Trabzon Şehir Plancıları Odası Başkanı Ercan Şen, Trabzon Büyükşehir Belediyesi'nin Ulaşım Ana Planı'nı hazırlarken ters bir yol izlediğini söyledi.  Belediyenin var olan projeler üzerinden  Ulaşım Ana Planı'nı hazırladığını ifade eden Şen, "Ulaşım Ana Planı yapılanın tam tersi bazı verileri ortaya koyup o veriler sonucunda ulaşım çözümlerini ulaşım alternatiflerini size sunar. Örneğin Yeni Terminal yerinin belirlenmesi ulaşım ana planı ile olur ya da siz bir kente alternatif bir kara yolu yerleştirecekseniz, Kanuni bulvarı önerecekseniz ihtiyacınız olduğunu hissediyorsanız ulaşım ana planının sonuçlarından ortaya çıkar bunu yaparsınız. Mevcut ulaşım ana planı bunu vermedi var olan projelerin üzerine ulaşım ana planı yapıldı" dedi. Şen yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi :

"Ulaşım ana planı yapıldı bitirildi, bakanlığın ilgili birimi tarafından onaylandı, bazı değişiklikler yapılması istendi. Raylı sistem o projenin bir parçası ulaşım ana planında olması gerektiğinden dolayı bakanlığın ben bunu yapacağım hazırlanıyorum beyanı oldu. Ulaşım ana planı şu anda yürürlükte ama ona istinaden yapılan bir şeyler var mı ulaşım ana planı doğru sonuçlar, doğru verilerle doğru sonuçlar yarattı mı bazı tereddütlerimiz var. Bazı eksiklikleri var toplantılarda beyan ettik ama yeterince zemin bulamadık fazla dikkate alınmadık"

ZİRVEDE VALİLER BULUŞMASI...! ZİRVEDE VALİLER BULUŞMASI...!
TERS ÇALIŞAN BİR PLAN OLDU

"Biraz ters çalışan bir plan oldu endişelerimiz vardı onların giderilmesi gerekirdi. Ulaşım ana planının kente yansıttığı bir şey var mı raylı sistem önerisi bakanlık tarafından gündeme alındı onlar değerlendirecek. Bazı değişiklikler yapacak. Ulaşım ana planları her 5 yılda bir güncel duruma şehrin nüfusuna dinamiklerine göre revize edilmesi gerekir. Yakın zamanda bir iki yıl sonra revizesi olacak belki taleplerimiz o zaman gündeme getiririz. Maraş Caddesi'ni kapatmayı ulaşım ana planı mevcut durum diye aldı ulaşım ana planına göre kapatın denmedi bu tür ana kararları kendin dinamiğini makro formunu etkileyecek kararları ulaşım ana planından almamız lazım. Siz bir yolu kapatacaksanız ya da bir yeri yayalaştıracaksanız o verileri o sayısal verileri plandan almanız lazım. Biz mevcut durum budur diye koyduk projeyi"

Editör: Çağrı Aktaş