Belki de hayatımızın en zor günlerinden birini yaşadık. Trabzon’un efsanevi gazetecisi ve Yayın Danışmanımız Ali Salih Savaş’ı kaybettik. Onun ardından bu satırları yazmak bile tarifsiz bir acı veriyor.

Ali Salih Savaş, fikir üreten, dürüst, öngörülü, ve şehrin hafızası olan bir insandı. Kimseye boyun eğmeyen, doğru bildiğinden şaşmayan bir karakterdi. Asıl mesleği öğretmenlik olsa da, dönemin koşulları onu farklı bir yola yönlendirdi. Sağ-sol çatışmaları, darbeler ve o sürecin zorlukları onu gazeteciliğe itti. Öğretmenliği bırakmış olsa da, öğrenmeyi ve öğretmeyi hep sevdi.

Fikirlerine, yeni düşüncelere her zaman açıktı ve bildiklerini saklamaz, paylaşmaktan çekinmezdi. Genç kuşakları yetiştirmek için büyük çaba sarf etti. Farklı bir bakış açısına sahipti; sıradanlığı reddeder, olaylara derinlemesine bakardı. Merhametli, Trabzon’a aşık bir insandı. Artvinli olmasına rağmen Trabzon’u kendi memleketi gibi sevdi ve burada iz bıraktı.

Onun gazetecilik kariyeri de çok renkli ve dolu doluydu. Gökkuşağı TV, Karadeniz gazetesi, ZİGANA radyo TV ve son olarak 61saat.com’da köşe yazarlığı yaptı. Trabzon’un Savaş Ay’ı olarak bilinir, farklı ve cesur bir gazetecilik anlayışına sahipti. Herkesin göremediğini görmeye, konuşulmayanı konuşmaya çalıştı.

Ali Salih Savaş ile olan dostluğumuz 2000’li yıllara dayanıyor. 2011 yılında 61saat’i kurarken, onun desteği bizim için çok önemliydi. O dönemde birlikte Karadeniz Gazetesi’nden ayrıldık ve hiçbir beklentisi olmadan bizimle birlikte yeni bir yolculuğa çıktı. ‘Vefa sadece bir semt adı değildir’ diyerek, dostluğun ve kardeşliğin en güzel örneklerinden birini gösterdi.

Bir baba-oğul ilişkisi gibi çalıştığımız bu 13 yıl boyunca, onun fikirleri, destekleri hep yanımızda oldu. Kriz anlarında danıştığımız akıl hocamız, çözüm merkezimizdi. Şimdi, onun yokluğunda bir eksiğiz ama anılarını yaşatarak yola devam edeceğiz.

Ali Savaş, Trabzon’un hafızasıydı. Her olayı hatırlar ve genç kuşağa aktarırdı. Spor ve siyaset alanında bir ansiklopedi gibiydi. Kendisini Trabzon’a adamış, eğitime önem veren, gazetecilikte yenilikçi ve öncü bir isimdi.

Mekanın cennet olsun, Ali Savaş. Trabzon seni unutmaz, unutamaz.