100 bin TL'nin altındaki evlere yönelim arttı

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri'nin konut kredisi kullandırım ve talep verilerini analiz ederek hazırladığı rapora göre tüketici 100 bin TL'nin altındaki evlere yöneldi.

100 bin TL'nin altındaki evlere yönelim arttı
Konut Kredisi Piyasasına Bakış 2012 Ekim Ayı Raporu Yayınlandı

Konutkredisi.com.tr'nin Türkiye konut kredisi piyasası ile ilgili veri ve analizlerini paylaştığı 'Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu'nda konut fiyatlarında tüketici talebindeki değişiklik ve Merkez Bankası'nın konut kredisi faizlerindeki rolü ile ilgili çarpıcı başlıklar içeriyor

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri'nin Türkiye'de konut kredisi talep ve kullandırım verisini analiz ederek üç ayda bir hazırladığı "Konut Kredisi Piyasasına Bakış" raporunun Ekim 2012 sayısı yayınlandı. Konut kredisi trendlerinin ve müşteri profilinin kapsamlı olarak analiz edildiği raporda dikkat çekici birçok sonuç göze çarpıyor:

1.     Merkez Bankası'nın faizleri indirmesi konut kredisi maliyet oranlarını sene başından beri %30 düşürmüştür

Gelişmiş ülkelerin uyguladığı parasal genişleme politikaları sonucu artan likidite ve iç talepteki daralmanın artması, Merkez Bankası'nı sıkı para politikasını gevşetmeye ve faizleri düşürmeye sevk etmiştir. Bu sayede konut kredisi maliyet oranları sene başından beri yüzde 30 oranında azalmıştır.

2.     Türkiye'de oldukça yavaş büyüyen konut kredilerinin GSYH'ye oranı AB ülkelerinin 10'da biri seviyesindedir

Konut kredisi hacmi son 6 aydır yıllık bazda yüzde 10 civarında büyümektedir. Bu artış TCMB'nin belirlediği yıllık yüzde 25 seviyesinin hala çok altındır. Konut kredilerinin GSYH'ye oranı AB ülkeleri ortalamasının yaklaşık 10'da biri oranında seyretmektedir.

3.     Konut kredilerinde takibe dönüşüm oranı diğer bireysel kredi türlerinin yaklaşık 5'te biridir

Konut kredilerinin takibe dönüşüm oranı diğer bireysel kredi türlerinin 5'te biri civarındadır ve hala düşmektedir. İhtiyaç kredilerindeki takibe dönüşüm oranları ise son 3 çeyrektir artmaktadır.

4.     Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinin konut kredileri içerisindeki payı 2010 yılından bu yana %20 artmıştır

Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nin konut kredileri içerisindeki payı 2010 yılından bu yana artış trendini sürdürmektedir. Güneydoğu ve Doğu Anadolu Bölgeleri'nin konut kredisi içerisindeki payı 2010 yılı başından bu yana yüzde 20 artmıştır. Kullandırılan konut kredilerinin yaklaşık 3'te birini oluşturan İstanbul'un payındaki düşüş trendi sürmektedir.

5.     Konut fiyatları yükselirken tüketicilerin talebi 100 bin TL altındaki konutlara kaymıştır

Konut satıcılarının talep ettiği fiyatlar son bir yılda yüzde 16 yükselirken, alıcıların talep ettiği ortalama konut fiyatları son dönemde düşüş göstermiştir. Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 100 bin TL altındaki konutlara olan talep artmıştır.

6.     Kredi maliyetlerinin ucuzlaması kredilendirme oranının yükselmesine sebep olmuştur

Kredi maliyetinin ucuzlaması, talepteki kredilendirme oranlarının yükselmesine sebep olmuştur. Kredi taleplerinin yaklaşık üçte birinde yüzde 75 üstü kredilendirme oranı görülmektedir. Alacağı konutun yüzde 50'sinden daha azı için kredi kullanmak isteyen tüketicilerin oranı geçtiğimiz yıla göre yüzde 65 azalmıştır.

Konut Kredisi Piyasasına Bakış Raporu hakkında

Konutkredisi.com.tr Danışmanlık Hizmetleri'nin konut kredisi kullandırım ve talep verilerini analiz ederek hazırladığı Konut Kredisi Piyasasına Bakış raporlarının son sayısı Ekim ayında yayınlandı. 3 ayda bir güncel veriler kullanılarak hazırlanan raporlar 4 bölümden oluşuyor:

1. Kamuya açık Merkez Bankası ve BDDK verileri kullanılarak hazırlanmış piyasa analizleri: Faizlerin trendi, kredi büyüme hızı, banka tipine göre karşılaştırma, kredi tipine göre karşılaştırma, konut kredilerinin GSYH'deki oranı, bireysel kredilerin takibe dönüşüm oranları

2. Konutkredisi.com.tr'ye ulaşan kredi talepleri verisi kullanılarak hazırlanmış "Türkiye'nin konut kredisi tüketici profili" analizleri: Kredi müşterilerinin yaş, çalışma şekli, gelir düzeyi ve bölgesel dağılımı

3. Konutkredisi.com.tr'ye ulaşan kredi talepleri verisi kullanılarak hazırlanmış "Türkiye'de talep edilen konut kredisi özellikleri" analizi: Talep edilen kredilerde gayrimenkul değeri, kredi kullanma amacı, vade, kredi tutarı ve kredilendirme oranı

4. 100 bin TL tutarında örnek bir talep için Konutkredisi.com.tr aracılığıyla tüketicilere sunulmakta olan güncel konut kredisi teklifleri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478