Ortahisar Belediyesi’nin proje ortağı olduğu ‘Engelim Yok, Konuşan Ellerim Var’ projesinin kapanış programında konuşan Ortahisar Belediyesi Başkanvekili Murat Özçilingir, “Ortahisar Belediyesi olarak her yaş grubundan engeli bulunan vatandaşlarımız için bugüne kadar elimizden gelen desteği verdik. Bundan sonra da destek vermeyi sürdüreceğiz.” dedi.

Ortahisar Belediyesi’nin proje ortağı olduğu ‘Engelim Yok Konuşan Ellerim Var’ projesinin kapanış programı, Belediyenin çok amaçlı salonunda gerçekleştirildi.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Ortahisar Belediyesi, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Kamu Yararlı İşitme ve Konuşma Engellilerini Koruma ve Yardımlaşma Derneği’nin proje ortaklığını yürüttüğü proje kapsamında; kamu çalışanlarında işaret dili farkındalığı oluşturmak, projeye katılan öğrencilerin empati becerilerini geliştirmek, kamuoyunda işitme ve konuşma engellilere yönelik farkındalık oluşturmak, işitme ve konuşma engelli bireylerin iletişim becerilerini geliştirmek amaçlandı.

“ENGELLİ BİREYLERE DESTEĞİMİZ ARTARAK DEVAM EDECEK”

Ortahisar Belediyesi Başkanvekili Murat Özçilingir, programda yaptığı konuşmada, Ortahisar Belediyesi olarak engelli bireylere yönelik desteklerinin artarak devam edeceğini belirterek, “Bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen derneklerimize ve kamu kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Biz de Ortahisar Belediyesi olarak her yaş grubundan engeli bulunan vatandaşlarımız için bugüne kadar elimizden gelen desteği verdik. Bundan sonra da üzerine koyarak daha fazlasını, yapacağımızı ifade etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“DAHA KAPSAYICI BİR TOPLUM İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Proje Koordinatörü Mevlüde Kazancı, programda yaptığı konuşmada, “Projemiz kapsamında işaret dili eğitimleri gerçekleştirdik. Öğrencilerin işaret dili farkındalığını artırarak, empati düzeylerini geliştirmeyi amaçladık. Aldığımız olumlu dönüşler, projemizin ne kadar önemli olduğunu ve toplumda ne kadar etki yarattığını gösterdi. Projemiz kapsamında 18 ilçemizin isimlerinin işaretlerini belirledik bu sayede işaret diline dair bilgi paylaşımını artırdık. İşitme ve konuşma engelli bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmaya yönelik önemli adımlar attık. Hep birlikte daha kapsayıcı bir toplum için çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ocak ayında başlayan projenin kapanış programına, Ortahisar Belediyesi Başkanvekili Murat Özçilingir, İran İslam Cumhuriyeti Trabzon Başkonsolosu Naser Mohebbati, Trabzon İl Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Yunus Karaman, Ortahisar İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemil Karakaş, Trabzon Şehit Aileleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şeref İşler ile Çamlık İşitme Engelliler İlkokulu, Ortaokulu, Özel Eğitim Meslek Lisesi, Kanuni İlkokulu öğretmen ve öğrencileri katıldı.

Okan Buruk'tan sözleşme açıklaması Okan Buruk'tan sözleşme açıklaması

Projenin eğitmenliğini Ortahisar Belediyesi Engelsiz İletişim Merkezi Sorumlusu Ömer Ayar üstlendi.

Programda proje kapsamında verilen eğitimler ve Trabzon’un ilçelerinin işaret diliyle anlatımlarını içeren sunumlar gerçekleştirildi. Çamlık İşitme Engelliler İlkokulu, Ortaokulu, Özel Eğitim Meslek Lisesi öğrencilerinin halk oyunları gösterileri katılımcılardan yoğun alkış aldı. Proje kapsamında eğitim alan kursiyerlerden olan Ortahisar Belediyesi personelleri Koray Avcı’nın ‘Hoş Geldin’ şarkısını işaret diliyle söyledi.

Programın sonunda projenin paydaşlarına plaket, katılımcılara ise katılım belgeleri takdim edildi.

 

 

 

Editör: Çağrı Aktaş