Şehit Ahmet Türkkan Çok Programlı Anadolu Lisesi Kütüphanecilik Kulubü üyesi öğrencileri sosyal sorumluluk projesi kapsamında “Nisan Yağmurundan Yoğurt Mayası ” projesi ile elde ettikleri yoğurt mayalarını kurumlara dağıtarak projelerini tanıttı. Öğrenciler ilk olarak İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu’nu ziyaret ederek maya takdim etti. Müdür Kabahasanoğlu öğretmen ve öğrencileri tebrik ederek başarılar diledi.

Şehit Ahmet Türkkan Çok Programlı Anadolu Lisesi Kütüphanecilik Kulubü Öğretmeni Şerife Çakır ve öğrenciler Osmanlı Devletinden beri yapıla gelen “Nisan Yağmurundan Yoğurt Mayası” elde etme geleneği yaşatma adına üretilen mayaları tanıtmak ve ikram etmek için Of kaymakamı Yiğit yaşar Demirer’i ziyaret etti. Ziyarette konuyla ilgili olarak Kütüphanecilik Kulubü Öğretmeni Şerife Çakır; “ Bizleri kabul ettiğiniz için öncelikli olarak çok teşekkür ederiz. Sosyal sorumluluk projemiz gereği nisan yağmurlarının bereketinden faydalanmak ve eski bir geleneği sürdürmek için çalışma başlattık. O nedenle nisan ayında yağan yağmur sularını biriktirdik, yağmur suyunu damıttık. Sonra sütümüzü hazırlayıp içine damıtılmış yağmur suyu, azıcık zemzem katıp, bereket dualarından okuduk. Bir süre sonra hazırladığımız tüm sütlerimiz mayalanmış oldu. İnşallah bu maya ile bir yıl boyunca sütlerimizi mayalayı yoğurt yapacağız. Şimdiden afiyet olsun.”dedi.

Of Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer’e ise öğrencilerin çalışmalarını takdir ederek proje ile ilgili olarak; “ Çok anlamlı ve güzel bir proje. Eski geleneklerin yaşatılması ve doğal imkanların kullanılması ayrı bir güzellik. Emeği geçen öğretmenimizi ve öğrencilerimizi tebrik ediyor, başarıların devamını diliyorum.”dedi.

MAK-YOL BUNU HEP YAPIYOR! MAK-YOL BUNU HEP YAPIYOR!

HABER-ADNAN RAMOĞLU

Editör: Çağrı Aktaş