Politik Güğüm - 16 Temmuz 2020

Trabzon'un ve Trabzonspor'un perde arkasında yaşananları sizler için derledik.

Politik Güğüm 16.07.2020, 07:58 16.07.2020, 08:10
banner2081

TRABZON’DA VEKİLSİZ, MESAFESİZ 15 TEMMUZ

15 Temmuz hain darbe girişiminin yıldönümünde Trabzon’da da çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi.

İlk olarak Yomra İlçesindeki Şehit Sedat Kaplan’ın mezarlığı ziyaret edildi. Ardından  Fatih Camiinde Mevlid-i Şerif duası gerçekleştirildi.

Şehitlikte Anma Programının ardından Şehit Samet Uslu’nun kabir ziyareti yapıldı. Sonrasında akşam saatlerinde tüm Türkiye’deki gibi Trabzon Meydanında da etkinlikler gerçekleştirildi. Protokol ekibi, vekiller hariç tam kadro programa katıldı.

Hiç bir vekilin katılmaması dikkatlerden kaçmadı. 6 Milletvekili olan 15 Temmuz’u damarlarında hisseden bir şehre en azından iktidar partisi bir milletvekili getiremez miydi.

Ama 15 Temmuz ile ilgili ne doğru dürüst bir toplantı yapıldı ne bir koordinasyon.

Millet 15 Temmuz programından meydana sahne kurulduğunda haber oldu. Zaten fotoğraftan katılımın ne kadar cılız olduğunu görüyorsunuz.

Protokolün yanı sıra vatandaş tarafından da katılım çok sağlanmadı.

Hem program yeterince tanıtılamadı hem de koronavirüs sebebiyle vatandaşlar temkinli davrandı diyebiliriz. 

Katılanları sayarsak Trabzon’da ki resmi kurumların il müdürleri, emniyet ve askeri erkan ile Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin, siyaseten baktığımızda AK Parti İl Başkanı Haydar Revi, MHP İl Başkanı Bekir Sıtkı Tarım, ayrıca STK

Temsilcilerinden de Trabzon Baro Başkanı Av. Sibel Suiçmez’i alanda gördüğümüzü ekleyelim.

Ancak katılanların da özellikle ön kısımlarda çok fazla sosyal mesafeye dikkat etmediklerini ifade edebiliriz. 

Meydandaki programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her yıl olduğu gibi bu yıl da Millete Seslenişi canlı olarak verildi.

Aslında programda, protokol konuşmalarının arasına yerleştirilen vakit alınca, Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nun konuşması ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Millete seslenişi’ çakıştı. Ustaoğlu, konuşması kısa tutarak hemen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasına geçildi. 

Son olarak da 15 Temmuz gecesi Sancak Koşusu gerçekleştirilerek sela ve dua ile noktalandı. 

HEKİMOĞLU'NA FLAŞ TRANSFER

Celil Hekimoğlu transfer tekliflerini açıkladı ve ekledi 'Devlet yapmazsa ben yaparım'Trabzon'un bir yıldız gibi ışıl ışıl parlayan kulübü Hekimoğlu Trabzon'da ataklara devam ediyor.

Başkan Celil Hekimoğlu önderliğinde ilk sezonunda 3. Lig'den 2. Lig'e geçiş yapan Trabzon ekibi yönetimini de kuvvetlendirmek için düğmeye bastı ve yönetimine flaş bir transfer yaptı.

Bordo Maviye boyadığı Uluslarası dev gemilerle ro-ro ticareti yapan Yahya Karahasan Hekimoğlu Trabzon yönetimine geçiş yaptı.

Trabzonspor aşığı eski yöneticilerden donanımlı işadamı Yahya Karahasan gelir gelmez de ilk iş olarak sponsorluk görüşmelerine başladı.

Dev firmalarla görüşen Karahasan'ın ilerleyen haftalarda müjdeli haberi Başkan Hekimoğlu'na vermesi bekleniyor.

Pandemi nedeniyle sponsor bulunması zorlaşan bugünlerde Karahasan'ın yüklendiği bu sorumluluk takdir topladı.

CAS DURUŞMASINA BÖYLE KATILACAKLAR

İşte Trabzonspor'un CAS'ta duruşma tarihi!Trabzonspor'da tarihi gün.

Evraklar tamamlandı, savunmalar verildi. Trabzonspor Kulübü bugün kulüp tarihi açısından önemli bir davaya katılıyor.

UEFA'dan Avurpa Kupaları'ndan men cezası alan Bordo Mavililer bugün video konferans yöntemiyle davaya katılacak.

Pandemi nedeniyle online mahkeme kurulacak ve Trabzonspor kurmayları burada gerekli belgeleri tamamladıklarını ve cezanın hatalı karar olarak verildiğini tekrar beyan edecek.

Başkan Ağaoğlu, Mehmet Yiğit Alp, Ertuğrul Doğan, Eda Lermi, Sinan Zengin gibi isimlerin katılacağı davada Bordo Mavililer cezanın kalkmasına kesin gözüyle bakıyor.

