61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Maraş Caddesinde zemin yenilemesinin ardından Cephe Sağlıklaştırması için de ihaleye çıkıyor.

250 GÜNDE BİTİRİLECEK

AK Parti Trabzon Milletvekili aday adayı Ergin Aydın: Dağılımın çok iyi olması lazım! AK Parti Trabzon Milletvekili aday adayı Ergin Aydın: Dağılımın çok iyi olması lazım!

Büyükşehir Belediyesinin çıktığı ihale ilanına göre; Kahramanmaraş Caddesinin Cephe Sağlıklaştırma İhalesi 16 Mart 2023 tarihinde, belediyenin Yalıncak Ek Hizmet Binası İhale Biriminde saat 10:30’da yapılacağı duyuruldu.

İlanda; ihaleye alacak firmanın yer tesliminden itibaren 250 günde yani 8,5 ay gibi bir sürede işi bitirmesi hedefleniyor.

CADDEDE NELER YAPILACAK

Kahramanmaraş Caddesinde, Cephe Sağlıklaştırmasında yapılması planlananlar ise ihalede şu şekilde sıralandı:

5 cm kalınlıkta yüzeye dik çekme mukavemeti en az 100kPa (TR100) grafit/karbon esaslı ekspande polistren levhalar (EPS) ile dış duvarlarda dıştan ısı yalıtımı ve üzerine ısı yalıtım sıvası yapılması (Mantolama) 4.500 m², Toplam 128 iş kalemi…

EN ERKEN 2023 YILI SONUNDA BİTİRİLEBİLECEK

Sokak Sağlıklaştırma işinin 250 günde bitirilmesinin hedeflenmesi ise yaz döneminde caddede hummalı bir çalışmanın yapılacağını ön görüyor. Buna göre; Mart ayının sonunda iş teslim edilse bile, en erken Aralık ayının ortalarında veya sonunda iş bitirilebilecek.  Bu açıdan bakıldığında Trabzon Maraş Caddesi, 2024 yılına hem cephesi hem de zemini ile yeni bir görüntü ile girmiş olacak.

ZEMİNDE KULLANILAN AGREGA TARTIŞMA YARATMIŞTI

Kahramanmaraş Caddesi, hatırlanacağı üzere geçen sene trafiğe kapatılmış ve beraberinde büyük tartışmalar da yaşanmıştı. Büyük kesim tarafından desteklenen bu karar sonrasında ceddenin zemin yenilemesi ise farklı tartışmaları da beraberinde getirdi. Özelilkle zeminde kullanılan Dökme Agrega’nın bölgenin iklim koşullarına uygun olmadığı dile getirilmişti. Zamanla zeminde oluşan bozulmalar, uygulayıcı firma tarafından anlaşmaya varılan garanti kapsamında yenileniyor..