Van'ın İran'a açılan, Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı’ndaki hizmet 8 saatten 24 saate çıkartıldı.

Van Kapıköy Gümrük Kapısı’ndaki hizmet 24 saate çıkartıldı

Van'ın İran sınırına yakın olan Saray ilçesindeki Kapıköy Gümrük Kapısı'ndaki hizmet süresi artırıldı. Daha önce günde 8 saat hizmet veren gümrük kapısı, Ticaret ve Sanayi Odası'nın ilgili bakanlıklarla yaptığı görüşmeler sonucunda artık haftanın her günü 24 saat hizmet verecek. Bu gümrük kapısı, İranlı turistlerin Van'a giriş yaptığı kapı olarak biliniyor ve bölgedeki esnafın kent ekonomisine katkısının büyük olduğu düşünülüyor.

Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #5

Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Fevzi Çeliktaş, bu gelişmenin Van için önemli bir adım olduğunu belirtti. Van, İran, Irak, Ermenistan ve Azerbaycan'a yakınlığı ile birçok ülkeye açılan bir kent konumunda bulunuyor ve İranlı turistler Van'ı sık sık ziyaret ediyor. 2014 yılında başlatılan çalışmalar sonucu İran ile ilişkiler ve geliş-gidişler artmış ve yılda 500 bini aşkın İranlı turist Van'ı ziyaret etmiştir.

Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #2

"Kapıköy Sınır Kapısı, ilin can damarı"

Kapıköy Sınır Kapısı, Van'ın can damarı olarak nitelendiriliyor ve İran ile ilişkilerin bir üst seviyeye çıkması noktasında önemli bir rol oynuyor. Bu gümrük kapısının modernize edilmesi sonrasında Ticaret ve Sanayi Odası'nın en büyük taleplerinden biri, kapının 7/24 esaslı hizmet vermesiydi. Oda tarafından yapılan girişimler sonucu, Kapıköy Gümrük Kapısı artık haftanın her günü 24 saat hizmet verecek şekilde modernize edildi. Bu gelişme, Van için tarihi bir adım olarak nitelendiriliyor ve İran'ın da bu konuda desteğini göstermesi sevindirici olarak değerlendiriliyor.

Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #1
Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #3
Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #4
Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #6
Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #7
Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #8
Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #9
Kapıköy Sınır Kapısı'nda 7/24 hizmet verilmeye başlandı #10
Editör: Furkan Yılmaz