banner643

Doğum İzni

Hamile çalışanların doğumları gerçekleşene kadar belli hakları bulunmaktadır. İşveren de kanunen var olan bu hakları kadın çalışanlara kullandırmakla yükümlüdür. Bunların başında günlük 7,5 saatlik çalışma süresi gelmektedir.

Doğum İzni

Hamile olan çalışanlar kanunlara göre günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamamaktadır. Peki hamile kadınların başka ne tür hakları bulunmaktadır? Doğum izni bunların başında gelmektedir.

DOĞUM İZNİ SORGULAMA

Hamile Çalışanların Hakları

 • Doktor muayenesi sonucu hamile olan kadının hafif işlerde çalıştırılması gerekiyorsa, işveren buna uyum göstermek durumundadır.

 • Hamile çalışanlar en fazla 7, 5 saat süreyle çalıştırılabilmektedir.

 • Hamile çalışanlar, çalıştıkları süre boyunca doktor kontrollerinde ücretsiz izinden faydalanabilemktedir. Doktor kontrolü için ücretsiz izin talebinde bulunduğunda, işveren bu izni kullandırmak zorundadır.

Çalışan Kadınlar için Doğum İzni

Hamileliklerinin belli bir dönemine kadar çalışan kadınlar, bu süreyi doldurduktan sonra doktor raporu ile doğum iznine ayrılmaktadır. Doğum izni normal gebelikler için 16 hafta iken, birden fazla gebeliklerde 18 haftadır. Yani 16 haftalık süreye 2 hafta da çoğul gebelikler için eklenir. Doğum izninin 8 haftası doğumdan önce, diğer 8 haftası ise doğumdan sonra kullandırılmaktadır.

 • Çalışan hamile kadınlar, 32. haftada doğum iznine ayrılmaktadır.

 • Doktor rapor ile 37. haftaya kadar çalışmaya Müsaade ettiği takdirde, hamile çalışan bu süreye kadar çalışabilir.

 • 37. haftada doğum iznine çıkan çalışanın 5 haftalık doğum izni hakkı, doğumdan sonraki izin süresine aktarılmaktadır. Doğum izni süresinde hamile çalışanın işine son verilemez.

 • Doğum izni hakkı, anne doğumda öldüğü takdirde, babaya devredilmektedir. Bu gibi durumlarda baba çalışıyor ise annenin görevini üstlenerek doğum izni hakkı elde eder.

Doğum izni Sonrası Annenin Hakları

 • Süt izni de anneye tanınan ayrı bir imkandır. Günde 1,5 saat üzerinden doğum yapan anne, bebeğini emzirmek için izin kullanabilmektedir. Bu izin bebekler 1 yaşına geldiğinde sona ermektedir.

 • Hamile çalışan doğum izni bitiminde 6 aylık ücretsiz izin talep edebilmektedir. Ücretsiz izin süresinde doğum yapmış olan çalışan, işten çıkarılamamaktadır.

 • Doğum yapan çalışanların part time çalışma hakkı da bulunmaktadır. İlk doğumunu yapan anne çalışanlar 60 gün, ikinci doğumda 120 gün, üçüncü doğumda ise 180 gün part time çalışma hakkı tanınmaktadır. Çalışan anne bu hakkı istediği takdirde kullanabilmektedir.

Evlat Edinen Kadınların İzni

 • Evlat edinmiş olan kadınlara da yasalara göre doğum izni şeklinde izin hakkı tanınır.

 • 3 yaşından küçük bebekleri evlat edinen anneye 8 hafta annelik izni verilmektedir.

 • Evlat edinen ebeveynlerden birine ücretsiz izin hakkı da tanınmaktadır. Yıllık izne dahil olmayan bu izin süresinde çalışan anne işten çıkarılamaz.

Doğum İzni Sonrası Doğum Parası Ödemesi

Doğum izni biten çalışana sigorta primi ödeme zorunluluğu işveren için bulunmamaktadır. İşveren bu sürede gün bazında ödeme gerçekleştirmek durumunda değildir ancak; prim ödemesi yapan işverenler de bulunmaktadır. Prim ödemesi yapılmayan hamile çalışan, doğum süresindeki maaşını doğum parası olarak almaktadır. Bu ödeme iki parça halinde yapılabileceği gibi, doğum izninden sonra toplu olarak da yapılabilemktedir. Hamile çalışan Ziraat Bankası hesabı açtırır ve bu hesaba ödeme gerçekleşir. Www.turkiye.gov.tr adresinden ödeme takibi yapmak da mümkündür. 2017 yılı itibariyle ödemesi yapılan doğum parası asgari ücret için 4913 TL’dir.

Çalışan hamile kadınlar doğumdan sonra emzirme ödeneği de almaktadır. 2017 yılında kararlaştırılan ödenek 133 TL’dir. Çalışanın bu şartlardan yararlanabilmesi için son 1 yıl içinde 120 gün prim ödemesinin gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

 

Anahtar Kelimeler:
doğum izni
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478