KARABÜK (AA) - Karabük Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mescier, Karabük Demir ve Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) yeni satış politikası hakkında açıklama yaptı.

Mescier, açıklamasında, KARDEMİR'in 2018 yılı öncesinde uygulamış olduğu satış politikasında üretim miktarının yüzde 40'ı alım taahhüdü vermek şartıyla öncelikli mal alım hakkının hisse sahiplerine tanındığını hatırlattı.

Bağımsız yönetim kurulu üyelerinin daha etkin bir rol alması ve Ömer Faruk Öz'ün KARDEMİR Yönetim Kurulu Başkanı olmasıyla beraber 2018 yılında bu yüzde 40'lık öncelikli mal alım oranının yüzde 30'a düşürüldüğünü anımsatan Mescier, şunları kaydetti:

"Bu sayede Karabük tüccar ve sanayicisinin KARDEMİR'den mal alabilme imkanı bir nebzede olsa da artmıştı. KARDEMİR 2018 yılı ilk yarısında, özelleştiği 1995 yılından bugüne kadarki en yüksek karlılığı elde etti. Satış gelirleri bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 37 artış gösterdi. Bu başarıda pay sahibi olan başta Sayın Ömer Faruk Öz ve tüm yönetim kurulu üyelerini tebrik ediyorum. Son olarak yapılan bir duyuru ile son günlerde bankacılık sektöründeki finansman ve teminat mektubu masraflarının aşırı yükselmesi göz önünde bulundurularak tüm hissedar müşterilerinin finansman masraflarının düşürülebilmesi için teminat mektubu yerine hisse senedi rehin verilebileceklerini tüm müşterilerle paylaşmıştı. Bu uygulama hisse sahibi olan KARDEMİR müşterilerinin yararınadır. KARDEMİR müşterilerinin hisse senedi alımına yönlendirilmesi açısından yerinde bir uygulamadır. Bu uygulama, büyük, ya da küçük tüm hissedar müşterilerin faydasına olacak, finansman maliyetlerine katkıda bulunacak bir uygulamadır."