Türk A Milli Takımının Euro 2024 kadrosu dün açıklandı. Açıklanan kadroda bu sezon iyi performans gösteren bir çok ismin olmaması ise dikkat çekti.

Özellikle Trabzonspor’dan Eren Elmalı, Rangers’ten Rıdvan Yılmaz, Hull City’den Ozan Tufan gibi isimlerin kadroda olmaması sosyal medyada en çok konuşulan konular arasında.

Bu isimlerin yanı sıra Cengiz Ünder, Salih Uçan, Eren Dinkçi, Emin Bayram ve Aytaç Kara gibi ismilerinde 35 kişilik geniş kadroda yer almaması sosyal medyada sorgulananlar arasımda yer aldı.

Konunun çok fazla konuşulmasının ardından A Milli Takım teknik direktörü Vincenzo Montella’dan kadro tercihleri ile ilgili bir açıklama geldi.

"Bizim kadro seçim kriterlerimiz futbolcularımızın kalitelerine göre kurulmuştur. Seçimimizi özellikle bir grup oluşturabilmek adına yaptık. Elbette futbolculuk değerleri kadar saha dışı değerlerimiz de önemliydi. Ben ve ekibim stadyumlarda yüzlerce maç seyrettik. Elbette futbolculuk değerleri kadar saha dışı değerlerimiz de önemliydi. En önemli kriter futbolcularımızın sezon boyunca gösterdikleri performanstı. Özellikle de sezonun son bölümündekiler. Politik davranmak adına hiçbir bir seçim yapmadık. Seçimlerimiz sahada gördüklerimize bağlı olarak yapılmıştır. Özellikle oyuncuların güncel performanslarını baz aldık. Çünkü yüksek seviyede oynayacağız. Fiziksel kondisyonun seçim kriterimizde önde olduğunu belirtmek ve teknik kaliteler haricinde oyuncuların fiziksel performanslarının da bizim için önemli olduğunu söylemek isterim. Farklı parametrelerin birleştiği bir seçim yaptık. Eminim ki ülkece büyük bir birliktelik sağlayarak, forma rengine bakmaksızın hepimizin bayrağımızın altında birleşeceğinden şüphem yok. Çünkü benim için Türk bayrağının altında birleşmek çok önemli" dedi.

Ancak Montella’nın tercihleri arasında en çok tartışılan konular arasında sol bek mevki geldi.

Milli takımın sol beki Ferdi Kadıoğlu olurken, bu oyuncunun sakatlık durumunda ise Montella mecburen stoperlere ya da asıl mevki sağ bek olan Mert Müldür’e başvuracak.

Hatırlanacağı üzere geçmişte de yine Montella sol bek için Ferdi’yi tercih etmiş ancak bu oyuncunun sakatlık durumunda oynamadığında Mert Müldür ya da asıl mevki sol stoper olan Cenk Özkaçar’a tercih etmişti. Bu durum ise milli takımda sol bek açığının fazlasıyla hissedilmesine neden olmuştu.

Politik Güğüm - 6 Mayıs 2024 Politik Güğüm - 6 Mayıs 2024
Daha önce yaşanan bu duruma karşın Montella’nın milli takıma orjin sol bek almayarak Ferdi Kadıoğlu’nu yedeklememesi ise en çok tartışılan konular arasında yer alıyor.

Editör: Serkan Kılınç