Yüksek Seçim Kurulu (YSK), vatandaşları dolandırıcılık girişimlerine karşı uyarmak için bir duyuru yayımladı. Yapılan açıklamada, seçmen kaydı sorgulama işlemlerinin sadece YSK'nin resmi internet sitesi, çağrı merkezi, Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması ve e-Devlet üzerinden yapılabileceği vurgulandı.

YSK'dan seçmen kaydı sorgulama uyarısı

14 Mayıs'taki seçimlere kısa bir süre kala, yeni bir dolandırıcılık yöntemi ortaya çıktı. Dolandırıcılar, "Seçmen kaydınızı sorgulayın" başlıklı sahte e-postalar ve SMS'ler göndererek linklere tıklanmasını sağlıyor ve insanları dolandırmaya çalışıyorlar.

YSK uyardı

Bu konuda Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından bir uyarı yapıldı. YSK, seçmen kaydı sorgulama işlemlerinin sadece kurulun internet sitesi, çağrı merkezi, Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması ve e-Devlet aracılığıyla yapılabileceğini bildirdi. Başka kaynaklara güvenilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

YSK'nin seçmen kaydı sorgulama işlemlerine ilişkin açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Seçmen kaydı sorgulama işlemleri sadece https://secmen.ysk.gov.tr, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı'nın Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması, 444 9 975 numaralı Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı Çağrı Merkezi ve e-Devlet aracılığıyla yapılmaktadır. Bu kanallar dışında seçmen kaydı sorgulama işlemlerine itibar etmeyiniz."
YSK'dan seçmen kaydı sorgulama uyarısı
Editör: Furkan Yılmaz