Dün akşam buluşan Bordo Mavili yönetim kritik dava öncesi bilgi alışverişinde bulundu.

Ayrıca İsviçre'de tutulan hukuk bürosunun da kalın kaplı dosyalarla hazır olduğu da gelen bilgiler arasında.

Umarız bu davadan olumlu sonuç alınır da sahadaki rezaleti bir nebze olsun unutmuş oluruz.

TRABZON’A VİRÜSÜ KİM BULAŞTIRIYOR?

Trabzon'da koronavirüs alarmı! - Son Dakika Flaş HaberlerHer akşam pandemi ile ilgili verdiği önemli ve şeffaf bilgilerle milyonları ekranlara bağlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca dün akşamki açıklamasında “Trabzon’un ismini vererek son 3 gündür pnömoni olmaması sevindirici” dedi.

Bu açıklama şehirde kafaları karıştırdı. Çünkü, saatler önce de Trabzon Sağlık İl Müdür Hakan Usta bir paylaşımda bulunarak Trabzon’daki Koronavirüs vaka sayısındaki artışa dikkat çekmişti.

Konuyu biraz sorgulayınca aslında Trabzon’da sağlık teşkilatının ve il Hıfzısıhha kurulunun işini çok iyi yaptığını önemli bir belirtisi gözler önüne serildi.

Çünkü Trabzon’da özellikle Şalpazarı’ndaki onlarca il dışı temaslı vaka nedeniyle hızlı bir artış söz konusu olmuştu.

Fakat sağlık müdürlüğü ve ilgili kurullar işi hızlıca takip edip, şüpheli tüm vakaları gözlem altına alınca vakalara hemen müdahale edildi. Bu nedenle yoğun bakım olmadan şüphelilere gerekli müdaheleler yapıldı.

Bakan Koca’nın dediği konu Trabzon’da son 3 günde yoğun bakıma giren hastanın olmayışıydı. 

Tabi ki bu sevindirici bir olay ama vaka sayısı artışta, kontrol altında olsa da artış tehlikeli. Bu nedenle Bakan Koca’nın açıklamaları ile rehavete kapılmayalım.

Maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım. Özellikle Marmara’dan gelen misafirlere mesafeli yaklaşıp temastan kaçınalım. Çünkü son dönemdeki vakaların yüzde 90’ı o bölgeden gelen hemşehrilerimiz yüzünden şehre giriyor. 

TEKATAŞ: GÖZÜNÜN YAŞINA BAKMAM 

Ali TEKATAŞTİSKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, yoğun iş temposunun bir bölümünde hem soluk almak hem de iki sohbet etmek üzere 61saat.com’un liman manzaralı ofisinde İmtiyaz Sahibimiz Erhan Esaspehlivan ile bir araya geldi.

Tekataş sohbet sırasında sürekli olarak bir telefon trafiğindeydi, birçok konuda fikir danışılıyor onay alınıyor, sistem yavaş yavaş rayına oturuyor gibi.

Göreve ilk başladığında günlük 200’ü bulan telefon görüşme sayısının sistem oturdukça azaldığını belirten Tekataş’ın TİSKİ’de yapmak istediği şey, geleneksel yapıyı kurumsal ve profesyonel bir yapıya oturtmak.

Gelen kişinin değil, kurumun bir sistemi olması, taleplerin kişilere göre değil genel sorunlara göre sıralamaya alınması. 

Diyeceksiniz ki bu da ne demek şimdi? Muhtar bir şeyi istediğinde kişisel mi istemiş oluyor, mahallesine istemiyor mu? Bir örnek verelim, muhtar bir evin önüne boru, kanalizasyon hattı istiyor. TİSKİ diyor ki: “O mahallenin hepsi için biz plan yaptık, hepsinde bu sıkıntı var, genel olarak tümünü çözdüğümüzde sizinki de çözülmüş olacak.” 

Tabi ki kafa karıştıran şu TİSKİ’deki kaza olayını da konuştuk. Kafalara takılan sorular olduğunu söyledik. Türlü iddiaların herkesin dilinde dolaştığını ve bunların kurumun imajını yıprattığını konuştuk.

Kaza ile ilgili soruşturmanın titizlikle sürdüğünü belirten Tekataş, “Açık söyleyeyim; benim de ikna olmadığım şeyler var. Ama bir kişiyi suçlamak için delil gerekli, belge gereklidir. Birileri bir şeyler yazıyor neye dayanarak yazıyor? O saatte ne işi vardı sokakta diye soruluyor. Gece görevlendirmelerine genellikle giden arkadaşımızdır Alper Bey. Şirket aracı ile kaza olunca paniklemiş ve izahı mümkün olmayan bazı şeyler yapmış. Benim için burada önemli olan tabii ki öncelikle personelimizin sağlığı sonrasında da kurumuzun prestiji ve kamu malının zarar görmesidir. Bu manada kimsenin gözünün yaşına bakmam. Zaten her araçta artık kartlı sistem var, kim nerede kaçta aracını çalıştırmış, nereye gitmiş, hepsi anbean takibimizde. Halkımız içini rahat tutsun, biz asla bir kişinin zararını kuruma veya bu millete ödetmeyiz” ifadelerini kullandı. 

