Bir web sitesine girildiği zaman çoğu insanın dikkatini çeken ilk şey sitenin tasarımıdır. Renklerin uyumu, görsellerin kullanımı ve kullanıcının siteyi kullanırken rahat olması gibi birçok özelliği göz önüne alarak web sitesini tasarlayan kişilere web designer denir.

Web designer, genelde tasarımcı olarak görüldüğü için sadece görselliğe önem vererek siteleri tasarladıkları düşünülebilir fakat aynı zamanda kullanıcının deneyimine de önem verirler.

Web Designer Hangi Özelliklere Sahip Olmalı?

Web designer bir web sitesini baştan yaratır ve bu kolay bir iş değildir. Web designer bu işi gerçekleştirebilmek için birkaç özelliğe sahip olmalıdır;

  • Web designer yaratıcı olmalıdır. Böylece tasarladığı web siteleri aynı alana hizmet eden diğer sitelerden daha çok öne çıkar.
  • Web designer özgün olmalıdır çünkü tasarladığı siteler başka sitelerle benzerlik göstermemeli ve sadece kendi eseri olmalı.
  • Web designer iyi bir görsellik anlayışına sahip olmalı çünkü işi tamamen tasarım üzerinedir ve amacı web sitesini göze güzel gelecek şekilde tasarlamaktır.
  • Web designer empati duygusuna sahip olmalıdır çünkü kullanıcı deneyimini göz önünde bulundurarak siteyi kullanıcı için en iyi hale getirmelidir.

Web designer bu özelliklere sahip olduğu zaman tasarladığı web sitesi diğerlerinden daha yaratıcı, farklı ve güzel olur. Böylece web designer da diğer meslektaşlarından öne çıkmış olur ve iş bulması kolaylaşır.

Web Designer Neleri Bilmeli?

Web designer kişisel olarak bazı özelliklere sahip olması gerekse de teknik olarak da birçok bilgiye sahip olmalıdır. Bunlardan birkaçı;

  • Web sitesi yapılırken kod yazılır ve bu kodu yazmak için HTML, CSS, JavaScript gibi temel kodlama dillerine hakim olmalıdır.
  • Web designer siteyi tasarlarken kullandığı görselleri düzenleme ihtiyacı duyabilir. Bu yüzden görselleri düzenlemek için kullanılan programlar hakkında bilgisi olmalıdır.
  • Web designer SEO hakkında bilgili olmalıdır.

Web designer bu teknik bilgilere sahip olduğu zaman şirketler tarafından aranılan kriterlere sahip olacak demektir.

Web Designer Nasıl Çalışır?

Web designer bir müşteriyle çalışır ve her müşterinin kendi web siteleri için istekleri farklıdır. Her web sitesi aynı amaca hizmet etmediğinden web sitelerinin oluşturulma aşamalarında da farklılıklar vardır. Bu yüzden ilk önce web designer ve müşteri arasında bir anlaşma sağlanır. Müşteri isteklerini ve beklentilerini paylaşır. Bu aşamadan sonra ise web designer çalışmaya başlar.

Web designer en çok görselliğe önem verir. Bir web sitesini kullanıcılar tarafından sevilecek şekilde tasarlar. Bir web sitesine girdiğimizde önümüze çıkan ama bizim dikkat etmediğimiz küçük ayrıntılar için bile saatler harcar.

Bir web sitesine girdiğimizde genelde en göze çarpan şey renklerdir. Bir web sitesinin içeriğini belki hatırlamayabiliriz ama sitedeki öne çıkan renkler aklımızda o web sitesiyle özleşir. Bir web designer için renk uyumu ve seçimi önemli bir konudur ve internetteki çeşitli sitelerden renk paletleri incelenerek renkleri kararlaştırır. Ayrıca yazı stilleri de çok önemli bir konudur ve sitenin görselliği ile uyum içinde olmalıdır.

Tasarımın yanında kullanıcı deneyimi de çok önemli bir noktadır. Web designer, sitenin kullanımının rahatlığının en yüksek seviyede olmasına dikkat eder. Kullanıcıyı zora sokacak, karmaşıklık yaratacak özellikler eklemez.

Web Designer Nerede Çalışır?

Diğer bütün bilgisayar ve kodlama ile ilişkin bölümler gibi web designer da herhangi bir şirkete veya ofise bağlı kalmadan tek başına evden çalışabilir. Aynı zamanda şirketlerde de çalışabilirler ve genelde burada takım halinde çalışırlar. Bir proje üzerinde birçok web designer bir arada çalışabilir. Web sitesi tasarlamak yaratıcılık gerektiren bir iştir ve farklı fikirdeki birçok insanın bir araya gelmesi farklı ve yaratıcı fikirlerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

Web Designer Ne Kadar Kazanır?

Web designer nerede çalıştığına ve hangi kademede çalıştığına göre farklı gelir elde eder. Örneğin, evden çalışan bir web designer sabit bir gelire sahip değildir, yaptığı işin sayısına ve büyüklüğüne göre kazandığı para da değişiklik gösterir. Şirkette çalışan bir web designer ise uzmanlığına göre farklı gelir elde edebilir. Her işte olduğu gibi web designer da uzmanlığını arttırırsa daha yüksek gelir elde eder.

Kaynak: Vbet Giriş