banner1034

Rüya Tabirinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Her kişi Allah'tan gelen hayırlı rüyalar görebileceği gibi şeytani rüyalar da görebilir. Kişi üzerinde bulunduğu hal ve durumunun etkisiyle farklı rüyalar görebilir. Fakat daha doğru rüyaları ancak salih kimseler görür. Rüya gören kimsenin ilk olarak, rüya sonucunu kendisi düşünmeli ve kendi kendine tabir etmelidir. Eğer görülen rüya şeytani ise yani kötü bir rüya görüldü ise kişi uykudan uyanır uyanmaz sol tarafına 3 defa hafifçe tükürerek, onu kimseye anlatmamaya özen göstermelidir.

Rüya Tabirinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Bir kişi rüyada gördüğünden herhangi bir neticeye varamıyor, üstelik gördüğü şeyler kendini meşgul etrnekteyse; uygun gördüğü, dindarlığına güvendiği, ilim sahibi, kendisini seven, kin, nefret ve hasetten uzak iyi niyetli bir şahsa bunu anlatabilir. Şayet gördüğü rüya iyi ise ve müjdeli haberler içeriyorsa, bir nimet olarak öncelikle onu gösteren Allaha şükretrnelidir. Sonra yine mümkün mertebe onu kimseye anlatmamalıdır. Fakat kendini aşamıyor ve onu paylaşmak istiyorsa, salahatine güvenilir, iyi niyetli, ilmiyle amil ve günah işlemekten uzak birisine anlatabilir.

Rüyayı tabir eden şahıs ise başta hayır dileğini ifade etmeli, şeytan ve nefsinin şerrinden Allaha sığınarak dinlediği rüyaları mümkün mertebe iyiye yorumlamalıdır. Bu konumda iken kin, haset, fesat ve basiretsizlik gibi manevi eksikliklerden uzak bulunmalıdır. Neticede bu doğrultuda ve bilgisi çerçevesinde, Cenab-ı Hakk'ın kendisine vakıf kıldığı malumatı rüya sahibine arz etmelidir.

Fakat hayat rüyalara göre değil, İslamın genel kurallarına ve bunlarla çelişmeyen alt kıstaslara göre düzenlenir. Bu sebeple rüya görerek veya benzeri hadiselerden istimdat ederek bütün bir hayatı yönlendirmeye kalkmak çok yanlıştır. Üstelik bu mümkün de değildir. Binaenaleyh onlara gereğinden fazla önem verilmemelidir. Bununla beraber bazı kişisel hal ve durumların rüya ve benzeri yollarla şekillendiği veya şekillendirilmek istendiği de, çoğu kez müşahede edilen bir gerçektir. Doç.Dr. İsmail Köksal, Rüyaların Fıkhi Boyutu makalesinde yukarıdaki noktalara işaret etmektedir. Şimdi gelelim rüyaların nasıl yorumlatılması gerektiği hususuna..

Rüyaların yukarıda işaret edildiği üzere tabir edilmesi gerekmektedir. Zira rüya tabiri bir ilimdir. Rüya gören kimsenin ne şekilde davranması gerektiği yukarıda işaret edilmiştir. Yanı sıra rüya tabiri yapacak kimsenin de bir takım hususlara dikkat etmesi gerektiğini ayrıca not etmeliyiz. Rüya gören kimse eğer rüyasını yorumlayamıyor veya yahut etrafında sadık, ilim sahibi bir tabirci bulamıyor ise İmam Nablusi, Seyyid Süleyman, İbn-i Sirin gibi büyüklerin kitaplarından derlenmiş rüya tabirleri eserlerine bakabilirler. Bu eserleri bünyesinde barındıran islami rüya tabirleri internet sitesi geniş indeksi ile sizlerin ihtiyacına cevap verebilecek niteliktedir. Eğer etrafınızda iyi niyetli, sadık ve bilhassa rüya tabiri hususunda ilim sahibi birisi varsa ona tabir ettirmekte fayda vardır. Zira rüyalarda görülen semboller kişiden kişiye farklı şekilde tabir edilebilir. Fakat genel itibarıyla bilgi edinmek için belirttiğimiz İslami Rüya Tabirleri internet çalışması size kifayet miktarınca bilgi sunacaktır. Yanı sıra Büyük Rüya Tabirleri Ansiklopedileri ile sorununuza yanıt arayabilirsiniz.

Rüya tabirinde dikkat edilecek ölçülere değinerek yazımıza son verelim: İlk olarak rüya tabirinde her zaman olasılıkların daha iyisi kullanılmalıdır. İkincisi, biraz öncede belirttiğimiz üzere farklı kişilerin gördüğü rüyalar, farklı yorumlara sahip olabilir. Cümledeki sözcüklerin yeri değiştiğinde nasıl ki cümlenin anlamı değişiyorsa, rüyadaki varlık veya sembollerin rüyadaki konumu da tabir açısından değişime sebep olabileceğinden önem arz eder. Tabirci rüya ile ilgili net bir kanaate varamadı ise bunu açık ve net şekilde çekinmeden rüya görene belirtebilmelidir. Allah Resulü (s.a.v.)'i rüyasında gören, hakikaten O'nu rüyasında görmüş olur ve rüyası sahihtir. Bu hususlarında rüya tabirinde göz önünde bulundurulması ve bu ölçütlere göre tabir edilmesi daha uygun olacaktır.

İslami açıdan rüyalarınızı tabir ettirmek için islamiruyatabirleri.com adresini kullanmanızı tavsiye etmekteyiz. Hayırlı rüyalar görmeniz temennisi ile...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510