Son zamanlarda WhatsApp'ta yabancı ülke kodlu numaralardan gelen "Merhaba" mesajları artık herkesin canını fazlasıyla sıkmaya başladı.

İphone 15 görücüye çıktı! Fiyatı da belli oldu. Bomba özellikler... İphone 15 görücüye çıktı! Fiyatı da belli oldu. Bomba özellikler...

Bu mesajı birçok kez silmemize rağmen tekrar tekrar yeniden gelmektedir. Durumdan şikayetçi olan vatandaşlar varken kimi vatandaşlar ise maalesef bu mesajlara inanıp geri dönüş yapmaktadır.

YABANCI NUMARALARDAN GELEN MESAJLARA CEVAP VERİRSEK NE OLUR? Webtekno'nun derlediği haberde

bu numaralara geri dönüş yapılması durumunda başınıza nelerin geleceği ortaya çıkarılmış. İşte yabancı numaralardan gelen mesajlara cevap vermeniz durumunda başınıza gelebilecekler.

ÖNCELİKLE MESAJLARI GÖNDEREN KİŞİNİN GERÇEK BİR İNSAN OLMADIĞINI BİLİN

Gün geçmiyor ki bir dolandırıcılık yöntemi daha ortaya çıkmasın. Ele aldığımız konuda kişilerden herhangi bir bedel talep edilmiyor.

ASLINDA BİR YAPAY ZEKA İLE KONUŞUYORSUNUZ

İletişime geçtiğimiz tarafın bir yapay zekâ olduğunu belirterek konuşmaları gösterelim.

MERHABA' DİYEREK BAŞLIYORLAR

+1 (575) ile başlayan telefondan gelen "Merhaba" mesajına cevap vererek konuşmayı başlattık. Siz "Merhaba" demediğiniz sürece asıl konuya girmeyip bekliyorlar.

İKİNCİ ADIMA GEÇİYORLAR: TELEGRAM HESABINIZI SORUYORLAR

Görevi ve linki göndermeden önce size Telegram kullanıp kullanmadığınızı soruyorlar. Çünkü bir yerden sonra konuşma oraya geçiyor.

SOHBETE TELEGRAMDA DEVAM ETMENİZİ SAĞLIYORLAR

Toplamda 3 ürün gönderip sizin beğenmenizi ve beğendiğinizi kanıtlayan ekran görüntüsü atmanızı istiyorlar.

Sonrasında WhatsApp konuşması sona eriyor ve Telegram'da iletişime geçilecek kişinin linkini gönderiyorlar.

PROFİL FOTOĞRAFI STOK RESİMLERDEN ALINMIŞ (Yani başkasına ait ya da yapay zeka ile oluşturulmuş)

Mesaj gönderen kişinin fotoğrafının stok resimlerden olduğu ortada, muhtemelen yapay zekâyla üretildi. Ayrıca mesajlardaki bozuk Türkçesi de gerçek kişi olmadığını kanıtlar nitelikte.)

VE SIZE SOHBETTE BELİRTTİKERİ PARAYI GERÇEKTEN GÖNDERIYORLAR

Verdiğimiz hesaba 50 TL'yi gönderdikten sonra sizden ekran görüntüsü isteyip yeni linkleri teslim ediyorlar. Beğeni yapılacak üç link için ise 30 TL ödeme yapacaklarını söylüyorlar ve yapıyorlar da.

HER GÜN 28 BEĞENİ İLE 600 TL KAZANABİLECEĞİNİZİ SÖYLÜYORLAR

Yaptıkları işi yasal gibi göstermek için bir site linki gönderip artık bu işi profesyonel olarak yapabileceğinizi, her gün 28 beğeni ile 600 TL kazanabileceğinizi de söyleyip aslında sizi kandırmaya çalışıyorlar.

EFT'DE İSMİ GEÇEN KİŞİYİ İNSTAGRAMDA BULDULAR

EFT'de ismi geçen kişiyi araştırdık ve Instagram'da aynı isimli bir hesap bulduk.

Neyse ki aynı isme sahip sadece bir kişi vardı. Kendisine yazdığımız da bazı sorulara cevap bulduk.

NSTAGRAM'DAKİ KİŞİ SORGULAMADAN YAPAY ZEKANIN DEDİKLERİNİ YAPIYOR

Parayı gönderen hesabın isminden kendisi ile Instagram'da konuştuk. Aslında o da bir yapay zekâ ile konuşarak bu işi yapıp para kazanıyor.

Kendisine beğeni ve yorum yapan insanlara para göndermesi gerektiği söyleniyor ve o da yapıyor. Hem de sorgulamadan!

Gün içerisinde farklı hesaplara toplamda 2 bin TL'ye yakın para gönderdiğini söylüyor. Günlük 100 kişiye yaptıkları transferlerin ücretini ise gün sonunda alıyorlar.

ÇOĞU İŞLEMİ YAPAY ZEKA YÖNETİYOR

Onlara cevap veren de bir yapay zekâ ve sadece para aktarımı için görüşüyorlar.

INSTAGRAM'DAN KONUŞTUKLARI KİŞİNİN DE BU İŞİN İÇİNDE OLUP OLMADIĞI BİLİNMİYOR

Konuştuğumuz kişi de bu işin içinde mi yoksa o da diğer insanlar gibi sadece para kazanma arzusu ile mi bu işi yapıyor bilinmez. Ancak kendisine hangi banka hesabından, kim tarafından para gönderildiğini sorduğumuzda bu soruya cevap vermekten kaçındı.

MESAJLARA GERİ DÖNÜŞ YAPILDIKTAN BİR SÜRE SONRA PARA İSTEMEYE BAŞLIYORLAR

Numaralarımızı nereden buldukları, kişisel bilgilerimizi kimin çaldığı veya sattığı konusu ise muallak.

Özellikle son yıllarda veri hırsızlığı ile kişisel bilgilerimiz her yerde. Sosyal mecralar, ev telefonları, WhatsApp gibi bizlere ulaşabildikleri birçok kanal var.

Bu yüzden de bilinmeyen numaralardan gelen mesajlara cevap verip hataya düşmemenizde fayda var. Çünkü bazı sahte hesaplar bir süre sonra sizden para istiyorlar.

E-TİCARET SİTELERİNDE ALIŞVERİŞ YAPARKEN DİKKATLİ OLUN

Ayrıca e-ticaret sitelerindeki bazı ürünleri de iyi değerlendirip almalısınız. Üstelik sahte yorum ve beğeni sadece e-ticaret sitelerinde de geçerli değil.

Instagram başta olmak üzere diğer sosyal medya mecralarındaki gönderilerin, beğenilmesini ve takip edilmesini de isteyen sayfalar var. Zira gördüğünüz gibi birçok kişi ile çalışıyorlar ve birçok ürüne sahte yorum, beğeni yapıyorlar.

Editör: Serkan Kılınç