61SAAT HABER SERVİSİ

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık deprem bölgesine gönderilen yardımlar ve yapılan çalışmalar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Yomra Belediye Başkanı Mustafa Bıyık açıklamalarında, ''Öncelikle yüreğimizi paramparça eden bu feci doğa olayında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılarımıza başsağlığı diliyor, enkaz altından gelecek bir sesi bir nefesi umutla beklediğimizi belirtmek isterim. Deprem sonrası ilk iş olarak  iş makinalarımızı, iki kamyonumuzu ve iki tane de kamyonetimizi bölgeye gönderdik, Adıyaman'da çalışmalara destek oluyorlar. 10 personelimiz orada Adıyaman'da çalışıyor. 1 temizlik aracı ve 3 personelimiz Malatya'da. 1 personelimiz hasar tespit çalışması için Hatay'da görev yapmaktadır. Yardım kampanyarımıza yoğun ilgi gösteren hemşehrilerimize yürekten teşekkür ediyorum. Yardım faaliyetlerimizi ilgili kaymakamlıkla birlikte organize ettik. Yaptığımız yardım seferberliği sayesinde 15 TIR yardım malzemesini bölgeye gönderdik. Bunun yanında küçük büyük 15 kamyon ortalama 150 ton odun gönderdik. 50-60 ton odun ise gönderilmek üzere hazır bekliyor. 1 araba yani yaklaşık 25 ton fındık kabuğu gönderdik.'' ifadelelerini kullandı.

KENDİM HAZIR DEĞİLKEN ELEŞTİREMEM

Başkan Bıyık açıklamalarının devamında, ''Bende geçen hafta perşembe günü Malatya'ya oradan da Adıyaman'a gittim. Adıyaman'da bir akşam kaldık. Sonraki gün Kahramanmaraş'a Gölbaşı ve Pazarcık'a gittik. Pazar günü döndük. Kendi aracımızla gittik. Personelimize moral ve motivasyon desteği verdik. Bazı ihtiyaçlarını giderdik bazı yardım malzemeleri getirdik. Orada depremden kurtulan vatandaşlarımız ile sohbet ettik ve dertleştik.  Acı bir tablo, zor bir tablo. Allah herkesin yardımcısı olsun. Deprem bu coğrafyanın maalesef olmazsa olmazı. Depremi önlemek mümkün değil ama onunla yaşamak mümkün. Maalesef biz bunun bilincinde olamamışız bugüne kadar. Yani burada sadece bu bölge için değil kendi ilimiz, kendi ilçemiz için de konuşmak istiyorum. Türkiye'de belediyeler olarak deprem bölgesinde olup olmaması önemli değil, belediyeler olarak, millet olarak devlet olarak hiçbirimiz doğal afetlere hazır değiliz. Bunu bir kez daha bu çok acı tecrübe ile görmüş olduk.  Sadece memleketi yönetenlerin hazırlık yapıp yapmaması meselesi değil bu,  hiçbir belediyenin depreme hazırlığı yok. Bu bir ders olsun. Bugün baktığımız zaman her ilçe belediyesinin çadırı battaniyesi ve benzeri ekipmanların hazırlığının olması lazım. Anında reaksiyon gösterip doğal afet bölgelerine hızlıca malzeme ulaştırması lazım. Belediyelere merkezi idareler tarafından böyle bir yönlendirmede bulunulmadığı için hiçbir belediyenin hazırlığı yok.  Biz o kadar yardım malzemesi gönderdik diyoruz nereden gönderdik, millet gönderdi ve bu halk gönderdi. Allah milletimizden razı olsun. Türkiye Cumhuriyeti bir deprem ülkesi. Ama buna rağmen hiç kimse hazırlığını yapmamış ve bunun acısını deprem bölgesinde yaşadık. Yukarıda dediklerimi yapmış olsaydık belki bu kadar acı yaşamazdık. İnşallah bu çok acı tecbüre bir ders olur. Burada bazıları siyaset yapıyor, bazıları eleştiriyor. Ben eleştiremem. Ben kendi üzerime düşeni yapmamış bir belediye olarak kimseyi eleştiremem. Burada belediyelerin kendilerini 'Deprem bölgesindeki bir ülkede yaşıyoruz' gerçeğine hazırlaması lazım buna gerekli ne var ise onunla donatması lazım. Tekrardan yaralılarımıza Allah'tan rahmet, ölenlerimize ve Türk Milletine başsağlığı dilerim.'' ifadelerini kullandı.