Sivrikaya köyüne bağlı 2 bin 300 rakımlı Büyük Yayla'da gerçekleştirilen şenlik, Kaymakamlık ve İkizdere Belediyesi işbirliğiyle düzenlendi.

Katılımcılar arasında Kaymakam Mustafa Salih Bayram, Belediye Başkanı Abdi Ekşi ve İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Bayram Yığcı'nın da bulunduğu grup, günün ilk ışıklarıyla birlikte dürbün ve teleskoplarla yaylada doğa gözlemi yaptı.

Ancak, Türkiye'de sadece Doğu Karadeniz'de yaşayan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan dağ horozunu gözlemleme çabaları sonuçsuz kaldı. Yaklaşık iki saat süren bekleyişin ardından dağ horozu görüntülenemedi.

Doğaseverler, hayal kırıklığına rağmen daha sonra yayla turuna çıkarak foto safari yapma fırsatı buldu.

Bakan Uraloğlu’ndan 15 Temmuz şehidinin ailesine ziyaret Bakan Uraloğlu’ndan 15 Temmuz şehidinin ailesine ziyaret

Belediye Başkanı Abdi Ekşi, dağ horozunun bölge için büyük bir doğal zenginlik olduğunu vurgulayarak, "Bu tür şenliklerle hem dağ horozunun korunmasına hem de turizme katkı sağlamayı amaçlıyoruz. Doğal dengeleri gözeterek, yaban hayatını ve doğal yaşamı destekleyen projelerle bölgenin turizm potansiyelini artırmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

Şenlik, yerli ve yabancı doğa severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor ve bölgedeki ekolojik turizmin gelişimine katkıda bulunuyor.

Kaynak: AA