Bakanlık, İsrail'in alıkoyduğu Filistinlilerden 36'sının işkence altında yaşamını yitirdiğini duyurdu. Toplamda ise 54 Filistinlinin bu süreçte hayatını kaybettiği bildirildi.

Termik santral yıkıldı Termik santral yıkıldı

İsrail Hapishaneleri: "Toplu Mezar Haline Geldi"

Bakanlık açıklamasında, İsrail hapishanelerindeki esirlerin karşı karşıya kaldığı insanlık dışı yaşam koşullarına dikkat çekildi. "Esirler benzeri görülmemiş korkunç koşullarla karşı karşıya. İsrail, Gazzeli esirlere karşı insanlık suçu işlemeye devam ediyor. Uluslararası kurumların ihmali nedeniyle İsrail hapishaneleri binlerce Filistinli esir için toplu mezar haline geldi," ifadeleri kullanıldı.

İşkencenin Korkunç Yüzü: Elektrikle İdam, Aç Bırakma, Zincirlerle Asma

Açıklamada, alıkonulan Filistinlilere yönelik sistematik işkence yöntemlerine de yer verildi. Elektrikle idam, sistematik aç bırakma, zincirlerle asma ve vücudun keskin aletlerle delinmesi gibi çeşitli işkencelerin uygulandığı belirtildi. Ayrıca, alıkonulanların tıbbi bakımdan mahrum bırakıldığı ve vahşi köpeklerin üzerlerine salındığı kaydedildi.

Uluslararası İnsan Hakları Kuruluşlarına Çağrı

Bakanlık, uluslararası insan hakları kuruluşlarına, İsrail cezaevlerini ve gözaltı merkezlerini ziyaret ederek tutukluların maruz kaldığı ihlalleri ve suçları ortaya çıkarmaları çağrısında bulundu.

Gazze'de Açlık ve Ölüm Tehlikesi

Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths, Gazze'de nüfusun yarısının temmuz ortasında açlık ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını belirtti. Griffiths, Gazze'deki çatışmaların milyonlarca insanı açlığın eşiğine getirdiğini ifade etti.

İsrail'in Gazze'deki Saldırıları

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze Şeridi'ne 258 gündür sürdürdüğü saldırılarda 37 bin 431 kişinin hayatını kaybettiğini ve 85 bin 653 kişinin yaralandığını açıkladı. İsrail ordusunun son 24 saatte gerçekleştirdiği saldırılarda 35 Filistinlinin daha yaşamını yitirdiği ve 130 kişinin yaralandığı bildirildi.

Ayrıca, enkaz altında binlerce ölü bulunduğu ve İsrail'in engellemeleri nedeniyle sağlık ekiplerinin cesetlere ulaşamadığı belirtildi. Sivil altyapının da hedef alınarak tahrip edildiği vurgulandı.

Editör: Tayfun Çöpcü