Diş estetiği ve protez tedavisinin önemli terimlerinden birisi zirkonyumdur. Son yıllarda ülkemizde de giderek yaygınlaşan zirkonyum kaplama bir protez türünün ismidir. Köprü tedavisinde başvurulan en estetik ve kullanışlı protezlerden biridir. İsmini, ham maddesi olan zirkonyum elementinden almıştır. En önemli özelliği olarak doğal dişlere oldukça benzemesi sayılabilir.

Fonksiyonel Tıp: Modern Sağlık Bakımında Yeni Bir Yaklaşım Fonksiyonel Tıp: Modern Sağlık Bakımında Yeni Bir Yaklaşım

Özellikle parlaklığı absorbe edici bir yüzeye sahip olması nedeniyle diş hekimleri tarafından sıkça tavsiye edilir. Bu sayede ışık altında parlamaz ve doğal dişlere oldukça yakın bir görüntü çizer. Ancak zirkonyum kaplamanın yapılabilmesi için köprü tedavisi uygulanacak olan dişin sağ ve sol yanlarında sağlıklı dişlere ihtiyaç vardır. Bunun haricinde implant kök tedavisinin üzerine yapılacak olan protez de zirkonyumdan tercih edilebilir.

Zirkonyum Diş Kaplama

Bir seramik türü olarak karşımıza çıkan zirkonyum diş kaplama oldukça kullanışlı ve estetik olmasıyla ön plana çıkar. Çok yakından incelenmediğinde doğal dişlerden ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle hem diş hekimlerinin çokça tavsiye ettiği ve zaten hastaların da özellikle tercih ettiği protez türü olarak unvanını korur.

Üretildiği elementin ismiyle anılan zirkonyum kaplamaların bakımı da oldukça kolaydır. Hareketli protezler gibi çıkarıp suda bekletme gibi işlemlere gerek kalmaz. Doğal dişlerle birlikte fırçalanması yeterlidir. Yalnızca kimi durumlarda hekim tarafından diş ipiyle temizlik tavsiye edilebilmektedir. Bu da zaten kolay bir işlem olduğu için hiçbir zaman zirkonyum dişlere engel teşkil etmez.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Gerekli araştırmaları yapıp protez kararı veren hastaların bir sonraki merak ettiği konu genellikle zirkonyum kaplama fiyatları hakkında olacaktır. Elbette tedavinin uygulanacağı il, klinik gibi etkenler bu rakamı etkileyen önemli değişkenlerdir. Bununla birlikte varsa genel veya özel sağlık sigortaları da hastanın cebinden çıkacak olan fiyatlar üzerinde büyük etkiye sahiptir.

Doğal dişler kadar kullanışlı ve dayanıklı olması nedeniyle köprü tedavisi sonrası zirkonyum kaplama oldukça sık tercih edilir hale gelmiştir. Hekimlerin önerisi de bu yönde yoğunlaşmıştır. Son dönemde ise diş kökü (implant) tedavisi sonrasında yapılacak olan protezler de artık zirkonyumdan yapılmaya başlanmıştır. Yine bunda zirkonyumların hem dayanıklı hem de estetik görünüm sağlamasının önemi bir payı vardır.