Şehitliği ayağa düşürmek haddinize değil

MHP lideri Bahçeli, sivil şehitlik düzenlemesini eleştirerek 'Hrant Dink’e hangi yetkiyle şehitlik mertebesi verilecektir? Kaçakçılık yaptıkları sabit kişileri şehit olarak görmek hangi aklın ürünüdür? Şehitlik maddi imkânlardan yararlandırmak için peşkeş çekilecek ekonomik bir vasıta değildir' dedi.

Şehitliği ayağa düşürmek haddinize değil
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli partisinin grup toplantısında, bugün mecliste görüşülecek olan 4+4+4 düzenlemesiyle ilgili mesajlar verdi.

Bahçeli'nin açıklamasından satırbaşları şöyle:
-İktidar partisi AKP’nin sorunlu ve silik politikaları sonucunda, uçurumun kenarına taşınan ülkemiz, kaypak ve kaygan güç dengelerinin arasına sıkıştırılmıştır. Gerçek gündemin ötelendiği bir alanda, Türkiye’nin içinde bulunduğu manzara içler acısı bir durumu göstermektedir.

-Başbakan Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta bizi hedefine alan temelsiz sözleri aslında kendi çarpık zihniyetinden başka bir anlama gelmemiştir.

‘BAŞBAKAN, ŞEHİTLERE KELLE DEDİ’
-Şu kadarını ifade etmeliyim ki şehitliğin anlam ve önemini, onları hakka uğurlarken son görevimizi nasıl yapacağımızı Başbakan Erdoğan’dan öğrenecek değiliz. Başbakan, şehitleri kelle olarak tarif ettiğini unutmuş ve düştüğü müfterilik çukurunun boyutu kendisinin aklını başından almıştır. Allah’a hamdolsun ki milliyetçi hareketin içinde şehide kelle, katile sayın diyecek bir çürümüşlüğün tarafı olmamıştır.

-Biz şehitlerimizin yasını tutar, Fatihalarla ruhlarını yâd eder ve gözyaşlarımızla şehit yakınlarının acılarını paylaşırız. Bunun dışındaki her söz müfterilikten dili dolaşanların zırvaları olmaya mahkûm kalacaktır. Bu konuda rüştümüzü ispatlamaya esasen ihtiyacımız da bulunmamaktadır.

-Konuşmamın bu kısmında Başbakan Erdoğan’ın grup konuşmasında, açıkladığı şehit ve gazilerimizin yakınlarını içine alan düzenlemelere ilgili açıklama yapmak istiyorum.

-20 maddelik bir değişiklik ön görülmektedir. Başbakan Erdoğan, şehitlik gazilik ve malullük kapsamının genişletileceğini iddia etmektedir. Biz bu kapsamda atılacak her adımdan memnuniyet duyarız.

-Burada bizim önemle vurgulamak istediğimiz konu ise, şehit ve gazi kapsamının genişletilmesi kısmıdır. Bunun olumlu bir girişim olduğunu inkâr etmiyoruz. Göreve gidiş dönüşler esnasında yaralananları, sakat kalanları, hayatını kaybedenleri… Mülki idare amirleriyle, ilgili dar kapsamın genişletilmesinin, her derecede polis ve askeri okullarda okumaya hak kazanan veya yaşları 18 yaşın altında olan öğrencileri dikkate almak yerinde bir uygulamadır.

SİVİL ŞEHİT DÜZENLEMESİ
-Bizim için şehit aileleri ve bakmakla yükümlü oldukları yakınları çok önemlidir. Şu ilave önerilerimizin hükümet tarafından değerlendirilmesini istiyoruz.

1- Şehit ve gazi çocuklarının anne veya babalarının mesleklerini icra etmek istedikleri halde, bu mesleklere sınavsız
2- Şehit ailelerine, gazilerimize, mağdur ve malul olanlara yapılan maddi desteğin onurlu bir hayat sürdürecek düzeyde olması gerektiği,
3- Gazilerimizin ve şehit ailelerinin öncelikli olarak işe yerleştirilmelerinin gerçekleştirilmeleri yerine getirilmelidir.
4- Şehit ve gazi çocuklarının her kademedeki eğitim harcaması devlet tarafından karşılanmalı ve yüksek öğretime girişte kontenjan ayrılmalıdır.
5- Şehit eşine verilecek faizsiz kredide şehit ailesi de yararlanmalıdır.
6- İşe yerleştirme hakkı iki kişiyle sınırlandırılmamalıdır.

‘ŞEHİTLİĞİ SULANDIRMAK KİMSENİN HADDİNE DEĞİL’
-Ancak sivil şehitlik olarak basına yansıyan bu gelişme bazı uygulamaları da beraberinde getirmiştir. Buna göre, Uludere’de hayatını kaybedenler ile Hrant Dink’in şehitlik kapsamına alınabileceği bakan tarafından duyurulmuştur.

-Şehitlik hukuki bir terim ya da içerik değil, milli bir kıymet hükmüdür. Kimlerin şehit sayılacağını ve kimin şehit makamına yükseldiğini, hukuki gerekçelerle tayin etme yetkisi kimsede yoktur.

-Yüce Allah’ın isimlerinden biri olan Şehit, ölmeyen, onun ikram ettiği nimetleri gören, peygamber efendimiz ile birlikte şahitlik yapacak ayrıcalıklı mukaddes bir kimsedir. Vefat eden birisinin şehit olabilmesi için Müslüman olması mutlak anlamda gereklidir.

-AKP hükümetinin savurganca ve düşüncesizce şehit tanımını genişletme çabası abesle iştigaldir. Kahramanların ruhlarına haksızlıktır. Şehitliği sulandırmak, ayağa düşürmek kimsenin haddine değildir.

-Başbakan’ın şehit tanımıyla oynaması büyük bir gaflet ve basiretsizliktir. Mesela Agos Gazetesi Genel Yayın yönetmeniyken öldürülen Hrant Dink’i nasıl ve hangi yetkiyle şehitlik mertebesi verilecektir?

-Kaçakçılık yaptıkları sabit kişileri şehit olarak görmek hangi aklın ürünü olarak değerlendirilecektir? Şehitlik rüşvet değildir. Maddi imkânlardan yararlandırmak için peşkeş çekilecek ekonomik bir vasıta olarak görülmemelidir.

-Başbakan önüne gelecek şehitlik ehliyeti dağıtacak yetkiyi kim vermiştir? Bu şirk, maneviyat tüccarlığı, inanç kara borsacılığı değil midir?

‘İSYAN DALGASI, YALAN RÜZGÂRI…’
-İçeride etnik terör çıkmazı, dışarıda isyan dalgası, iki taraflı çalışan pres makinesine dönmüştür.

-Diyebiliriz ki AKP israf ve heba olmuş yılların, gölgesi boyundan büyük olan markasıdır. Yalan rüzgârı, aldatma fırtınası ve hamaset sağanağıdır. Dikiz tutmaz çizgisinde kırıklıklar bulunması son derece normaldir. Hükümetin bilhassa bölücü teröre karşı takındığı tutum ve şaibelerle ilgili metod bize bunu göstermektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner479