Avrupa Birliği dahilinde gerçekleşen proje kapsamında yürütülen faaliyetin şehir şebekesine ait olduğunu ve isale hattının bu projeye dahil olmadığını kaydeden Başkan Zorluoğlu, yeni yapılan isale hattını ise Haziran ayında devreye alınacağını açıkladı.

YAPILAN PROJENİN İÇİNDE ANA İSALE HATTI YOKTU

Başkan Zorluoğlu, “Patlayan ana isale hattı… Bizim AB Projesi kapsamında yaptığımız ise şebeke hattı değişimi…

İsale Hattı, ana membadan yani Esiroğlu’dan su getiren 1000 – 2000’lik çelik borular…

Bizim yaptığımız ise o isale hattından şehrin içine aldığımız su…

Biz AB Projesi kapsamında isale hattını değiştirmedik. O işin kapsamında yoktu. Bizim yaptığımız şehrin içinde, caddede, sokaklarda var olan boruları bütünüyle yenileriyle değiştirmek.

İş devam ediyor, bu yılın sonunda büyük oranda tamamlanmış olacak.

Tamamlandığında 500 km civarında şehir merkezinde içme suyu hattını, değiştirmiş olacağız. Mahalli İdareler Seçiminden önce bütünüyle şebekeyi değiştirmeyi hedefliyoruz” dedi.

SADECE SUYUN BOŞALTILMASI 5 – 6 SAAT ALIYOR

Ana isale hattının patlamasının borunun eskimesi ve basınçtan dolayı oluştuğuna dikkat çeken Başkan Zorluoğlu, “Borunun, basınçtan dolayı eskimesi ve patlaması neticesinde ortaya çıkan hadise…

Bazı  kesimler, sanki bu, “AB Projesi işinde bir işmiş, biz bunu yeni yapmışız da patlamış” gibi bir algı oluşturulmaya çalışıyor.

Bu haklı bir eleştiri değil. Çünkü bizim işimiz içinde isale hattı yok. Sadece şebeke var. İsale hattı 1986 yılında yapılmış.

Zaman zaman arızalar çıkarıyor. Geçen sene de Trabzonspor’un antrenman sahalarında olmuştu. Dolayasıyla zaman zaman böyle oluyor.

Ana isale hattı olduğu için şehir bundan etkileniyor.

Sadece hattın boşaltılması 5 – 6 saat alıyor. Geçen olan da süratle müdahale ettik.

Su öğleden sonrasında 4 – 5’e kadar ancak boşaltılabildi.

Ondan sonra onun kaynağı yapıldı, sisteme su verildi ki onun da zamanı var.

O süreçte büyükşehirde çok da mağduriyet olduğu yönünde bilgi gelmedi.

O gecenin sahurunda bütün depolarımızda su vardı” dedi.

YENİ ANA İSALE HATTI, HAZİRAN AYINDA YAPILACAK

Yeni Ana İsale Hattı’nın Haziran ayında devreye alınacağını belirten Başkan Zorluoğlu, “1986 yılında yapılan Ana İsale Hattı artık eskidi. Bizden önceki dönemde başlayarak, şimdi bizim dönemimizde tamamladığımız DSİ’nin yaptığı ama parasını bizim ödeyeceğimiz Akoluk Arıtma Tesisi var. O Akoluk Arıtma Tesisine bağlı olarak 85 km’lik yeni bir isale hattı yapıldı. Şu anda da bitti.

Haziran ayı içinde o isale hattını devreye alacağız. Onu da devreye aldığımızda bir tanesi yeni, bir tane de eskisi.. Birinde bir arıza olduğunda diğerine geçebileceğiz. Kaldı ki birisi yeni olduğu için onda o kadar arıza olmaz.

Ama iki taraftan su geçecek. Mevcudu da iptal etmiyoruz. Basınçlar düşeceği için borular, bu kadar zarar görmeyecek.

AKOLUK’TAN GELECEK SU 200 KOTA KADAR CAZİBEYLE SU VERİLECEK

Haziran ayında 2. İsale hattın devreye aldığımızda artık bu patlamalar büyük oranda ortadan kalkmış olacak.

Şu anda Esiroğlu’ndan gelen su 90 kota kadar cazibeyle gidiyor. Akoluk daha yukarıdan yapıldığı için oradan gelecek su 200 kotuna kadar çıkacak. 90 kottan yukarı elektrikle su veriyor. Ama artık Akoluk Projesiyle 200 kotuna kadar cazibeyle su vereceğimiz için enerji  maliyeti azalmış olacak.

Bazı siyasetçi arkadaşla, biraz heyecanlı oluyor. Doğruya eğriye bakmadan böyle tuhaf açıklamalar yapabiliyorlar. Sanki isale hattını yapmışız, yenilemişiz de buna rağmen patlamış gibi demeç verdi siyasetçi bir arkadaş. Biraz bize sorsa, biraz şehrin meselelerini bilse, böyle söylemeyecek”

Editör: Furkan Yılmaz