utopia’nın popülaritesinin artmasıyla daha yeni özellikler geleceğe benziyor. P2P teknolojisi kullanan Utopia p2p ’yi indirmek oldukça kolay.

eFootball 2023 sistem gereksinimleri belli oldu eFootball 2023 sistem gereksinimleri belli oldu

Utopia’yı Nereden İndirebilirim

WhatsApp Image 2022-08-09 at 10.34.48

Utopia ekosistemini https://u.is/en/download.html adresi aracılığıyla işletim sistemlerinizi kolayca indirebilirsiniz. Utopia’nın desteklediği işletim sistemleri arasında şu anda Mac Os, Linux ve Windows bulunmaktadır. İlerleyen zamanlarda web siteden yapılan açıklamaya göre, Andorid ve İos lar için de destek sağlanacağı belirtiliyor. Utopia’nın web sitesini takip ederek yapılan yenilikler konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.