banner1034

Namazda Okunan Sureler ve Dualar

Namazın farzlarından birisi de kıraattır. Yani namaz kılan kimsenin, dili ile harfleri belirterek Kur'an-ı Kerim'den namaz sureleri dediğimiz kısa sureler veya ayetlerden bir miktar okuması namazın rüknü olup farzdır.

Namazda Okunan Sureler ve Dualar

Peki namaz sureleri olarak da isimlendirilen bu kısa sureleri tecvidine uygun şekilde okuyabiliyor muyuz? Bu hususa dikkat çekmek üzere teşkil edilen Namaz Suresi çalışması üzerinden konuya parmak basmak istiyoruz.

Tüm ilmihal kitaplarının Namaz bahsinde, namazın rükünleri arasında yer alan Kıraat konusu tafsilatlı şeklide işlenmektedir. Namazda kıyamda (ayakta) iken farz olan miktarda Kur'an-ı Kerim'den ayetler okunmalıdır. Bunun miktarı hususunda İmam-ı Azam her rekatta ayet kısa dahi olsa bir ayet okunmasının yeterli geleceğini belirtmiştir. Fakat İmam-ı Azam ve diğer iki imamdan gelen rivayetlere göre bu miktarın üç kısa ayet veya en az üç kısa ayet miktarı olacak kadar uzun bir ayet olması gerektiği haber verilmiştir. Dolayısıyla bizler namazların rüknü olan kıraat esnasında kısa sureleri okumayı tercih ederiz. Namazda okunan sureler olarak bildiğimiz bu surelere ise Namaz Sureleri ismi dahi verilmiştir.

Namaz surelerinin iyi bilinmesi namazın bir rüknünün gerekli ve doğru şekilde ifası için önem arz etmektedir. Namaz Sureleri sayfasında bu surelerin Arapçası, okunuşu, meali ve özellikle ezberlemek isteyen için ilgili sayfalarında ünlü hocalarımızdan görüntülü videoları şeklinde derlendiğini ayrıca belirtmek istiyoruz. Her Müslümanın öğrenmesi ve bilmesi gereken bu temel sureler sırasıyla; Fil, Kureyş, Maun, Kevser, Kafirun, Nasr, Tebbet, İhlas, Felak ve Nas sureleridir. Namazın tüm rekatlarında okunan fatiha suresini de bunlar arasına dahil ettiğimizde toplam 11 surenin ezberlenmesi ve doğru şekilde bilinmesi önem arz etmektedir. Zira namazın içindeki farzlardan birisinin doğru şekilde yerine getirilmesi namazın sıhhati açısından pek mühimdir.

Namaz içerisinde okunması gereken dualar ise Namaz Duaları başlığı altında toplanmıştır. Namazın içinde okunan tesbihatlar dışında kalan bu dualar şunlardan oluşmaktadır. Namaza girişte okunan Sübhaneke, oturuşta okunan Ettehiyyatü, Allahümme Salli ve Barik, Rabbena ve Rabbenağfirli duaları ezberlenmesi ve bilinmesi gereken namaz dualarıdır. Ayrıca yatsı namazından sonra okunan Kunut Dualarını da ayriyeten öğrenmek gereklidir. Peki bu duaları nasıl ezberleyeceğiz? Namaza girişte okunan Sübhaneke duasından başlayarak sırasıyla Allahümme Salli ve Barik ile Rabbena dualarını ezberlemeniz gerekmektedir. Bunlar için bir imamdan yardım alabileceğiniz gibi günümüz teknolojisini de bu yönde kullanabilirsiniz. Hem Arapçası ve Türkçe okunuşları hem de sesli videolar şeklinde ezber yapabileceğiniz www.namazsuresi.com sayfasından namaz sureleri ve dualarını öğrenebileceksiniz. Kaldı ki sadece bunun için teşkil edilen bu çalışma size ziyadesiyle katkı sağlayacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
haci 10 ay önce

Namazda okunacacak tüm süreleri bakarak okumak istiyorum fakat bulamıyorum i ternette mesala ben rukiye durduğum zaman ilk ne okunuyor ve ondan sonra ki sureleri rukudeyken ben bakarak okumak istiyorum fakat bulamıyorum bu konuda yardıminizi bekliyorum internette hoca okuyor fakat bilmediğim sureleri berabaer okuyamiyorum orda durup bekliyorum hocanın secdeye gitmesini ben onu istemiyorum ben bakacan bir inci rekaatta mesala sepenekemi okunuyor ondansanra hangi süre geliyor da bakacan ben bakarak okumak istiyorum eyerki annamadiginiz bir yazım varsa bana bildirin ben açıklamayı yapayım bu yazımı kim okuyorsa

banner510