Trabzon siyasetinde son zamanlarda gelişmeler yaşanıyor. Ak Parti Trabzon aday adayları, şehirdeki teşkilatlarla birlikte iftar ve sahur programları düzenliyorlar. Ancak bazı adaylar ise Ankara'da karargah kurarak çalışmalarını yürütüyorlar. Herkesin ortak görüşü, listelerin 1. sırasının oldukça önemli olduğu yönünde.

Geçtiğimiz haftalarda Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın, Trabzon'da %90 oranında birinci sırada yer alacağı söyleniyordu. Ancak Bursa'nın da Varank için ısrarla bastırması, Trabzon'da yeni isim arayışlarını beraberinde getirdi.

Son kulis bilgilerine göre, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Akçaabat doğumlu Mustafa Şen'in Trabzon'a kaydırılacağı ve liste başı olacağı yönünde. Eğer Şen Trabzon'da 1. sıra olursa, merkezin oylarını da önemli oranda toplayacağı konuşuluyor.

Mustafa Şen'in 1. sıra olması durumunda, partinin oy deposu olan doğu bölgesine iki ismin verilmesi muhtemel. Ayrıca, merkezden de güçlü bir adayla Ak Parti, yenilenmiş bir listeyle seçime gitmeyi planlıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın son açıklamalarında kadınların siyasetteki rolüne özellikle dikkat çektiği göz önünde bulundurulursa, kadın nüfusun erkek nüfusu geçtiği Trabzon'da bir kadın aday adayının, listenin seçilebilecek sıralarında yer alması bekleniyor.

Editör: Hasan Tüncel