Trabzon Diş Hastanesinde ameliyathane ortamında engelli bireylerin ağız ve diş sağlığı problemleri tedavi ediliyor.

Sağlık Bakanlığı Trabzon Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi, bölge halkına kaliteli hizmet için çalışmalarını sürdürüyor. Türkiye’de ameliyathane ortamında iki ayrı masa olarak  çok az hastanede hizmet verilirken, Trabzon Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde 2 ameliyat masası ile engelli bireyler ve çocuklara ameliyathane ortamında hizmet sunuyor. Hastane  Başhekimi Dt. Mustafa Başkan, “2022 yılının ilk altı ayında genel anestezi altında tedavi edilen toplam hasta sayımız 219 iken

2023 yılının ilk altı ayında iki masa olarak çalışmaya başladığımızın karşılığı olarak 449’a ,yine 2022 yılının ilk altı ayında genel anestezi altında yapılan toplam işlem sayısı 770 iken 2023 yılının ilk altı ayında bu oran bin 627’ye yükselmiştir” dedi.

HASTALARA KALİTELİ HİZMET

Başkan, “Hastanemiz engelli çocuk ve engelli yetişkinlerle ilgili ağız ve diş sağlığı tedavilerde uzun yıllar Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Fatih Devlet Hastanesi ameliyathanesi kullanılmış ve burada hizmeti sürdürmüştü.  Yaklaşık dört yıldır genel anestezi ile diş tedavi hizmeti hastanemizde sürdürülmekte olup bu konuda ameliyathanemiz her yönden hazır hale getirilmiştir. 2022 yılının Aralık ayına kadar ameliyathanemiz tek masa olarak çalışıyor ve günde iki ya da üç hasta alabiliyor iken ,bu tarihten itibaren masa sayımızı ikiye çıkartmak suretiyle hasta sayısı da beş ya da altıya kadar yükseltmiş bulunmaktayız” diye konuştu.

BÖLGEYE HİZMET

Başkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sadece Trabzon’umuza hizmet vermeyip çevre illerimizden de hastanemizi tercih ederek gelen pek çok hastamız mevcuttur. Günlük genel anestezi ile tedavi edilen  hasta sayısına bakıldığında Türkiye’de bu konuda en önde olan diş hastanesinden bir tanesiyiz. Diğer ağız ve diş sağlığı hastanelerine bakıldığında Diş hekimliği açısından günde beş ya da altı hastanın alındığı ve ameliyathane ortamında tedavi edildiği hastane sayısı çok ama çok azdır. Nitekim hasta sayılarımıza ve tedavi sayılarımızda bakıldığında bu durum çok açık bir şekilde görülmektedir. Çok şükür gerek teknik imkanlar ve gerekse çalışanlarımızın olumlu gayretleri sonucunda bu sayılara ulaşabildik. Tedavi ettiğimiz vatandaşlarımızın sevgi ve minnet duygusu bizleri  memnun etmekte ve bu konuda bütün çalışanlarımızın da motivasyonunu yükseltmektedir. Sadece Trabzon’a değil Artvin, Bayburt, Gümüşhane, Erzincan, Giresun gibi çevre illerden de hastanemize genel anestezi ile tedavi edilmek isteyen hastalar gelmektedir. Dört yaşından itibaren Çocuk ve ergen bütün engelli hastalarımızı tedavi edebildiğimiz gibi, ağzında pek çok çürüğü olup diş hekimi ile Kooperasyon bozukluğu yaşayan çocuklarımızın da tedavilerini bu şekilde yapabilmekteyiz.”

MAK-YOL BUNU HEP YAPIYOR! MAK-YOL BUNU HEP YAPIYOR!

Editör: Çağrı Aktaş