Türkiye’de arıcılık bitme noktasına geldi.Aile gelirinin büyük bir kısmını arıcılıkla karşılaya binlerce arını aynı dertten yakınıyor.36 yıldan beri Doğu Karadeniz bölgesinin bal ihtiyacının büyük bir kısmını karşılayan Eşref Şimşek,” Malum Türkiye’de dolar artınca her şeye zam geliyor fakat ne hikmetse dolar düşünce her şeyin fiyatı yerinde saymaya devam ediyor.

Tarım ve hayvancılığın bittiği ülkemizde artık arıcılık da bitme noktasına geldi. Biz halkımız sağlıklı ve doğal bala kavuşması için elimizden geleni yaparken bizim kuyumuzu kazmaya devam ediyorlar. Ve işin en kötü tarafı dünyanın geleceği için arıcılığın önemi her geçen gün artacak olurken arıcılığın hibe olmasına göz yumuluyor.dedi.

Dünyada arı nesli tükenirse yakın yıllar içinde dünya üzerinde en değerli gıda maddesi olan balın aramakla bulunmayacağını da dile getiren Şimşek” son yıllarda dünyanın birçok ülkesi arıcılık üzerine araştırmalarını artırırken bizim ülkemizde arıcılık tekellere peşkeş çekiliyor. Bunca mücadelemize rağmen arıcıların çabaları göz ardı ediliyor, sadece arıcıların değil bütün dünyadaki insanların sağlığı tehlikeye atılıyor. Biz bu mağduriyetlerimizin düzeltilip giderilmesini, arıcıların desteklenmesini bekliyoruz ifadelerini kullandı.

Editör: Hasan Tüncel