Trabzon Of Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, çay üreticilerinin mağduriyetlerini gündeme getirmesinin ardından, siyasiler tarafından sorunların çözüldüğüne dair yapılan açıklamalara teşekkür etti.

Of Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral’ın yaş çay destekleme prim paralarının eksik yatırılması konusundaki yanlışlığın düzeltilmesi için yaptığı basın açıklaması ile kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası siyasiler tarafından yapılan olumlu açıklamalara teşekkür etti.

Konu ile ilgili Of Ziraat Odası Başkanlığında basın açıklaması düzenleyen Başkan Saral, gübre fiyatlarının da acilen düşürülmesi gerektiğine vurgu yaptı.

ÇAY MÜSTAHSİLLERİMİZİN 2022 YILI ARTI PARA MAĞDURİYETİ GİDERİLİYOR

Başkan Berkant Saral basın açıklamasına şunlara vurgu yaptı. “Çay üreticimizin artı para destekleme mağduriyetine sebep olacak olan dekar başına 2 bin 766 kilogram sınırının bir kereye mahsus kaldırılarak üreticimizin emeğinin karşılığının tam ödenmesini gündeme getirmiş ve talep etmiştik.

Yetkili mercilerimiz Çiftçimizin mağduriyetini, hassasiyetini görmüş ve ivedilikle harekete geçmiştir.

Çaykur Genel Müdürlüğü tarafından İlgili Bakanlığımıza 2022 yılı desteklemelerinin tam ödenmesiyle ilgili talep yazısı iletilmiştir.

Önümüzdeki günlerde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe gireceğine kesin gözüyle bakıyoruz ve sesimizi duyan yetkililerimize hassasiyetlerinden dolayı üreticilerimiz adına teşekkür ediyoruz.

2023 yılı ve bundan sonraki yıllarda dekar başına 2 bin 766 kilogram değil talebimiz 3 bin 150 kilograma çıkarılmasıdır.

İnanıyoruz ki çay üreticilerimizin bu isteği de yetkililerimiz tarafından karşılıksız kalmayacaktır. “

ÇAY ÜRETİCİMİZ DİKKAT ETMELİ

Of Ziraat Odası Başkanı Berkant Saral, basın açıklamasına çay üreticilerinin dikkat etmesi gereken konularda da bilgilendirmeler yaparak, şunları söyledi.

“Çay üreticilerimiz Cüzdanlarındaki dönüm başı kadar destekleme alabilecekler, ruhsatsız dikilen çay bahçelerinden destekleme alamayacaklar.

Üreticilerimiz Çay cüzdanlarına bu hassasiyetle çay vermeleri, artı para mağduriyetlerinin yaşanmaması ve sistemin doğru işlemesi açısından çok önemlidir.

Bu konuyla ilgili bilgi edinmek isteyen üreticilerimiz bağlı bulundukları Ziraat Odalarına ve ÇAYKUR Çay Fabrikalarına gitmeleri yeterli olacaktır.”

GÜBRE FİYATLARI YÜKSELİŞTE

Başkan Berkant Saral, “Saat saat takip ettiğimiz Gübre fiyatları da, tarım kredide ve özel sektörde artış eğilimine girmiştir. Bunu fırsat bilen kişiler piyasaya büyük ölçüde kanatlı hayvan gübresi adı altında değişik formlarda çayımıza zarar veren ucuz gübre sokmaktadırlar.

Üreticilerimizin bu tür gübre satıcılarına itibar etmemelidir. Her platformda, her arenada üreticimizin yanındayız, onların sözcüsüyüz. Geleceğimiz için toprağımıza, Çayımıza, ÇAYKUR'umuza sahip çıkmalıyız.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Editör: Serkan Kılınç