Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün yeni kabinesini ilk kez topluyor. Kabine toplantısı öncesinde Erdoğan ve yeni kabine üyeleri, Anıtkabir'i ziyaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine üyeleri ile birlikte Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine çıktı.

Erdoğan'a, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan da eşlik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, üzerinde ay yıldız bulunan çelengi bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi üyeleri ile birlikte Anıtkabir’in merdivenlerinde basın mensuplarına görüntü veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Misak-ı Millî Kulesi’ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri’ne şunları yazdı:

“Aziz Atatürk, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi’nin ikinci döneminde yeni kabine üyelerimizle birlikte huzurunuzdayız. Bugün kabinemizin ilk toplantısını yaparak, Türkiye Yüzyılı’nın inşası hedefiyle süratle yola çıkıyoruz. Türkiye Cumhurbaşkanı olarak kabinemizle birlikte tüm Türkiye’ye, 85 milyonun tamamına aşkla hizmet edeceğiz. Bizlere emanetiniz olan Cumhuriyetimizin 100. Yılına ulaşmanın heyecanını ve haklı gururunu yaşadığımız bu seneyi inşallah şahlanış dönemimizin başlangıç noktası hâline getireceğiz. Rabbim bizleri milletimize karşı mahcup etmesin. Ruhun şad olsun.”
Yeni kabine toplantısı ilk kez gerçekleşiyor

Bugün, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni kabine üyeleriyle bir araya gelerek ilk kabine toplantısını gerçekleştirecek. Toplantıya Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dışında, yeni atanan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve 15 bakan da katılıyor. Yeni dönemin ilk kabine toplantısında, ekonomi ve terörle mücadele gibi konular başta olmak üzere yeni yol haritasıyla ilgili görüşlerin paylaşılacağı belirtiliyor.

Yeni yol haritası ve seçim vaatlerinin değerlendirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Yüzyılı çerçevesinde seçim beyannamesinde yer alan vaatleri yeni kabine üyeleriyle birlikte değerlendirecek. Bu kapsamda bir yol haritası ve takvimlendirme planlanacak.

Ekonomi, gündem önceliği olarak belirlendi

Toplantının en önemli gündem maddesi ekonomi konusu olacak. Önümüzdeki dönemde atılacak ilk adımlar hakkında bilgi vermek üzere Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in sunum yapması bekleniyor. Kabine toplantısının ardından Erdoğan, alınan kararları Millete Sesleniş konuşmasıyla açıklayacak. Bakanların yarın TBMM'de yemin etmeleri bekleniyor.

Editör: Onur Emre Sarısoy