Tekataş, TİSKİ’nin son dönemdeki çalışmaları ile ilgili 600 sayfalık bir sunum da hazırlamış. İlerleyen günlerde kendisiyle geniş çaplı bir röportaj yaparak yapılan çalışmaları sizlere aktaracağız.

PARTİSİ OLMAYAN İL BAŞKANI 

Nazim Özcan Kimdir? - Nazim Özcan Hayatı ve BiyografisiTrabzon siyasetine bir zamanlar yön veren ANAP eski il başkanlarından CHP’nin aday adayı Nazım Özcan.  Şu sıralar siyaseten bir partiye mensup olmadığını biliyoruz. 

Ama zaman zaman öylesine tespitler yapıyor ki ne muhalefetteki ne iktidardaki siyasetçilerin görmediklerini görüyor tam 12’den vuruyor. Partisi olmayan bir il başkanı gibi.

Yaptığı açıklamaları neden muhalefet partilileri görmüyor söyledikleri sorunlara neden muhalefet eğilmiyor bunları duymuyor dedirtiyor. 

Özcan şehrin havasını suyunu iyi bilen bir isim olarak ön plana çıkıyor. Son iki paylaşımında da bunu çok iyi görüyoruz. Trabzonspor ilgili çok güzel şu tespitlerine bir göz atalım.

1- Hüseyin Çimşir’e değil onu takımın başına hoca yapanlara kızın.

2- Rakiplere değil , Maç alamayan futbolculara kızın.

3- Siyasetcilere değil, siyasetçileri kullanamayan yönetimlere kızın.

4- Futbol Tüm dünyada bilimselleşen ve sanayi sektörü haline gelen bir oyunken bizde şans oyunu gibi görenlere kızın. 

5- Trabzonspor’un kurumsal yapısına değil , etinden sütünden beslenerek kendini kulübün  sahibi sananlara kızın. 

6- Bir çok alanda küme düşen bu şehri sadece Futboldan ibaret sanan kendinize kızın. 

Çok güzel ve yerinde tespitler değil mi? Hangisi yanlış. 

Birde Trabzon merkezinde parmak bastığı bu önemli meseleyi okuyalım. Herkesin her gün karşılaştığı ama kimsenin dile getirmediği bir konu. 

Şu Trabzon şehrinde vasat akıla sahip bir zevat olarak bazen iş icabı , bazen yürüyüş maksatlı gezerim. Son bir kaç yıldır şehrimin sokaklarında alışık olmadığım işlerle karşılaşıyorum. Bunların en basit , belki en masumlarından biri değişik zamanlarda farklı bahaneler ile dilenen küçük yaştaki çocuklar. 

Bir bakıyorsunuz Meydan ve civarında ağız armonikası çalarak dilenen 5-10 çocuk. Bir bakıyorsunuz ki (bu aralar öyle) mendil satmaya çalışan çocuklar. Bir bakıyorsun büyük şehirlerde çokça görülen ama bizde olmayan delikanlı denecek yaşlarda gençlerin çiçek satması. Aynı şekilde ve birbirini tekrarlayan işler olunca anlaşılıyor ki organize işlere maruz kalıyoruz. Peki bu şehrin Mülki idareleri, amirleri, yöneticileri vasat bir aklın gördüğünü görmüyor mu ? Görmek istemiyor mu ?

Çok yerinde güzel ve özel değil mi? Keşke iktidar partisinde veya muhalefette yer alsa da sesi daha gür ve organize çıksa diyesi geliyor insanın.
Dileriz bu tespitlerini ilgililer yetkililer görür ve kulak verir. Hassasiyetinden ötürü kendisine teşekkür ediyoruz. 

Özellikle genel siyasetten sıyrılama ya Trabzon’un sorunlarını görmeyen bazı muhalefet bir başkanlarına bu tespitlerinin örnek olmasını diliyoruz.

Yorumlar (3)
Alper 11 ay önce
Adam yalanı profesyonel konuşuyor.Elazığlı çok sevdiğim insanlar onlarda böyle birşey görmedim.Numunelik herhalde.
Sadık Yılmaz Bulut 11 ay önce
nazım özcan
nazım özcan'ın 2 kez denedim olmadı,nasip değilmiş demek ki diyerek siyaset sahnesinden uzaklaşmasını etik açıdan doğru bulmakla beraber,onu gibi donanımlı insanların her zaman lazım olduğuna inanıyorum
onun gibiler her zman lazım
çokta uzak durmamalı siyasete
selamlar nazım başkan'a
Hayrullah 11 ay önce
Hak hukuk adaletin olmadığı bir ülkede yaşıyoruz tabiki de anlayabilene
19
açık
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:09
Güneş 04:56
Öğle 12:23
İkindi 16:18
Akşam 19:40
Yatsı 21:19
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 36 59
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Southampton 36 43
14. Crystal Palace 35 41
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30