Yasemin Uzun, Akçaabat Güzel Sanatlar Lisesi'nde Türk dili ve edebiyatı öğretmeni olarak çalışırken meme kanseri teşhisi kondu. Sol memesi alınan Uzun, tedavisine Karadeniz Teknik Üniversitesi Farabi Hastanesi'nde başladı. Kemoterapi ve hormon tedavisi gören Uzun, 2021'de hastalığı yenmeyi başardı.

Uzun, hastalık sürecinin kendisine bir fırsat olduğunu söyledi. "Hastalık bana çok sağlam öğretiler sundu, hayatın içinde daha güçlü olabilmemi sağladı" diyen Uzun, süreci pozitif düşünerek yönettiğini ifade etti. Koluna, kemoterapi için ilk kez damar yolu açıldığı günü hiç unutamadığını belirten Uzun, acının altında kalmak yerine onun üzerine çıkarak, dalga geçmek ve dans etmek gibi çözümlerle süreci yönetmeye çalıştığını söyledi.

Uzun, iyileşmesini sevdiği işi yapmaya, hayata bağlılığına, kendini üreterek var etmeye ve zamanın sadece anlardan ibaret olduğu gerçeğiyle her anı dolu dolu yaşayabilme heyecanına bağladığını söyledi. Uzun, ailesi, öğrencileri ve eşiyle birlikte dostluğun güçlü bağları sayesinde zorlu süreci atlatmayı başardı.

Uzun'un hayatındaki en önemli dönüm noktalarından biri olan kanser hastalığı, ona yaşamla ilgili yeni bir bakış açısı kazandırdı. Bu süreci atlatmanın tek yolu, pozitif olmak ve umut etmek olduğunu vurgulayan Uzun, insanların hayatta karşılaştıkları zorlukların altında ezilmek yerine, onların üzerine çıkarak güçlü olabileceklerine dair ilham verici bir mesaj verdi.

Editör: Tayfun Çöpcü