Yener yaptığı açıklamada yurt içi oyların 71, 64’ünün, yurt dışı ise 18,6’sının açıldığını kaydetti.

Mehmet Özhaseki kimdir? Mehmet Özhaseki kimdir?

Yener, “Toplam, sandıklarda açılma oranı yüzde 69,12’dir. Veri girişi devam etmektedir. Herhangi bir aksama ya da gecikme söz konusu değildir.” dedi. 

Sisteme girişlerin devam ettiğini kaydeden Yener, “Şu anda sisteme veri girişi devam etmekte. Siyasi parti temsilcilerimiz içerde veri girişini izlemekte. Aynı zamanda veri girişleri siyasi partiler ile paylaşılmakta. Veri girişinde aksama veya gecikme söz konusu değildir. Süreç önce sandık alanlarında daha sonra ilçe ve bilahare seçim kurullarında birleştirme yapılmakta. Orada YSK’nin sitemine aktarılmakta. Her hangi bir arıza söz konusu değildir. Tüm sandıklar açıldığında tüm verileri kamuoyuyla paylaşacağız” ifadelerini kullandı.

YSK'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI! (01.35)

An itibariyle yurt için 89,97, yurt dışı 30,8 veri girişi yapıldı. Genel olarak ise yüzde 87,13’tür. Kamuoyunda dile getirilen yurt dışı oylarının geç sayıldığı hususa da açıklamada bulunmak istiyorum. 2023 yılında yurt dışında oy kullanan seçmen sayımızın artışı, 2018’de seçime katılan siyasi parti sayısının 8, 2023 tarihinde seçime katılan siyasi parti sayılarının 24 olması göz önüne alındığında yurt dışı sayımında gecikmesi normal olduğu gözükmekte. Şu anda kurumumuza il, ilçe seçim kurullarından ve yurt dışı seçim kurullarından veri girişinde problem yoktur.

YSK'DAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI! (02.45)

Saat 02:25 itibarıyla Recep Tayyip Erdoğan %49.49, Kemal Kılıçdaroğlu %44.79 oy oranına sahip. Sandıkların %91.93'ü açıldı.